Van Özgür-Der’de “Modern Çağda Gençlik” Konuşuldu

Van Özgür-Der’de “Modern Çağda Gençlik” Konuşuldu

Van Özgür-Der’de Zehra Türkmen’in konuşmacı olarak katıldığı “Modern Çağda Gençlik ” başlıklı  seminer gerçekleştirildi.

Zehra Türkmen ilk sunumunu saat 10:30'da merkez imam hatip lisesinde sundu.

Muğdat Baran Hoca'nın Kur'an tilavetiyle başlayan programda selamlama konuşmasını Özgür-der Van yönetim kurulunda Nimet Orbay yaptı. Sonrasında sunumuna geçen Zehra Türkmen şunları belirtti:

Öncelikle Gençliğin yaş ile sınırlı bir durum olmadığını mücadele ruhuyla alakalı bir durum olduğunu zira hz.muhammed(s.a.v)'in yanındaki en aktif sahebelerin hz.ebubekir ve hz.ömer olduğunu ifade etti.fakat tıbbiolarak ta açıklandığı üzere insanlar ergenlik çağında fiziki ve ruhi değişimler yaşıyorlar tabi ki bu doğal olarak yaşam tarzımızda olumlu yada olumsuz değişimler sebebiyet verdiğini belirti. Sonrasında Türkmen; bütün ideolojiler için gençlerin önemli olduğunu belirtmek amacıyla örnek olarak Yahudi kavminde gençlerin gelecek anlamına geldiğini ve bu sebeple geleceklerini inşa etmek için gençlerin kendilerini değerli görmesini sağlayacak bir şekilde eğitildiğini ifade etti.

Devamında  Zehra Türkmen Kuranı kerimde gençlerden bahsedilen kıssaların çok olduğunu ve bu kıssalarda özellikle gençlerin özgüven sahibi olduğunu anlamak acısında Hz. İbrahim'in tek başına bir ümmet olduğu üzerinde duruldu. Son olarak Türkmen: gençlerin kitap okumasının çok önemli olduğunu ve birbirimizin kıymetini bilmemiz gerektiğini vurguladı.

Daha sonra saat 13:30 cumhuriyet imam-hatip orta okulunda seminer sunmak için geçildi.

İmam-hatip lisesinde Namazın gençler için önemi de bahsedildi. Namazın müslüman gençliğin ahlakını oluşturmasındaki önemine ve namazın sürekliliği üzerinde duruldu. Gençlerin namaz kılmasındaki engellerin başında gelen abdest alma konusundaki sıkıntıların giderilmesi açısında Şeyh Ahmed Yasin şehidimizin bütün bedenini felçli olmasına rağmen abdest alıp namaz kılmasını hiçbir zaman bırakmadığı anlatıldı.

van20180507-00-001.jpg

van20180507-01.jpg

van20180507-02.jpg

van20180507-03.jpg

Haber: Nurullah Hekimoğlu

 

Önceki ve Sonraki Haberler