28.07.2015 18:55
Amasya'dan Suriye Halkına 9 TIR Yardım
Yazı boyutunu büyütmek için : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
9 TIR'dan oluşan insanî yardım konvoyu Amasya'dan Suriye'ye doğru yola çıktı.

İHH Amasya Temsilciliğinin Merzifon, Gümüşhacıköy, Suluova, Taşova, Havza, Erbaa İHH Temsilcilikleri ile Ramazan Ayı'nda müşterek yürüttüğü Suriye'ye İnsanî Yardım Organizasyonu ile duyarlı halk kesimleri, işadamları, kurum ve kuruluşların gönüllü bağışlarıyla oluşturdukları 9 tır dolusu insanî yardım malzemesi, 27 Temmuz 2015 Pazartesi günü ikindi namazını müteakip yapılan basın açıklaması ve duânın ardından, Suriye'deki ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmak üzere konvoy hâlinde yola çıktı.

Merzifon'dan teşkil edilen 2 tır; Havza, Taşova, Erbaa ve Suluova'dan teşkil edilen 1'er tır cumartesi ve pazar günü yapılan basın açıklamaları ve duâların ardından bulundukları ilçeden Amasya'ya uğurlandılar.

İlçelerden gelen 6 tır ile Amasya Merkezden teşkil edilen 3 tır olmak üzere toplam 9 yardım tırı konvoyu, bu konvoyun niye teşkil edildiğine dair İHH Amasya Temsilciliğinin basın açıklamasını okuması ve Suriye ile tüm mazlumların kurtuluşuna dair duânın ardından uğurlandı.

Yardım tırlarının Reyhanlı'ya ulaşması ve yardımların yerine teslimine İHH Amasya Temsilciliğinden 5 kişilik bir heyet nezaret edecek.

Amasya İHH Temsilciliği önderliğinde teşkil edilen bu konvoya Merzifon, Gümüşhacıköy, Suluova, Taşova, Havza ve Erbaa İHH Temsilcilikleri ile Amasya, Erbaa, Taşova ve Suluova Belediyelerinin yanı sıra, Hızır-Der, İlim Yayma Cemiyeti, Askon, Gökbir Platformu ve Özgür-Der Amasya Temsilciği ile Hayatcan Derneği katkı sağladıkları gibi, Askon 1 tır, Kol İnşaat 1 tır ile katkı sağladılar.

Suriye'de gün geçtikçe daha da derinleşen insanî krize bir kez daha müdahil olabilmek, Esed'in varil bombalarının yanı sıra açlık, sıcaklar ve susuzlukla da mücadele eden mazlum Suriye halkına destek olabilmek amacıyla teşkil edilen 9 tırda 225 bin TL değerinde 225 ton un ile 120 adet ikinci el tekli yatak, 300 adet ikinci el battaniye ile muhtelif insanî yardım malzemesi bulunuyor.

Yardım tırlarından 4 tanesi Reyhanlı Cilvegözü Sınır kapısından, 3 tanesi Kilis Öncüpınar sınır kapısından, 2 tanesi de Bayırbucak Türkmenlerine ulaştırılmak üzere Yayladağı sınır kapısından geçirilerek, İHH Suriye Yardımları Koordinasyon Merkezi aracılığıyla, bizzat Suriye içindeki mağdur halka ulaştırılacak.

Bu unların önemli bir kısmı ise, İHH'nın Suriye içindeki kamplardaki ihtiyaç sahiplerine düzenli dağıttığı ekmeklerin üretildiği ekmek fabrikalarında kullanılacak.

Basın Açıklamasının Tam Metni:

Amasya'lılar Suriye Halkının Yanındadır!

Mazlum Suriye halkının zalim Esed rejimine karşı Mart 2011'de başlattığı kıyam 5. yılına girmiş durumda. Bu kıyam sürecinde Esed rejiminin insanlık dışı saldırılarına, işkencelerine, tecavüzlerine, katliamlarına maruz kalan mazlum Suriye halkı şimdiye değin içlerinde binlerce çocuk ve kadının da bulunduğu en az 300 bin kayıp vermiş durumda.

Bu zulümler ve kayıpların yanında, 4 milyon kişi Suriye dışında, 6 milyon kişi ise Suriye içinde muhacir konumunda düşmüş durumda ve bunların tahminen 2 milyonu Türkiye sınırları içindeki kamplarda ve şehirlerde yaşam mücadelesi vermekte.

Her ne kadar Türkiye'deki devletçe kurulan kamplarda ve şehirlerde kalan Suriyeli muhacirlerin durumu idare etmekte ise de, Suriye içinde kalan halkın durumu içler acısı. Derme çatma çadırlarda, yıkılan evlerin enkazlarında, keskin nişancılar ve varil bombaları korkusu bir yana, aç ve susuz yaşama tutunmaya çalışıyor mazlum Suriye halkı.

İHH Amasya Temsilciliği olarak, başta Özgür-Der Amasya Temsilciliği ile Hızır-Der olmak üzere Amasya Gökbir Platformunu oluşturan Ümmet duyarlılığına sahip STK'larla beraber, direnişin ilk gününden bu güne kadar geçen 5 yıl içinde mazlum Suriye halkının ve haklı direnişlerinin yanında olduk.

Bu desteğimizi aynı zamanda maddî anlamda da ortaya koymak yanında, Suriye içinde savaş mağduru halkın insani yardım ihtiyaçlarını gidermek için, Amasya'daki konuya duyarlı STK'lar ile Merzifon, Havza, Erbaa, Taşova, Gümüşhacıköy ve Suluova İlçeleri İHH Temsilcilikleri ve gönüllüleri ile gerçekleştirdiğimiz yardım organizasyonları vasıtasıyla şu ana kadar 25 tır insani yardım malzemesi ile Suriye halkının yaralarına karınca kararınca merhem olmaya gayret ettik.

Suriye'de gün geçtikçe daha da derinleşen insani krize bir kez daha müdahil olabilmek amacıyla, Merzifon İHH Temsilciliğince toplanan 2 tır, Havza İHH Temsilciliğince toplanan 1 tır, Erbaa İHH Temsilciliğince toplanan 1 tır, Taşova İHH Temsilciliğince toplanan 1 tır, Suluova İHH Temsilciliğince toplanan 1 tır ile Gümüşhacıköy İHH Temsilciliğinin desteği ile Amasya Merkezde toplanan 3 tır olmak üzere toplam 9 tır insani yardım malzemesini, Suriye içindeki ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak üzere buradan uğurluyoruz.

Yardım tırlarından 4 tanesi Reyhanlı Cilvegözü Sınır kapısından, 3 tanesi Kilis Öncüpınar sınır kapısından, 2 tanesi de Bayırbucak Türkmenlerine ulaştırılmak üzere Yayladağı sınır kapısından geçirilerek, İHH Suriye Yardımları Koordinasyon Merkezi aracılığıyla, bizzat Suriye içindeki mağdur halka ulaştırmayı amaçlıyoruz.

Suriye yardımlarımız, Suriye halkı Esed rejimini devirip yardımlara ihtiyaç duymayacak duruma gelinceye kadar devam edecek olup, halkımızdan imkanı olanların Kurban Bayramında birer kurbanda Suriye için bağışlamasını bekliyoruz. Halkımızın yapacağı yardımlarla oluşturacağımız ve en az 5 tır olmasını hedeflediğimiz bir sonraki insani yardım konvoyunu ise 2016 yılı başlarında göndermeyi planlıyor, halkımızın Suriye halkını unutmamasını ve yardımlarını devam ettirmesini temenni ediyoruz.

Göndermekte olduğumuz bu 9 tır yardım tırı ile Suriye direnişinin başından bu güne Amasya ve İlçelerden Suriye içindeki mağdur halka gönderdiğimiz yardım tırı sayısı 34'e ulaşmış durumda.

Göndermekte olduğumuz bu yardım tırlarının teşkilinde bizimle beraber yoğun çaba gösteren Hızır-Der ve Özgür-Der Amasya Temsilciliğine, Amasya, Taşova, Suluova ve Erbaa Belediye Başkanlarına, Hayatcan Derneği ile birer tır yardımda bulunan ASKON ile Kol İnşaat'a ve diğer duyarlı iş adamları ve tüm halkımıza, İlçe İHH Temsilciliklerimiz ile bu ilçelerdeki duyarlı STK, iş adamı ve halkımıza bu çabaları ve yaptıkları yardımlardan dolayı teşekkür ediyoruz.

Rabbimizden Suriye halkının bir an önce zafere ve feraha erişmesini, Suriye halkına yapılan yardımların amacına ulaşmasını ve maddi ve manevi katkı sağlayan herkesin Rabbimizin rızasına erişmesine vesile olmasını niyaz ediyoruz.

Serdal BENLİ
İHH Amasya Temsilcisi

***

Suriye ve Tüm Ümmet Mazlumları İçin Yapılan Duâ:

Rabbimiz!

Her şeyin yaratanı, yaşatanı, sahibi, kendisine muhtaç olduğu, hiç kimseye muhtaç olmayan, sınırsız kudret ve yücelik sahibi, şükre ve övgüye ihtiyacı olmayan hamid sadece sensin. Kulluğumuzu, hamdımızı ve ibadetlerimizi kabul buyur.

Bizleri sana şirk koşmadan iman edenlerden, her daim sana hakkıyla şükür, hamd ve kulluk edenlerden, her daim razı olacağın şekilde hayatını tanzim edip yaşayabilenlerden, tüm hayatını salih amel kılabilenlerden eyle.

Rabbimiz!

