Burhan Kavuncu “Yeryüzü Dergisi”ni Anlattı

Burhan Kavuncu “Yeryüzü Dergisi”ni Anlattı

Özgür-Der Ümraniye Şubesi’nde Yeryüzü Dergisi’ni anlatan Burhan Kavuncu, o dönem, işçi sınıfındaki tavrırları nedeniyle bazı Müslümanlardan yoğun eleştiri aldıklarını söyledi.

1990 ila 1995 yılları arasında yayınlanan Yeryüzü Dergisi'nin yazarı, sahibi ve sorumlu müdürü Burhan Kavuncu derginin çıkış amacı, misyonu ve ilkeleri çerçevesinde Özgür-Der Ümraniye Şubesinde bir konuşma yaptı.

Burhan Kavuncu; ülkücü düşünce yapısından ayrılan Müslüman arkadaşların önce Yazı Dergisini çıkardığını, daha sonra da Yeryüzü ve Yeni Yeryüzü adları ile İslami dergicilik alanında faaliyet gösterdiklerini belirterek sözlerine başladı. Kavuncu, Yazı Dergisinin 1986 yılında Abdulkadir Kibar ve Erkan Mumcu gibi isimler tarafından yayınlanmaya başlayıp 1 yıl sonra da kapandığını söyledi.

Kendisine, derginin daha profesyonel olarak çıkarılması için teklif geldiğini ve 1990'ın Aralık ayında derginin, "Daha Türkiyeli bir İslami yayıncılık" söylemi ile yayın hayatına başladığını anlatan Burhan Kavuncu, daha Türkiyeli söyleminin evrensel olmanın zıddı anlamına gelmediğinin altını çizdi.

Mazlumder'in de aynı dönemde kurulmasını bir tevafuk olarak aktaran Kavuncu, derginin ana ilke olarak; tevhidi bir çizgide yayın sürdürmek olduğunu, toplumsal muhalefet kavramının da sürekli altının çizildiğini aktardı. Usul olarak o dönem mezhebi tartışmalar ve Cuma namazı kılmama gibi tartışmalardan uzak durmaya çalıştıklarını, işkence, insan hakları, işçi hakları, kontrgerilla, ekonomik sömürü, İslami hareketlerin sorunlarına dergi sayfalarında değindiklerini aktardı.

O dönem doğuda PKK ile çatışan İlim grubuna Müslüman oldukları için sahip çıktıklarını fakat aynı grubun silahlarını diğer Müslüman gruplara çevirmesi üzerine desteklerini geri çektiklerini aktaran Kavuncu, bu gruba destek verdikleri dönemde derginin yasal bir takibata uğramadığını fakat desteği çektikten sonra, dergi hakkında toplatma ve davaların peş peşe geldiğini aktardı.

Kürt sorununa vermiş oldukları destekten dolayı batıda "Kürtçü", PKK'yı eleştirdikleri için de doğuda "kontrgerilla" diye yaftalandıklarını anlatan Kavuncu, işçi sorunları, ekonomik zulme karşı çıkma gibi konularla ilgilendikleri için İslami camiadan pek destek görmediklerini hatta bazı camialar tarafından da eleştirildiklerini söyledi.

Kavuncu, ilginç bir anekdot olarak da Yeryüzü Dergisinin tanıtım ilanını Zaman Gazetesinin yayınlamayı reddettiğini; gerekçe olarak da ilanda "mustazaf, müstekbir" gibi kelimelerin geçmesini gösterdiğini ayrıca Ali Bulaç, Abdurrahman Dilipak gibi isimlerin de geçmesi halinde yine yayınlamayacaklarını söylediklerini aktardı.

Kavuncu, derginin 1995 yılında üst üste aldığı cezalar nedeniyle kapanmak zorunda kaldığını belirterek konuşmasına son verdi.

Dinleyicilerden gelen soruları da cevaplayan Kavuncu, dergide o dönem yayınlanan ve abartılı olduğu iddia edilen"Zonguldak Allahu Ekber Dedi!" başlıklı haberden dolayı herhangi bir özeleştiri ihtiyacı duymadığını, madenlerde namaz kılan birçok işçinin olduğunu bildiklerini ve "Allahu Ekber" yazılı döviz açtıklarını söyledi.

NURİ ÖZYURT / HAKSÖZ-HABER

Önceki ve Sonraki Haberler