Mısır'daki Katliam Van'da Protesto Edildi

Mısır'daki Katliam Van'da Protesto Edildi

Müslüman Kardeşlerle Dayanışma Platformu, Van'da Mısır'daki katliamı protesto etti.

Mısır’da darbeciler yüzlerce Müslümanı katletti binlercesini ise yaraladı. Bu katliamı protesto etmek için Van’da faaliyet yürüten İslami Kuruluşlar bir araya gelerek darbecilere lanet yağdırdı.

Vanlı Müslümanlar kıldıkları gıyabi cenaze namazının ardında kardeşleri için dualar ettiler. Eylem dualar ve tekbirlerle devam etti. Programa Antalya Diyanet-Sen’den katılan Mehmet Yıldırım Mısır’da Adeviyye meydanında geçirdiği süreçteki izlenimlerini anlattı. Yıldırım; “Hasan el-Benna’ların, Seyyid Kutupların attığı tohum orada filizlenmiştir” dedi.

Program Levent Dalgın’ın okuduğu basın açıklamasının ardından Tekbirlerle sona erdi.

van-20130814-1.jpg

van-20130814-2.jpg

van-20130814-3.jpg

van-20130814-4.jpg

van-20130814-5.jpg

van-20130814-6.jpg

van-20130814-7.jpg

Basın Açıklamasının Tam Metni:

Bismillahirrahmanirrahim

"Zulmetmekte olanlar, nasıl bir inkılâba uğrayıp devrileceklerini pek yakında bileceklerdir." (şuarâ-227)

Mısır, tarih boyunca firavunların tasallutuna şahit olmuş mazlum halklar beldesi,

Mısır, Yusuf' ların zindanlara doldurulduğu, zalimlerin işbaşına geçirildiği, mazlumların seslerinin kısılmaya çalışıldığı mazlum ülke.

Ve mısır h.z Musa'ların kıyam tarihini bağrında taşıyan, mazlumların - yalın ayaklıların müstekbirlere, despotlara nasıl galebe çaldığını gösteren destan ülke.

Ve mısır h.z Yusuf'ların zindanlardan kurtuluşuna ve hak ettiği gibi halkın yönetimini devraldığına şahit olan Yusuf i belde.

Ve bu gün tarih tekerrür ediyor mısır da,

25 Ocak 2011'de başlayan Mısır'daki devrim tüm ümmete umut olmuştu. Devrin musaları, yusufları, el-benna ları tekrar dirilmişti? Yeniden bir uyanışla firavunların, despotların devrilişine şahit olmuştuk.

Ama zalimler tarihin tüm dönemlerinde olduğu gibi bu günde gerçek yüzlerini ortaya koymuş, adeta kendi putlarını yercesine ilk defa seçimle, hem de ezici bir çoğunlukla oy alarak iş başına geçen cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'yi 3 Temmuz 2013'te yaptığı askeri darbeyle görevden uzaklaştırmıştı.

Mısır da milyonlarca Müslüman kardeşimiz gasp edilen haklarının iadesi için şiddetten uzak bir şekilde 40 günü aşkın bir süredir meydanlarda eylem yapmakta, çoluk çocuk ihtiyar ve genciyle tek yürek olarak, zalimler devrilinceye kadar evlerine dönmeyi haram sayarcasına meydanlar da eylem yapmaktadırlar.

Zalimler ve dünyayı sevenler şöyle düşündüler; eğer biz zor kullanırsak ve bazılarını öldürürsek belki vazgeçerler ve onları yıldırırız.

Bu amaçla, Çok değil daha 2 hafta önce rabiatul adeviye meydanında yapılan baskın ve katliam da 200 den fazla kardeşimiz şehid edilmiş, 4500 den fazla kardeşimiz de yaralanmıştı.

Ve bu sabahtan başlayarak, Başkent Kahire'deki Rabiatul Adeviye ve Nahda meydanlarında binlerce kişinin şehid edildiği, on binlerce kişinin yaralandığa kanlı bir saldırı daha yapılmış ve saldılar şu saatlerde halen devam etmekte şehid ve yaralı sayısı her dakika artmaktadır.

Ama zalimler yine yanılmakta, yapılan baskı ve katliamlar Müslüman kardeşlerimizin direniş ruhunu daha da güçlendirmiş ve dünyanın dört bir tarafında ümmetin mısır haklı direnişini daha da sahiplenmesine vesile olmuştu.

Zalimler afallamıştı, çünkü onların unuttuğu bir durum var;

Ey zalimler! Vallahi sizlerin dünyayı sevdiğiniz kadar bizler Allah yolunda ölmeyi seviyoruz.

Ey zalimler! vallahi sizlerin rahatı sevdiğiniz kadar bizler Allah yolunda cefa çekmeyi seviyoruz.

Ey zalimler! Bizleri neyle tehdit ediyorsunuz?

Bu uğurda ölmemiz şehadet, sürgün edilmemiz seyahat, zindanlara doldurulmamız halvettir.

Ve bizler için iki güzellikten biri vardır ki; ya şehadet veya zafer dir.

Ey zalimler! bizi iyi tanıyın, bizler Hasan el Bennanın öğrencileriyiz

Ve diyoruz ki;

"Gayemiz Allah, Önderimiz Rasulullah, Anayasamız Kur'an, Yolumuz Cihad, En Büyük Arzumuz Allah Yolunda Şehit Olmaktır."

Ey mısır! Selam olsun direnişine, selam olsun zulme karşı dik duruşuna, selam olsun Allahın davası için feda olan canlarına, selam olsun ümmetin körelen duygularını uyandıran mazlum kanlarına, selam ümmete tevhidi aşılayan ihvana, selam olsun bir buçuk milyar Müslüman a direniş mektebi olan meydanlarına ve o meydanlar da çarpan yüreklere.

Ve şimdi o yüreklere yüreklerimizi de ekleyerek biz de diyoruz ki zulüm var oldukça bizler de var olacağız, zulme karşı omuz omuza mücadele verecek ve İslam düşmanlarının, zalimlerin oyunlarını akamete uğratacağız biiznillah.

MÜSLÜMAN KARDEŞLERLE DAYANIŞMA İNSİYATİFİ

Önceki ve Sonraki Haberler