Tatvan'da "Kürt Meselesi ve İslami Yaklaşım" Paneli

Tatvan'da "Kürt Meselesi ve İslami Yaklaşım" Paneli

Özgür-Der Tatvan Şubesinin düzenlediği ‘Kürt Meselesi Ve İslami Yaklaşım’ konulu panel yapıldı. Panele Hamza Türkmen ve Serdar Bülent Yılmaz konuşmacı olarak katıldı.

Özgür-Der Tatvan Şubesinin düzenlediği 'Kürt Meselesi Ve İslami Yaklaşım' konulu panel yapıldı. Salona Kürtçe ÇARESARÎYA PIRSGIRÊKAN, QUR'AN-A PİROZE ŞİYAR BE, BERXWE BİDE, AZAD BE afişleri asıldı. Hamza Türkmen'in konuşmasının sık sık alkışlarla kesildi. Panele değişik kesimlerden katılımın yoğun olduğu görüldü.

Panel, Kur'an-ı Kerim ve Mealinin okunmasıyla başladı. Özgür-Der Tatvan Şubesi başkanı Ersin Sönmezler Kürtçe açılış konuşması yaptı. Yönetim Kurulu üyelerinden Sinan Kıranşal'ın sunduğu panele, Tatvan Şubesi Yönetim Kurulu üyelerinden, M. Şakir Parlar Oturum Başkanlığı yaptı.

İlk olarak söz alan, Özgür-Der Diyarbakır Şubesi Başkanı Serdar Bülent Yılmaz söz aldı. Yılmaz, ulusçuluğun bu çağın sorunu olduğunu ve Kürt sorununun da bu düşünceden kaynaklandığını belirtti. Ulusçulukla birlikte dünyanın değişik yerlerinde diller ve kültürler yok edilerek asimile edilmeye çalışıldı. Bu bağlamda çok uluslu, çok kimlikli Osmanlı devleti de ittihatçı kadrolar tarafından ulusçu bir zihniyetle inşa edilmeye çalışıldı. Daha sonra Mustafa Kemal ve arkadaşları tarafından katı bir ulusçuluk kabul edildi. Ve bu tarihten sonra çok kanlı hadiseler gerçekleşti. Bu duruma karşı Kürtler hem dinlerini hem de dillerini savunmak için Kemalist rejime karşı baş kaldırdılar. Kürtlerin ayaklanması sert bir şekilde bastırıldı, onbinlerce Kürt öldürüldü. Zorunlu iskân ve asimile projeleri hayata geçirildi. Bu yöntemler seksen yıldır uygulanıyor. Bastırılan Kürt hareketleri altmışlı yıllardan sonra tekrar gündeme geldi. İlk muhalifler, İslami bir gelenekte olmalarına rağmen daha sonraki kadrolar, sosyalist geleneğe sahiptiler. PKK hareketiyle birlikte batıda yaşayan Türkler de Kürt sorunuyla tanışmaya başladılar. Faili meçhuller, köy yakmalar insanların gündemine girdi. Ergenekon ve Jitem'le katliamlar ortaya çıktı, kemikler bulundu. Daha özgürlükçü bir söylem gelişerek, üstü örtülü olan olaylar yavaş yavaş aydınlanmaya başlandı. CHP ve MHP'nin savaşçı söylemlerine rağmen Kürt açılımı tartışılmaya başlandı. Aslında bu açılım PKK'nin silahsızlandırılmasına yöneliktir. Silahın konuşulduğu ortamlarda fikirler konuşulamaz. Bu olumlu süreci baltalamaya çalışanlar, Genelkurmay, MHP, CHP, ve savaştan nemalanan burjuva kesimi bu savaşın sürmesini istiyor. Açılımın başarılı olabilmesi için anayasanın kökten değişmesi lazım. AKP ve PKK'nin projesi bu sorunları çözmeye yetmiyor. Öncelikli olarak ulus anlayışı hiçbir şekilde sorunları çözmüyor. Ulusçuluk ayrıştırıcıdır. Ayrıca, Türklerin ulus devleti olmasına rağmen Türklerde tüm haklara sahip değiller ve eziliyorlar Müslüman'ın çözümü farklıdır. Müslümanlar zulme karşı şahitlik görevlerini yapmak zorundalar. Müslümanlar soruna hükümet penceresinden değil, kendi ilkeleri ile bakmalılar. Sorun, insanlık sorunu olarak algılanmalıdır diyerek sözlerini tamamladı.

