Adem Özköse, Van Özgür-Der’de Gençlerle Buluştu

Adem Özköse, Van Özgür-Der’de Gençlerle Buluştu

Van Özgür-Der Şubesi’nin yıllardır devam eden “Cumartesi Gençlik Buluşmaları Derslerine” bu hafta Gazeteci Yazar Adem Özköse konuk oldu.

Gençler ile buluşan Adem Özköse, hayat tecrübelerinden ve savaş gazeteciliği yaptığı dönemlerden bahsederek kısa deyinilerle gençlere ufuk olmaya çalıştı.

Gençlere yönelik hayallerini olması gerektiğini ve hayatın bir anlamı olan gezi yani başka diyarları ve insanları görmenin gerekliliği üzerinde durdu. Gençlerin günümüz çağında hayallerini kaybettiğini fakat uğrunda savaşacağı ve hedef seçecekleri bir hayallerinin bir istikametlerinin olması gerektiğini söyledi. Maalesef gezdiği tüm İslam ülkelerinin ortak iki büyük hastalığının olduğunu gençlere aktaran Özköse bu hastalığın birincisi yozlaşmış, hurafe din ve ikincisinin de milliyetçilik olduğu tespitinde bulundu.  Bu iki alanın en fazla istismar edilen alan olduğu sözlerine ekledi.

Özköse " İslam dünyası dinamik ruhunu kaybetmiş. Bizim tekrar dinamik ruhumuzu kazanmamız, aktif düşünmeyi ve dinamizmi yakalamamız lazım.  İslam dünyası ille de kan gözyaşı ile akla ve aklımıza gelmemeli. Afganistan, Myanmar, sudan vs denilince kan gözyaşı olduğunda değil daha önce nasıl ilim ve bilimin yuvası olduğu, hikmeti nasıl yakaladıklarını keşfedelim. Endülüs, Buhara, Semerkand, Kurtuba, Halep, İsfahan, Granada, İskenderiye, Tunus, Hartum vs. medeniyetimizin başkentlerini görmemiz gerekir. Geleneğimizin düşüncesini nasıl sanata, sütunlara yansıttığını görebileceğimiz kaybedilmiş mirasımızı keşfetmeliyiz. Bir dünya perspektifimiz olsun. Çalışmalarımız sadece konferanslarla, seminer ve sohbetlerle değil bu etkinlikler, yabancı diller, bilim, sanat ve kültürle yoğrulmuş bir hal almalı. Kitap okumak bu işin temeli.

Gezi ve yol insanı terbiye eder. Yol insanı geliştirir. Ayette diyor ya " yeryüzünü gezip dolaşmazmısınız" gezmek para ile değil, aşk iledir. Aşkı olan yola düşer. Boşnakların çok güzel bir sözü var. "Yol ile yolcu arasındaki en büyük engel kapı eşiğidir."

Genç denildiğinde aklıma iki şey gelir. Özgürlük ve özgünlük. Peygamberimiz gençliğini nerede geçirdi biliyor musunuz? Adalet mücadelesinde. O yüzden Müslüman toplum emin bir toplum ve emin bir ümmet olmalıdır. Yani itimat, itikattan önce gelir. Ama maalesef emin bir toplum değiliz. Adaleti ayakta tutan bir toplum değiliz. Tekrar ibadet ile bu eminliği yakalamamız lazım. İnsanların bize güvenmesi ve adil şahitler olduğumuzu bilmeleri lazım. Yeniden insanları diriltmemiz lazım ancak o zaman kurtuluştan bahsedebiliriz.

Dünya hızlı bir şekilde değişiyor. Gençlik dilini yakalayamıyoruz. Yani sorun şuan gençlikte değil, sorun büyüklerde. Yani bu hikâyenin en masumu gençlerdir.  Gençler cesur olun, hayatı cesur insanlar kurar. Yani hikmetli bir cesaret. İmanı olan umudu olandır." Sözleri ile konuşmasını bitirdi.

Daha sonra soru ve cevapla devam eden sunum gençlerin katkıları ile bitirildi.

Daha sonra Cumartesi Gençlik Buluşmaları Derslerini düzenleyen Necip Erginyürek çalışmalar hakkında kısa bir bilgi vererek yıllardır her cumartesi günü derslere devam edildiği, Kur'an, Kur'an'i Kavramlar, Siyer, Sünnet, Fıkıh, Güncel Fıkıh, Ekinlikler, Geziler, Spor Aktiviteleri, Gençlik Çalışmaları vs önemi üzerinde durdu. Bu yüzden gençlerin ve velilerin derslerimizden ve etkinliklerimizden faydalanmaları gerektiği, kültürel emperyalizmle ancak birliktelik ruhu ile sorunu aşacağımızın altını çizdi. Devamın da Pazar günü Van Tarihi Hüsrev Paşa Camiinde kılınacak sabah namazı etkinliğine gençleri davet etti.

van_20200120-01.jpg

van_20200120-02.jpg

6771-001.jpg

6772-001.jpg

Haber ve Fotoğraf: Necip Erginyürek

Önceki ve Sonraki Haberler