Tatvan'da ‘Peygamberi Anlamak’ Programı

Tatvan'da ‘Peygamberi Anlamak’ Programı

Özgür-Der Tatvan Şubesi Kadın Kolları ‘Peygamberimizi Doğru Anlamak’ konulu bir program yaptı.

Özgür-Der Tatvan şubesi kadın kollarının organize edip gerçekleştirdiği program Tatvan Kültür Merkezi konferans salonunda Saat: 14.00'da başladı. programa duyulan yoğun ilgiden dolayı, bir çok izleyici programı ayakta izlemek zorunda kaldı.

Özgür-Der üyesi Sümeyye Sönmezler'in sunumunu yaptığı program, Şeyma Aykan'ın Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Hz. Muhammed'i (as) anlatan slâyt beğeni ile izlendi. Programda Özgür-Der Kadın Kolları Başkanı Gönül Peker bir konuşma yaptı. Ayrıca, Figen Atalay 'Efendim' adlı bir makale okudu. Özgür-Der Gençlik kulübünün hazırladığı Peygamber Sevgisi adlı piyes ilgiyle izlendi. Gençlik kulübünün söylediği 'Kalksam ve Dirilsem' adlı ezgi ve Özgür-Der Çocuk kulübünün söylediği ilahiler büyük beğeni topladı. Özgür Çocuk Kulübü üyesi Merve Sönmezler'in Peygamberimize yazdığı mektup programa katılan misafirleri duygulandırdı.

Gönül Peker konuşmasında özetle şunları söyledi: "İçinde bulunduğumuz toplum, hayatın Peygambersiz olamayacağının farkına varmıştır. Ancak nasıl bir Peygamber? Bu konuda doğru, bilinçli bir düzeyde olduğumuz söylenemez. Maalesef günümüzde Peygambere parçacı bir yaklaşımla yaklaşılmakta, O'nun bütüncül örnekliği ve önderliği zedelenmektedir. O'nu (sav) farklı boyutları ile incelemek mümkün, ancak bir parçayı öne çıkarıp özden kopmak oldukça yanlıştır. Şüphesiz hayatın her yönü ile bizlere "üsve-i hasene (güzel örnek)" olan bir peygambere muhatabız ve ümmetiz…

Peygamberimizle ilgili şu kavramların altını çizmek gerekiyor.

1-Hem El-Emin, hem de El-Emirdir.

2-Dünyanın en merhametli yüreğiydi Ama adaletten de sapmıyordu.

3-Sevgi ve şefkat dağıtırken hesap sormayı da ihmal etmiyordu.

4-Sürekli öğütlerde bulunurken "özgürlük" mücadelesinde bedel ödemek gerektiğini gösteriyordu.

5-Aleme "rahmet" olduğundan kuşkumuz yoktur; ancak savaşlarda da en önde olmayı ihmal etmiyordu.

Peygamber, ahlakı sadece kendi şahsında tutmadı. Aynı zamanda bir ahlak ordusu yetiştirdi. Ahlakı toplumsallaştırdı. Bu mektepten çıkanlar böylece yıldızlaştı."

Konuşmacı Gönül PEKER, konuşmasında Peygamber Efendimizin hayatından güzel örneklikler teşkil edecek kesitler sundu. Çocuklarımıza, gençlerimize, toplumumuza Peygamberimizi tanıtmak için neler yapmamız gerektiği üzerinde durdu. Peygamberimizin gereğince nasıl sevilebileceği üzerine örnekler vererek "Siz beni annenizden babanızdan, kendi nefsinizde daha çok sevmedikçe olgun bir imana erişmiş olamazsınız" dedi.

Program gelen misafirlere Kur'an-ı Kerim meali ücretsiz olarak dağıtıldıktan sonra sona erdi.

Önceki ve Sonraki Haberler