Daha sonra söz alan araştırmacı-yazar Hamza Türkmen ise, bu soruna İslami perspektiften nasıl bakılması gerektiğini açıkladı. Türkiye'nin darbeler ülkesi olduğunu ve tüm haksızlıkların birinci meclisin kapatılmasıyla başladığını ve bu süreçten sonra Müslümanlar ve Kürtlere yönelik baskı ve şiddetin arttığını söyledi. Kürtler ulusçuluk düşüncesinden en az etkilerlerdendi. En az çözülen Kürdistan bölgesiydi. Ümmetin yetimi Kürtler değil, ümmetin kendisi yetim kalmıştı.

Türk ismi ilk defa Osmanlının uluslaşmasıyla başladı. Uluslaşma Avrupa ya ait insan ürünü bir kavramdı ve bu kavramı emperyalistlerin emrinde bulunan Birleşmiş milletler belirliyor. Batıdaki ulusçuluk anlayışı zalim ve kirli bir anlayış ve vahiy tanımayan insan merkezli bir sistemdir. Ulusçuluk, herkesi kendine benzetme anlayışıdır. Ulusçuluk egoizmdir.

Jön Türkler ulusçuluğu başlattı. Avrupa da destekledi. Böylece Müslümanları İslam'dan uzaklaştırdılar. Türkçülüğün başlamasıyla şiddet ve tehcir politikaları başladı. Ermenilere tehcir politikaları ile büyük zulümler yapıldı.

Kürtlere yapılanlar zülümdür, Kürt sorunu değildi. Siz, firavun musunuz ki renkleri ve farklılıkları yasaklıyorsun? Kavimlerin anadilleri Allahtan gelen kevni ayetlerdir. Anadili yasaklamak ayetlerin inkarıdır. Anadili yasaklamak şirktir.

Türk ve Kürt Kemalistler ideolojik olarak birleşerek yeniden laik ulus anlayışını inşa ediyorlar .Sorun üst kimliğin Türk kimliği olması ,çözüm ise üst kimliğin İslami olmasıdır.Mazlum insanlardan özür dilenmeli ve tüm insani hakları iade edilmelidir.Dünyamızda bir milyar aç insan var ,sömürü var ve zülüm var.Tüm bunlara karşı vahiy eksenli çözümler üretilmeliyiz.

Demokratik açılımı değerlendirerek zaaflarıyla beraber desteklediğini, fakat kesin çözümün vahiy eksenli ve Tevhitten yana çözümlerle gerçekleşeceğinin altını çizdi.

 

 

Ersin Sönmezler'in yaptığı Kürtçe konuşmanın tam metni:

BİSMİLLAHİRREHMANİRREHİM

Hemd, pesn u şikir ji Xweda re ye.Ku ji dilovanîya xwe, ji me re Qur'an'a pîroz şandîye u ji me re kirîye réber ,ronahî u çira .

Selawat u silava Xweda, li ser Péxemberé me Hezreté Muhammed(s.a.w) u li ser ehlé beyta wî ya pak u dost u hewalén wî yén kenc bibe.

Dinyayé, bi Péxemberé me , biratî ,wekhevî, azadî, edalet, aşîtî, îzzet, şeref u her cure qencî nas kir u ji wî hîn bu.Feqîran bi wî réya dewlemendîyé dîtin.Koleyan azadî bi wî nas kirin.Cahilan navé xwendin u îlmé ji wî seh kirin.Zarok u piçûkan ,merhemet u hezjékirin li bal wî dîtin. Jin bi wî gihaştin şeref u îzzeta xwe u bi wî ji koletîyé azad bun. Dewlemendan, feqîr u békesan bi wî nas kirin. Werin em jî çareserîya hemî pirsgirékan bi wî nas bikin.

Îro ku Xweda Teala hez bike , emé hinek behsa rewşa gelé xwe bikin u péşnîyaré xwe bibéjin.

Pirsgérîka Kurdan, ne pirsgérîka îro ye, dema Osmanîyan u heta îro didome.

Mejîyén zalim, xwinxwar, faşîst u Xwedanenas sed salan zédetire gelé me înkar kirin , heq u mafén wan é Îslamî u însanî xistine bin lingan . Çendî çend sale gelé me li hember wan zilman, asîmîlasyonan , înkaran, kuştinan u koçberîyan berxwe dide.

Hé jî di nava camî u medresan de em bi zimané xwe nikarin, weez u xutban bibêjin u guhdarî bikin.

Hé jî di nava mekteb u dibistanan de bi zimané xwe em nikarin perwerdehî bibinin. Zimané îngîlîzan u almaniyan serbeste, lé belé zimanén kurdén misilman qedexeye. Wisa kirine ku em nikarin bi zimané xwe rojnamekî, kovarekî, u kitébekî bixwinin.

