Tatvan'da "Müminlerin Vasıfları" Semineri

Tatvan'da "Müminlerin Vasıfları" Semineri

Özgür-Der Tatvan Şubesi’nin Cuma günleri yapılan seminerlerinin bu haftaki konuğu Şefik Sevim’di.

Şefik Sevim Özgür-Der Tatvan Şubesi’nde “Kur’an’da Müminlerin Vasıfları” konulu bir seminer verdi. Özgür Der binasında yapılan programa ilgi yoğundu.

Müminlerin özelliklerini anlamak için Kur’an’a bakmak gerektiğini belirten Sevim, Kur’an’da müminlerin özelliklerini şu başlıklar halinde özetledi:

1. Allah’a iman ederler: Yalnız Allah’a kulluk edip, yalnız O’ndan yardım dilerler. Dini Allah’a halis kılarlar, tevhid akidesi üzeredirler.

2. Allah’tan ümit kesmezler: Mümin kişi hayatın hiçbir aşamasında Allah’tan ümidini kesmez. Sürekli Allah ile bağlantı içindedir.

3. Rablerine karşı saygılıdırlar: Rablerine karşı saygılı olur ve en kötü hesaptan korkarlar. (13/21)

4. Kitab’a iman ederler: “Sana indirilene ve senden önce indirilene inanırlar.” (2/4) Peygamberlere indirilen tüm kitap ve suhuflara tartışmazsız inanırlar.

5. Meleklere iman ederler.

6. Peygamberlere iman ederler.

7. Ahirete iman ederler: Ölüm sonrası hayata, kıyamete, hesap gününe, cennet ve cehenneme inanırlar. Dünya hayatının geçici olduğunu bildikleri için hesapları ahiret dünyasına göre yaparlar.

8. Zanna tabi olmazlar: “Ey iman edenler zandan çok sakının.” (49/12) Zanna kulak vermez ve zanla hareket etmezler.

9. Namaz kılarlar, zekat verirler, oruç tutarlar, hacca giderler, kurban keserler. Bu ibadetleri sadece Allah için yaparlar.

10. Rablerini tesbih ederler: Sabah akşam rablerine karşı sorumluluklarını bilir,durmadan Allah’ı tesbih ederler. Rablerinin kendilerine verdiği nimetlere şükrederler.

11. Sabırlıdırlar: Rablerinin kendileri hakkında verdikleri hükümlere sabırlıdırlar. (3/142)

12. Rablerine dua ederler: “Rabbiniz buyurdu ki: Bana dua edin, duanızı kabul edeyim.” (40/60) Dua müminin silahıdır. Allah ile sürekli bağlantıyı sağlar.

13. Allah’ı zikredip O’na şükrederler: Rablerinin kendilerine verdiklerini bilip, nankörlük etmezler. Sürekli Allah’a hamd edenlerden olurlar.

14. Tevbe ve istiğfar ederler. Hoş görülüdürler, affederler.

15. Doğrudurlar: Emrolundukları gibi davranırlar; kibir ve gösterişten uzak dururlar. Dünya nimetlerinden yararlanırken israf etmez ve cimrilik göstermezler. Fakirlikten korkmazlar.

16. Zulmetmezler, adaletle davranırlar: “Ey inananlar, Allah için adaletle şahitlik ediniz. Bir kavme olan nefretiniz sizi adaletten saptırmasın.” (5/8)

17. Müminler kendi aralarında güzel davranır, iyiliği emreder kötülükten sakındırırlar. Birbirlerinin velisidirler.

18. Merhamet ederler: Müminler birbirlerine karşı merhametli ama kafirlere karşı onurlu ve şiddetlidirler.

tatvan-sefik-sevim-seminer.jpg 

Önceki ve Sonraki Haberler