Van’da “İslami Hareket Engellenemez” Eylemi

Van’da “İslami Hareket Engellenemez” Eylemi

Van'da, Müslüman Kardeşlerle Dayanışma Platformu’nun çağrısıyla darbeye karşı Mısır halkına ve Mursi’ye destek vermek için basın açıklaması yapıldı.

Hz. Ömer Camiinde Cuma namazı çıkışı yapılan açıklamada Laik Mısır Ordusunun dış güçlerinde örtülü desteğiyle Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’yi indirmesinin hiçbir dayanağının ve meşru temelinin olmadığı vurgusu yapıldı. Bu tür darbe veya darbe girişimlerinin tamamen İslami Harekete yönelik bastırma ve sindirme politikası olduğu vurgulanarak İslami Hareket’in bu kadar ucuz numaralarla yok edilemeyeceği vurgulandı. Mısır’da da Gezi Parkı Olayların’daki medya veya baronlarla aynı kafaya sahip kişilerin sadece İslam kelimesi olduğu için bu tür alçakça numaralara tenezzül ettikleri üzerinde duruldu. Tüm bu olaylar üzerinde ABD’nin ve İsrail’in etkisinin yadsınamaz olduğu vurgulandı.

Açıklama yapılırken sık sık : “İslami Hareket Engellenemez”, “Paşaların tankı yıldıramaz halkı”, “Bu diyarlar size dar’be”, “Diren Mursi ümmet seninle”, Firavunlar Yenilecek İslami Hareket Kazanacak, sloganları atıldı.

Basın Açıklamasının ardından Müslümanlar Tekbirlerle dağıldı.

1016188_10200251702710351_1316117919_n.jpg

dsc_0002.jpg

dsc_0027.jpg

dsc_0044.jpg

dsc_0064.jpg

Basın Açıklamasının Tam Metni

AZİZ VE MÜNTAKİM OLAN ALLAH’IN ADIYLA                             

Değerli Müslümanlar yüz yıla yakın bir zamandır baskı ve zulüm politikaları altında inim inim inletilen Mısır halkı iki yıl önce bu zulme dur demiş ve büyük Hüsnü Mübarek’i alaşağı etmiştir. Bunun akabinde mısır halkı kendi iradesiyle bir seçim gerçekleştirmiştir, yapılan seçimlerde Hürriyet ve Adalet Partisinin adayı Muhammed Mursi’yi Cumhurbaşkanı olarak seçmiştir.

Bizlerin İhvan-ı Müslimin adıyla tanıdığı ve tüm İslam dünyasında İslami hareketlerin ilhan kaynağı olan bu İslami hareket halkının gösterdiği bu teveccühle mısır’da yönetimi devralmıştır. Batı bir gemiyi yüzdürmeye çalışan Müslüman kardeşlerimizin önüne Türkiye’de yaşayan bizlerin hiçte yabancı olmadığı şekilde engellemeye çalıştılar. İlkin Sina yarımadasında yapılan provokasyonlar ardından futbol maçındaki katliam ve Hıristiyanların kiliselerine saldırılarla zor durumda bırakılmıştır.

Meşru hükümet en son ABD, İsrail ve AB’nin iç ve dış bütün mihrakları faaliyete sokmasıyla çok kapsamlı bir propaganda ve Vandallıkla karşı karşıya kalmıştır. Yapay olaylar üretilmiş Mısır’da kaos ve anarşinin hakim olduğu izlenimi oluşturulmuş tüm dünya Mısırda işlerin yolunda gitmediğine inandırılmıştır. Mısır’ın baskı ve zulüm tarihinin en acımasız aktörü olan Amerikan boyunduruğunda varlığı sürdüren mısır ordusunca alçakça bir darbe gerçekleştirilmiştir.

Bu darbe son yıllarda İslam ülkelerinin yöneten baskıcı yönetimlere karşı gelişen İslami muhalefetin batılı emperyalistlerce de engellenmesi girişimidir. Batılı müstekbirlerin İslami uyanışı gölgelemek için facebook devrimi ya da Arap Baharı diye tanımlama çabaları başarılı olamamıştır. Bu devrimlerin gerçekte İslami bir devrim olduğu ve bunları gerçekleştirenlerin Allah’ın yeryüzünde halife kıldığı Müslümanlar olduğu gerçeği batı tarafından büyük bir hüsranla izlenmiştir. Bunu hazmedemeyen emperyalist güçler bölgedeki işbirlikçilerini de kullanarak İslami hareketlerin önünü tıkamaya çalışmaktadırlar.

