“Ödenen Bedeller Alternatif Olmanın Doğal Sonucudur!”

“Ödenen Bedeller Alternatif Olmanın Doğal Sonucudur!”

Özgür-Der Van Şubesi’nde düzenlenen etkinlikte İslam coğrafyasında yaşanan gelişmelere nasıl yaklaşılması gerektiği konuşuldu.

Özgür-Der Genel Başkanı Rıdvan Kaya yaptığı konuşmada Ortadoğu İntifadası'nda şu anda gelinen duruma değinerek yaşanan sürecin İslami hareket açısından ağır bedeller ödenerek devam eden bir süreç olmasına rağmen, son derece öğretici ve mücadele birikimi açısından ise kazandırıcı olduğunu vurguladı. Tunus'ta başlayıp tüm Ortadoğu'ya yayılan isyan dalgasının küresel emperyalistler ve yerli işbirlikçilerince her türlü zulüm ve vahşetle bastırılmaya çalışıldığını ifade eden Rıdvan Kaya İslami hareketlerin karşılaştığı bu zorlu durumun kimi çevrelerde moral bozukluğuna yol açmasına karşın, aynı zamanda İslami hareketin canlı bir olgu, mevcut statükoya tek alternatif olduğu gerçeğini de açık biçimde ortaya koyduğunu belirtti.

İslam coğrafyasında yaşanan sorunun kaynağının emperyalist işgal ve İslami harekete karşı tahammülsüzlük olgusundan kaynaklandığı gerçeğinin gözlerden kaçırılmaya çalışıldığını vurgulayan Kaya küresel manipülasyon ve medya yönlendirmeleriyle sorunun ısrarla terör, aşırılık vb. olaylara hapsedilmeye çalışıldığını ifade etti. Oysa bu tür hadiselerin asıl sorundan kaynaklanan semptomlar olduğunu belirten Rıdvan Kaya dün Cezayir'de, Filistin'de İslami hareketin ya da İslami kimlikli kadroların iktidar olmasını hazmedemeyen çevrelerin aynı tavrı bugün de Mısır'da, Suriye'de, Tunus'ta ve hatta Türkiye'de de sürdürdüklerini söyledi.

IŞİD'in ortaya çıktığı andan itibaren İslami kimliğe ve mücadeleye büyük zararlar verdiğini belirten Rıdvan Kaya, bununla birlikte IŞİD'in her türlü kötülüğün anası olduğuna dair üretilen algının saptırmaca olduğunu, IŞİD'i de doğuran işgal ve zulüm olgusuna odaklanılmasının gerekliliğini vurguladı. Irak'ta Tarık Haşimi'ye, Mısır'da Mursi'ye katlanamayan, İslami hareketi devirmek için her türlü hukuksuzluğa, zulme başvuranların, Esed vahşetine göz yumanların ortaya çıkan bütün hastalıkların ana odağı olduğunun altını çizdi. Soru ve cevaplarla devam eden program Müslümanların kardeşlik bilincinin geliştirilmesi ve zalimlere karşı dayanışma sorumluluğunun layıkıyla üstlenilmesi temennisiyle son buldu. Rıdvan Kaya'nın Van ziyareti Cumartesi gün sabahı Özgür-Der'li gençler ile düzenlenen kahvaltı programı ve gençler ile hasbihal ile devam etti.

 

van-20151205-03.jpg

 

van-20151205-02.jpg

 

van-20151205-04.jpg

 

van-20151205-05.jpg

 

van-20151205-06.jpg

van-20151205-07.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler