Akhisar Özgür-Der: Mısır Halkının Yanındayız!

Akhisar Özgür-Der: Mısır Halkının Yanındayız!

Özgür-Der Akhisar Temsilciliği, gerçekleştirdiği basın açıklaması Mısır cuntasını protesto etti.

Akhisar Özgür-Der temsilciliği Mısır'da gerçekleşen darbeye karşı Mısır İslami hareketinin yanında olduğunu göstermek için dernek salonunda bir basın açıklaması gerçekleştirdi.Uğur Acar tarafından okunan basın açıklamasından sonra Ahmet Düzgün tarafından  gelişen olaylar ve Mısır İslami hareketi hakkında kısa bir konuşma yapıldı.

Basın Açıklamasının Tam Metni:

İslam dünyasında son iki yılda  halkların diktatör yönetimlere karşı başlattığı ayaklanmalar sonucu  bir çok yerde yeni özgürlük alanları kazanılmıştı. Bunlardan biri olan Mısır’da  halkın seçimle işbaşına getirdiği Cumhurbaşkanı Mursi  askeri  darbe ile görevinden ayrılmak zorunda kaldı.Halkların iradesini hiçe sayan bu tür darbeci girişimlere ilkesel olarak karşı çıkıyor ve Mısır halkının yanında olduğumuzu  haykırıyoruz.

İslami hareketlerin İslam dünyasında başlayan özgürlük hareketleri sonucu Tunus’ta ,Mısır’da Libya’da  işbaşına gelmeleri tüm batılı güçler için bir kabus senaryosu haline geldi. Yine İslam dünyasında Suudi Arabistan veya Birleşik Arap Emirlikleri gibi krallık yönetimleri  islami hareketlerin kendi ülkeleri için büyük tehlikeler ürettiğini  gördüler.Suriye halkının ayaklanması ve silahlı cihada başvurması yine bu katil rejimin yanında yer alan ülkeleri telaşa sevketti.Bunlarla  beraber bu islam dünyasında bulunan batıcı,seküler,liberal,solcu sınıflarında islami hareketlerden  ve İslami ilkelerden memnun olmadıkları bu darbe sürecindeki desteklerinden açıkça görüldü.

Batılı güçlerin ve ve onların işbirlikçileri olan Batılılaşmış halk kesimlerinin demokrasi konusunda nasıl   ikircikli bir  tutum içinde olduklarını kendi yarattıkları putlarını işlerine yaramadığı zaman nasılda yediklerini bu olaylarda bir kere daha görmüş olduk.Halkın iradesi diyenlerin Mısırda son seçimlerde halkın yüzde 70’nin oyunu almış olan İslami hareketlere ve halka karşı darbe yapmaktan çekinmedikleri ve bundan büyük bir sevinç duyduklarını izledik.Türkiyedeki benzer kesimlerin de bu darbedeki tavırları  ve yine Türkiye’de olmasını istedikleri bir darbede nasıl davranacaklarını gezi olayları vesilesiyle hepimiz canlı olarak görme şansı bulmuştuk.Bu olaylarda da kendilerine anti emperyalist diyenlerin AB ve ABD ile ,yine kendilerine anti kapitalist diyenlerin  Türkiyenin egemenleri olan Tüsiad’la işbirliği yapmaktan çekinmediklerini  bunu çelişki olarak bile görmediklerini sözkonusu olan İslami değerler  olunca çıldırdıklarını hepimiz biliyoruz.

Mısır halkı bu işi burada bırakmayacaktır. Müslüman Kardeşler yapılan bu hile ve tuzaklara karşı direnecektir. Mısır’ın onurlu insanları darbe sevdalısı bu zihniyeti ülkelerinden def edecektir. Muhammed Mursi müslümanların ve tüm kişiliğine sahip çıkan insanların onurudur ve onuru olmaya devam edecektir.

Bir buçuk yıl önce devrilen Mübarek belki yatağında seviniyor olabilir “darbe”lere karşı olduğunu söyleyip “ama”lı cümlelerle ağızlarından kin ve nefret akıtanlar ellerini oğuşturuyor olabilir “teknokratlar hükümeti” kurarak altı ay içerisinde seçime gidileceğini açıklayan Sissi çok mutlu günler geçiriyor olabilir .Hiç fark etmez,karşılarında mallarıyla ve canlarıyla direnerek mücadele ettikleri zaman müjdelenen inancın ve özgürlüğün temsilcileri var.

Bu mücadele dün başlamadı yarın da bitmeyecektir.

Bizler Akhisar’lı Müslümanlar olarak sonuna kadar Muhammed Mursi’nin yanında ve darbecilerin karşısında olduğumuzu belirtmek istiyoruz.

Tevhidi ilkelerimizle adaleti tesis etmek ve özgürlüğün kapılarını açmak için mücadelemiz devam edecektir. Unutulmamalıdır ki bizler başarıyı ve taltifi sahte ilahlardan değil  yalnızca Allah’tan bekleyen Müslümanlarız.

Özgür-Der

Önceki ve Sonraki Haberler