"Gazze’nin bize öğrettikleri"

"Gazze’nin bize öğrettikleri"

Van Özgür-Der'in ev sahipliğinde "Gazze’nin bize öğrettikleri" başlığı ile bir program düzenlendi.

Özgür-der genel başkanı Rıdvan kaya'nın sunum yaptığı program Muğdat Baran'ın yaptığı kuran tilaveti ile başladı. Sonrasında söz Alan Rıdvan Kaya. Gazze'nin bize öğrettiklerini bir kaç başlık altında değerlendirdi.

Rıdvan Kaya; “Gazze, bize dünyanın sözde İnsan hakları savunucularının iki yüzlülüğünü bir kez daha göstermiş oldu. Rusya'nın Ukrayna işgali sırasında savaş hukuku çığırtkanlığı yapanlar Gazze konusunda suspus oldular.

Gazze'nin bize öğrettiği bir başka konu ise çocuğundan, gencine, kadınından, erkeğine, yaşlısından hastasına teslimiyet ve tevekkül içinde olmaları.

Bir öteki alt başlıkta ise Gazze bize her türlü insani erdemin yoğun abluka, açlık, yokluk ve zulme rağmen vazgeçilmemesi gereken ve Müslümanın varoluşunun bu erdemlere bağlı olduğunu bunların olmadığı yerde her şeyin hükmünü yitirdiğini öğretti.” Dedi.

“Ve yine Gazze bize kazanım ve kayıpların dünya odaklı değil ahiret odaklı değerlendirilmesi gereken bir olgu olduğunu ve görece kazananların temelde kaybettiğini, aksi durumdakilerin ise ebedi cenneti kazanma umudu olduğu için aslında(inşallah) kazandıklarını bilmemiz gerekiyor.” diyen Rıdvan Kaya; “Son olarak yaptığımız çalışmaları yeterli görmemekle birlikte küçümsemememiz gerektiğini bunun cihad kapsamında olduğunu ve bizi bu anlamda moral bozukluğuna sevkedenlerin iyi niyetli olmadığını, savaşta moral motivasyon bozukluğunun hiç birimize hayrı olmayacağına” değinen Kaya, soru cevap kısmından sonra sözlerine son verdi. Ardından yoğun katılımın olduğu program sona erdi.

van-20231129-01.jpg

van-20231129-02.jpg

van-20231129-03.jpg

van-20231129-04.jpg

 

Önceki ve Sonraki Haberler