Van'da Adeviyye'deki Katliama Protesto

Van'da Adeviyye'deki Katliama Protesto

Van'da darbecilerin Adeviyye'de gerçekleştirdiği katliam protesto edildi.

Meşru Cumhurbaşkanı Muhammed Mursiye karşı yapılan darbeden sonra günlerdir halk “Mursi’ye Özgürlük” sloganlarıyla Adeviyye meydanında ve ülkenin farklı bölgelerinde, şehirlerinde darbeyi lanetliyor. Bu protesto gösterilerine ordu sabah namazı saatlerinde müdahale ederek 200 kardeşimizi şehid etti ve binlerce kardeşimizi ağır yaraladı. Türkiye’nin ve dünyanın birçok yerinde bu katliam lanetlendi. Van’da da İslami kuruluşların çağrısıyla bir araya gelen Müslümanlar Hz. Ömer camiinin avlusunu doldurdu ve darbeyi darbecileri ve bütün müstekbirleri lanetledi.

van-misir-20130728-02.jpg

van-misir-20130728-03.jpg

van-misir-20130728-04.jpg

van-misir-20130728-05.jpg

Basın Açıklamasının Tam Metni:

Bismillahirrahmanirrahim

Mısır’da gün geçmiyor ki bir katliam haberi almayalım. Mısır Ordusu için ramazan ayının hiçbir kıymeti kalmamıştır. Bildiğiniz üzere Gece vakti darbe güçleri, baltacılar denen darbe yanlısı kesimin de desteğiyle Adeviyye meydanındaki darbe karşıtı göstericilere gerçek mermilerle ateş açıp, gaz bombasıyla müdahale etmeye çalışmışlardır. Keskin nişancıların yüksek binalara konuşlandırıldığı Müdahale sonrası 200 kardeşimiz şehit olurken, yaklaşık 4 bin 500 e yakın kardeşimizde yaralandı.  Ve meydanda hala çatışmalar devam etmektedir. Adeviyye meydanında bulunan yakınlarına destek vermeye gelen Müslümanlara da izin verilmemektedir.

Şunu bilmeliyiz ki;

Yüce Kitabımızda anlatılan zorbalar, diktatörler sadece tarihte yaşanmış olaylar olarak kalmıyor. Mısır’ın firavunları geçmişte olduğu gibi şimdi de kendi rollerini oynuyorlar.  Anlaşılan odur ki herkes üzerine düşeni yapıyor. Elhamdülillah kardeşlerimiz de zorbalara karşı, onların silah dayatmalarına karşı buradayız diyorlar. Ve şunu biliyoruz ki zalimlerin sonunun, hüsranla biteceği olacaktır. Er veya geç bu zulüm bitecektir.

Seçimle iş başına gelinirse, demokrasiler işler deniliyor. Seçimler yoluyla iş başına gelen Müslümanların karşısında ise bu defa menfaat bürokrasisi duruyor. Ülkede askerin ve yargı mensuplarının çıkarları ellerinden alınınca hiç çekinmeden darbe yaptılar.

Bütün bunlara rağmen İhvan’ın bütün liderlerini gözaltına alsanız, zindanları doldursanız bile, onlar asla doğru bildikleri hak davalarından vazgeçmeyeceklerdir. Çünkü Mısır halkı özgürlük şerbetinin tadına, hüsnü diktatörünü, tarihin çöplüğüne atarken bakmıştı.

İnsanlık artık uyumuyor. Müslüman halklar yüzyıllar boyu süren ağır uykularından uyanıp üzerlerindeki tozları silkeleyip ayağa kalkmanın, direnmenin sancısını çekmektedirler.

Artık İnsanlık hayat serüveninde sadece ekmeğinin savaşını vermemektedir. Aynı zamanda özgürlük için de mücadele edilmesi gerektiğini anlamış durumdadır.

Dün Keşmir'de, Çeçenistan'da, Arakan'da oyun kuranlar, şimdi Mısır'da Suriye'de aynı oyunu sergiliyorlar. Bu işin arkasında İsrail'in, Amerika’nın ve emperyalist güçlerin uşağı körfez ülkelerinin olduğunu biliyoruz.

Demokrasi havariliği yapıp ama darbeye tavır alamayan Avrupa Birliği, düştüğü konumdan hiç te utanmamaktadır.

Tahrir meydanında darbeyi alkışlayanlar, aslında cellatlarını alkışlıyorlar. Mısır'ın kaderi 3 beş Generale bırakılmamalıdır. Din âlimi geçinip darbeleri destekleyenler de kendilerini gözden geçirmelidir.

Seçilmiş iktidarın temsilcisi olan Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi derhal serbest bırakılmalıdır. Ordu derhal kışlasına çekilerek sorumlu kişiler yargılanmalıdır.

Kimin dost kimin düşman olduğunun alenen ortaya çıktığını yaşadığımız şu günlerde;

Rabbimizden kardeşlerimize yardım diliyoruz. Kardeşlerimizi mahçup etme. Onlara, zalimler güruhuna karşı üzerlerine sabır yağdır.

Bizler Rabbimizin yanında, ihvanın safındayız. Mısır’da, İhvan'ı ve darbeye karşı tavır alan herkesi alkışlıyor, darbecileri ise lanetliyoruz. Rabbimizden,  müstekbirlerin cezalarını en kısa sürede vermesini ve Müslümanlar arasında vahdetin sağlanması diliyoruz.

Vanlı Müslümanlar olarak bizlerde geçmişte olduğu gibi şimdi de ve gelecekte de, olabilecek tüm haksızlıklara karşı susmayacağımızı, tepkimizi dile getireceğimizi buradan ilan ediyoruz.

Mısır’da şehit olan kardeşlerimizin şehadetini kutluyor. Yaralı olan kardeşlerimize Rabbimizden acil şifalar diliyoruz. Zorbalara karşı Hz. Musa (a.s.) gibi direnmeye çalışanların da Rabbimiz, yardımcısı olsun.

 

Önceki ve Sonraki Haberler