Peygamber Örnekliğinde Aile ve Çocuk Eğitimi

Peygamber Örnekliğinde Aile ve Çocuk Eğitimi

Van’da Özgür Çocuk Kulübü Etkinlikleri Kapsamında Peygamber (S.A.V) Örnekliğinde Aile Genç ve Çocuk Eğitimi Konferansı Yapıldı.

Van Özgür-Der’de düzenlenen program kapsamında Nehir Aydın Gökduman aile ve çocuk eğitimi üzerine bir sunum gerçekleştirdi.

Program Kuran-ı kerim tilavetiyle başladı. Ardından şube başkanı Fuat Değer kısa bir selamlama konuşması yaptıktan sonra sözü alan gökduman özetle şu vurguları yaptı.

Peygamberlerin cihadına, devlet yönetimine değinmenin yanında ailesiyle olan ilişkilerinin pek önemsenmediğini. Ancak günümüzde ailelerin gençlik ve çocuk eğitiminde peygamberleri örnek almaya başladığını söyledi.Hz. Ademin oğulları Habil ve Kabil, Hz. Nuh’un oğlu ve hanımıyla, Hz. Yakub’un oğlu Yusuf ile imtihan edilmesi peygamberlerin aileleriyle imtihan edildiğini gösterir.Peygamberin de tebliğ çalışmaları sırasında ailesiyle imtihan edildiğini , buradan hareketle bizlerin de bu noktada imtihan içerisinde olduğumuzun bilince olmamız gerektiğini söyledi.

Gökduman sözlerine şöyle devam etti. Peygamberin ailesine karşı merhametli olduğunu, gerektiğinde eşlerine yardım edip keçileri sağdığını, kabak doğradığını söyledi. Ardından Peygamberin ilişkilerinin ne ataerkil nede modern erkeklerin ilişkilerine benzemediğini belirtti. Bir örnek verecek olursak günümüzde kadınlara karşı şiddetin karşısında peygamberin eşlerine karşı bir tutumunun olmadığını görüyoruz.Peygamberin eşlerinin fikirlerine önem verdiğini, ilk vahyi aldıktan hemen sonra durumu ilk olarak eşine anlattığını belirten Gökduman günümüzde ilişkilerin bu şekilde mi yoksa tersi bir durum mu olduğunu sordu.

Peygamberin eşleriyle olan ilişkilere önem vermesinin yanında aile bireylerinin de birbirlerine karşı olan ilişkilerinde dikkatli olmasının gerekliliğine önem verdiğini söyleyen Gökduman aile içerisinde huzurun olması için karşılık güvenin olması gerektiğini belirtti. Peygamberin mescitlerdeki sohbetlere kadınların ve çocukların gelip onu dinlediklerini, ashabtan birinin çocuk ve kadınların mescide gelmemeleri gerektiğini söylemesine karşılık mescitlerin sadece erkekler için olmadığını belirttikten sonra bu gün bayanlar olarak kendilerini geliştirmeleri gerektiğini vurguladı.

Peygamberin insanlara karşı çok merhametli olduğunu bunu “(Ey Muhammed) Allah'ın rahmeti sa­yesinde sen insanlara karşı yumuşak davrandın. Eğer kaba, katı yürekli ol­saydın, onlar senin etrafından dağılıp giderlerdi. Artık sen onları affet. Onlar için Allah'tan bağışlanma dile." ayetinde açık bir şekilde gördüğümüzü belirtti. Bir gün peygamber efendimizle beraber mescitte adamla otururlarken adamın erkek çocuğunun geldikten sonra onu öpüp kucağına oturttuğunu ancak kız çocuğu geldiğinde onu yanına oturttuğunu gören peygamberin durumun böyle olmaması gerektiğini söyleyerek kız ve erkek çocuklarla ilgili olan dengesizliği ortadan kaldırdığını söyledi. Peygamberimizin sokaktan geçen çocuklarla selamlaşıp, başlarını okşadığını, gerektiğinde onlarla beraber oyun oynadığını belirttikten sonra çocuklarında peygamber efendimizi çok sevdiğini ve onun dediklerini severek uyguladıklarını söyledi. Bir seferinde Enes b. Malik’i bir yere gönderen peygamber Enes’i oyun oynarken gördükten sonra “Enes’ciğim söylediğim yere gitmedin mi ?” demesiyle beraber Enes’in hemen gittiğini belirtti. Ancak bizlerde durumun böyle olmadığını okuduklarımızın çoğu zaman teorikte kaldığını insanların dinlerini yaşamak istedikten ve önlerinde peygamber gibi bir örnek olduktan sonra başarılı olunacağını belirtti.

Peygamberin çocuklarla iletişiminin çok iyi olduğunu, özel yetenekli çocukları hemen fark edebildiğini söyledikten sonra peygamberin çocuk eğitimini ve dini değerleri hiçbir zaman ayrı düşünmediğini ancak günümüzde durumun böyle olmadığını ebeveynlerin çocuklarının SBS de başarılı olmaları için ellerinden geleni yaptıklarını karşısında belirli bir yaştan sonra çocuğunun namaz kılması gerektiğiyle pek ilgilenmediğini veya çocuğunu gören anne babaların namazı soracağına sınavda kaç net yaptığını sorduğunu bu durumun böyle olmaması gerektiğini söyledi. Ardından çocuklarımızı küçük yaşlarda eğitip onlara zaman ayırmamız gerektiğini bunun ileride onları daha rahat bir şekilde yönlendirebilmemize yardımcı olacağını aksi takdirde gençlik döneminde sorunlarla karşı karşıya kalacağımızı belirttikten sonra bu konuda ne kadar emek verirsek o kadar ürün alacağımızı söyledi.

Peygamberin çocuklarını evlendirdikten sonra bile onlarla ilişkilerini kesmediğini bazı zamanlarda onları namaza kaldırmak için gittiğini belirttikten sonra çocuk eğitiminin yanında gençlerin de eğitimine önem verdiğini belirten Gökduman konuşmasını peygamber örnekliğinde bir dua ile tamamladı.

Program soru-cevap bölümüyle tamamlandı.

van_20120527-01.jpg

fuat_deger-20120527-01.jpg

van_20120527-02.jpg

van_20120527-03.jpg

van_20120527-04.jpg

HABER:Muhlis Kılıç

FOTOĞRAF:Muhammed Kutup Aytekin  

Önceki ve Sonraki Haberler