Her şeyi gören, her şeye şahit olan, her şeyi kıyamet günü hesaba çekmek ve hak ettiği karşılığını vermek için eksiksiz kaydeden ancak sensin.

Burada senin huzurunda ve şahitliğin altında, sırf Rabbimiz Allah'tır dedikleri ve İslam için mücadele ettikleri için zalim Esed rejimi ile yerli ve yabancı işbirlikçileri tarafından katliama uğratılan Suriye Müslümanlarına desteğimizi ortaya koymak, senin taraftarlarının safında olduğumuzu ilan etmek ve desteğimizin maddi boyutu olan bu insani yardım malzemelerini yola çıkarmak için toplandık. Bu amelimizi salih, niyetlerimizi halis ve şahitliğimizi kabul eyle.

Rabbimiz!

Zalim Esed rejimi ile yerli ve yabancı işbirlikçilerince yurtlarından çıkartılan, açlık ve yokluğa mahkum edilen, hapishane ve işkencehanelerde acı çektirilen milyonlarca Suriyeli mazluma sabır ve kurtuluş nasip eyle. 

Yapılan saldırılar esnasında yakınları şehit edilen ve yaralanan Müslüman kardeşlerimize sabır, sekinet ve tevekkül nasib eyle. 

Bu dayanılmaz acılara karşı gösterdikleri sabır, metanet ve tevekküllerini ahiret kurtuluşları için vesile eyle.

Rabbimiz!

Bu sıcak yaz günlerinde başta Suriye, Filistin ve Mısır olmak üzere Irak, Arakan, Keşmir, Doğu Türkistan ve başka İslam beldelerinde, işgalci ve işbirlikçi rejimlerin zulümleri, yurtlarından çıkmak zorunda kaldıklarından yada savaş şartlarından dolayı zor şartlarda yaşayan mağdur ve mazlum kardeşlerimize genişlik ve ferahlık nasip eyle. 

Onların bu zor günlerden kurtulup, kendi vatanlarında İslamı özgürce yaşayabilecekleri güzel günlere kavuşmalarını nasip eyle.

Sırf Rabbimiz Allah'tır dedikleri, sadece Sana kulluk etmek istedikleri, senin rızanı kazanmak amacıyla dinlerini ve İslam beldelerini korumak uğruna mücadele ettikleri için zulme uğratılan, katledilen, işkence edilen, yurtlarından sürülen tüm mü'minlere ve mücahitlere mücadelelerinin sonuna kadar dayanabilecekleri azim, sabır ve en kısa zamanda açık zaferler nasip eyle.

Rabbimiz!

Bizleri her daim Müslümanların, İslam ümmetinin, senin yolunda mücadele edenlerin, mazlumların ve mağdurların yanında ve safında, her daim razı olacağın saflarda kıl. Bizleri onların yar ve yardımcısı, destekçisi eyle.

Bizleri İslam düşmanlarının ve hainlerin; ırkını, devletini, mezhebini, meşrebini önceleyenlerin, dinini dünyalık menfaatler için satanların yanında ve safında, onlara yar ve yardımcı olmaktan uzak tut.

Rabbimiz!

Bizlere sadece sana kulluk etmeyi, İslam'ın ve Peygamberimizin izzet ve onuru için mücadele etmeyi, dünyada onurlu ve temiz bir hayat nasip eyle. 

Bizleri ahirette gerçek kurtuluşa eriştirmek için indirdiğin Kur'anı anlayarak okumak ve peygamberimizin gerçek sünnetine tabi olarak yaşamak suretiyle, en büyük nimet olan sıratı müstakim üzere yaşayıp ölebilme, ahirette alnımızın akıyla hesabımızı verebilme ve sonsuz cennete kavuşma nimetiyle nimetlendir.

Velhamdülillahi Rabbil Alemin el-Fatiha…

amasya_suriyeye_yardim-(1).jpg

amasya_suriyeye_yardim-(2).jpg

amasya_suriyeye_yardim-(3).jpg

amasya_suriyeye_yardim-(4).jpg

amasya_suriyeye_yardim-(5).jpg

amasya_suriyeye_yardim-(6).jpg

amasya_suriyeye_yardim-(7).jpg

amasya_suriyeye_yardim-(8).jpg

amasya_suriyeye_yardim-(9).jpg

amasya_suriyeye_yardim-(10).jpg

amasya_suriyeye_yardim-(11).jpg

amasya_suriyeye_yardim-(12).jpg

amasya_suriyeye_yardim-(13).jpg

amasya_suriyeye_yardim-(14).jpg

amasya_suriyeye_yardim-(15).jpg

amasya_suriyeye_yardim-(16).jpg

amasya_suriyeye_yardim-(17).jpg

amasya_suriyeye_yardim-(18).jpg

amasya_suriyeye_yardim-(19).jpg

DİĞER HABERLER