Van’da İdlib Yararına Kahvaltı Programı Düzenlendi

Van’da İdlib Yararına Kahvaltı Programı Düzenlendi

43 bileşeni bulunan Van Sivil dayanışma İnisiyatifi tüm gelirini İdlib yararına kullanmak üzere bir kahvaltı programı düzenledi.

Gazeteci Yazar Adem Özköse'nin de konuşmacı olarak davet edildiği programa yoğun ilgi oldu. Merkezi bir toplantı salonunda yapılan kahvaltı programında Van SDİ dönem sözcüsü Ali Ramazan Güler şu açıklamaları yaptı;

Malum olduğu üzere Suriye'de 9 yıldır devam eden bir savaş hali var. Bu savaşın etkisi ile yüzbinlerce insan hayatını kaybetti, milyonlarca insan evinden, işinden, okulundan oldu. Kasım 2019'un başından bu yana saldırılar nedeniyle Türkiye-Suriye sınırının bulunduğu alanlara doğru göç eden sivillerin sayısı 370 bini buldu. Sivillerin birçoğu temel yaşam malzemelerinden yoksun durumda, halen mağdur durumda olan on binlerce insan var. Sınırımıza yakın gelmek zorunda kalan insanların acil olarak çadır, battaniye, gıda, soba, kışlık  giyim, ilaç ihtiyaçları var. Sivil toplum kuruluşları olarak ortak bir kampanya başlattık. İHH Van Şubesi aracılığı ile yardımlarımızı İdlib'deki kardeşlerimize ulaştıracağız. Kampanyamız kapsamında ilk olarak kahvaltı programı düzenledik. Gayemiz İdlibdeki kardeşlerimizin ihtiyaçlarına yetişmek ve çare olmak. Türkiyedeki tüm stk lara çağrıda bulunuyoruz. Gelin bu kardeşlerimizin bu zor günlerinde yanlarında olalım, hep birlikte destek olalım.

Daha Sonra konuşma yapan Adem Özköse şunları söyledi;

İdlibde şu an 3 milyon insan sıkışmış durumda. Bombardımanlar devam ederse Sınırımıza yüzbinlerce insan daha göç edecek. Muhtemelen bu insani kriz artarak devam edecek. Hepimiz insani olarak teyakkuz halinde yardım çalışmalarını devam ettirmek zorundayız. Onlar bizim kardeşlerimiz ve orada çocukların, kadınların, yaşlıların soğukta ve açıkta kalışlarını hiç birşey yapmadan izleyemeyiz. Vanlıların bu duyarlı çalışmalarını takdir ediyorum ve bugün burada bulunan herkese teşekkür ediyorum.

Yapılan konuşmaların ardından program Fuat Arpa'nın okuduğu şiir ile sona erdi.

van-20200121-01.jpg

van-20200121-02.jpg

van-20200121-03.jpg

 

Önceki ve Sonraki Haberler