Tunus’ta başlayan Libya, Mısır, Suriye ve diğer ülkelerdeki halk hareketlerini büyük Ortadoğu projesinin bir parçası olarak ifade eden çevrelerinde bu devrimleri durdurmaya ve süreci tersine çevirmeye çalışan küresel emperyalistlerin oyunlarını görmeleri gerekmektedir. Eğer bu ayaklanmaları BOP’un bir parçası ise şimdi neden bunu durdurmak için Amerika İsrail ve batılı müstekbirler sahnedeler. Tüm dünyaya özgürlük naraları saçan Avrupa Parlamentosunun şimdi darbeden yana olmasını nasıl izah edebiliyorsunuz.

Ülkemizde gezi parkı olaylarında “mesele gezi parkı değil arkadaş, sen hala anlamadın mı” diyen insanları sokaklara dökmeye davet edenler Mısır’da islamın yükselişini durdurmak, Gazze’de direnen Hamas’ı zayıflatmak ve İsrailin güvencesini sağlamak adına Mursi’yi devirmeye çalışmaktadırlar. Hem Türkiye hem de Mısır halkı oynanan oyunun farkındadır.

 Artık güneş doğmuş hak ortaya çıkmıştır.

Takke düşmüş kel görülmüştür.

Artık batının sahte özgürlüklerinden kurtulup İslamın gerçek hürriyetini tatma çabaları başlamıştır. Bu süreci tersine çevirmeye emperyalistlerin ve onların bölgedeki uzantılarının güçleri yetmeyecektir. Diktatörler İslamın çığ gibi büyüyen yükselişi karşısında diz çökecek İslamın adalet ve hürriyet nefesi tüm dünyayı ısıtmaya yetecektir.

Müslüman halkların despotik basiretsiz yöneticilerin tavırları halklarının hürriyet taleplerini engelleyemez. Müslüman önderlerin bu uyanışı ön ayak olmaları gerekmektedir. Âlimler süreçte yer almalı Müslüman kamuoyunu yönlendirmelidirler. Âlimlerimiz başlarını kaldırmalı okudukları kitaplardan aldıkları birikimleri Müslüman halkın yanında meydanlarda paylaşmalıdır. Artık iki kötünün en az zararlısını seçme dönemi kapandığını Ezher Şeyhi görmelidir. Tüm dünya âlimleri bu gidişata dur demeli sürecin yalnız mısırla sınırlı kalmayacağını anlamalıdırlar.

Sorun tüm İslam ülkelerini tehdit eder bir boyuta ulaşmadan mısır’daki darbeciler engellenmelidirler. Batının ürettiği demokrasi putunun yalnızca kendilerini seçildiklerinde kıymetli olduğunu fakat istemedikleri hükümetler iş başına gelirse putlarını hiç çekinmeden yiyebileceklerini Müslümanlar olarak bir kez daha şahit olduk. Bugün kısa vadede mısırdaki şartlar zalimlerden yana gözükse de Müslüman mısır halkı süreci tersine çevirecek ve batılı müstekbirlerin oyununu bozacaktır. Çünkü onların karşısında ne istediğini bilmeyen yığınlar değil Allah’a kul olmanın hürriyetini yaşayan olaylara Allah’ın nuruyla bakan müminler vardır.

İhvan teşekkül ettiği günden bugüne dik duruşundan taviz vermeden birçok coğrafyada ortaya koyduğu birikimle islam ümmetinin kalbinde yer bulmuş bir harekettir. Müslümanlar olarak Müslüman kardeşlerin dik duruşundan dolayı kendileriyle gurur duyuyor bu İslami azim ve kararlılıktan taviz vermeyeceğine inanıyoruz. Muhammed Mursi, Muhammed Bedii ve diğer ihvan liderlerinin kararları duruşları İslam ümmetine yol göstermeye devam edecektir.

Vanlı Müslümanlar olarak olanlara karşı kayıtsız değiliz. Müslüman halkının ve meşru Cumhurbaşkanı Mursi’nin yanında olduğunu ifade ediyoruz. Tüm dünya Müslümanlarıyla dayanışma içerisinde İslamın tevhid sancağını yükseltme yolunda gereken tüm çabayı göstereceğimizi ilan ediyor bir ayetle noktalıyoruz

ZALİMLER YAKINDA NASIL BİR İNKILABLA DEVRİLECEKLERİNİ GÖRECEKLER (ŞUARA-227)

MÜSLÜMAN KARDEŞLERLE DAYANIŞMA PLATFORMU ADINA
İSMAİL ALMALI

 

Önceki ve Sonraki Haberler