Hé jî herfén kurdî qedexene. - Em navé zarokén xwe nikarin bidine nivisandin.

Mînak-Q-W-X- Ê ev herf qedexene. Bi rastî qedexekirina van herfan, dijmînatîya herfén Qur'an'a Pîroz dide nîşan. Yané, ( waw, qaf, xê )qedexene.

Hé Jî di nava mekteb u dibistanan de sergirtî xwendina keçén me qedexeye.

Êdî bese ev zilma li ser seré gelé me.

Êdî bese kuştina zarokén me, Ceylan'én me Uğur'én  me.

Êdî bese koçberî, feqîrtî, girtin u hepiskirina me.

Pêxemberême (s.a.w) di hedise ki da viha dibije 'Misliman birayê mislimanê ye ; zilmê lê nake, wî bi tenê nahêlê, derawan lê nake u wî piçük nabîne. Her tiştê Mislimanê li Mislimanê herame; xwina wî, malê wî u namusa wî.' (Muslim )

Pêxemberême (s.a.w) viha dibije.:Yek ji we heta tiştê ji xwe re dixwaze, ji birayê xwe yê misilman re jî nexwaze, iman neanîye.' (Buharî u Muslim)

Goré bawerîya min çareserîya hemî pirsgirékan, ev Hedîsa şerîf e.Eger Tirk, ji xwe re heq,hiquq, edalet, azadî, serbixwetî.dewlemendî, hizur u rehetî dixwazin,lazime ji Kurdan re jî bixwazin.ji xwe re fabrîqe çikin, ji me re jî, qerekol viha biratî nabe

Geleke misilmanén bawermend, hember zaliman bé deng nemînin u nebin temaşavan .

Zilm u neheqi ji ki té bila bé zilme, derketina li hember zilmé u kufré karé me bawermendane.

Bé dengîya zilmé , şirîkatîya zalimane.

Em ji bona herkesê edalet u ji bona herkesê azadî dixwazin.

U em dibêjin.

Her qewmekî ku li ser erda vî welatê dijî, xwedî yê vi welatê ye., kes ni kare bibêje kesî 'ya hez bike, yan ji bi qeşite'

Polîtîkayên, faşîst u nîjadperest ku buye sedemên mirinan, îşkencan, valakirin u şewitandina gundan, zirarên aborî, maddî u manewî geleke ji alê dewletê ve bê telafîkirin.

Zirarê ku dewletê daye Kurdan,geleke ji bona van, lêborîna xwe,(uzra xwe) bixwaze.

Ji bona paşvemayîna welatê me, geleke dewlet bi lezgînî, tedbîrên abori hilîne. Mesela îro, di Tirkîyé de en bajarén ku paş mane Bedlîs,Agîri u Mûş e

-Geleke Kurd, bi nasname xwe, azad u serbixwe bikarin sîyaset bikin.

-Geleke şer u qirên bê te xilaskirin. Aşîtî bê te çêkirin.

-Pirsgérîka Kurdan, bi sîleh u çekan çareser nabe, çareserî ancax bi sîyasetekî bê uniforma, bê panzer u bê işkence dibe.

-Çareserîya însanî ev e, ku dest bi polîtîkayên qewmîyetperestî bê te berdan.

-Geleke zimané Kurdî her warê de azad bibe. Wekê dadgeh (mehkeme), zanîngeh,(universite) camî, nexweşxane u hemî sazîyén (dairên) dewletê de.

-Dewleta laik u Kemalist heta îro bi polîtîkayên şaş, ne hizur u aramî daye bawermendan u ne hizur daye Kurdan u nejî hizur daye Tirkan.

Reçeta hizur u aramîyê, aşîtî u biratîye, qebulkirina rêberîya Qur'an'a Pîroze. Qur'an'a Pîroz qewmîyetperestîyê u zilmê ji kokê da red dike, heram dike u edaletê (dadmendîyê) emir dike.

Ez dixwazim gotinê xwe bi şîreta Mele Seîdê Nursî dawî bikim, Seydayê Hêja dibêje:

Ey gelê Kurdan: Sê dijminê me hene, me xerab dikin. Yek feqîrtî ye, ê diduyan cehalete, ê sisêyan jî îxtilafe. U wesîyeta paşî de jî viha gotîye:

XWENDİN, XWENDİN, XWENDİN.

DESTHEVGİRTİN, DESTHEVGİRTİN, DESTHEVGİRTİN

Silav,Rehmet u Bereketa Xweda li ser we hemîyan be.Bimînên xêr u xweşîyê de. Xatirên we!

Önceki ve Sonraki Haberler