Akhisar'da Eğitim Seminerleri Başladı

Akhisar'da Eğitim Seminerleri Başladı

Akhisar Özgür-Der temsilciliğinde düzenlenen eğitim seminerleri Hüseyin Alan'ın sunumuyla başladı. Hüseyin Alan 'Medine İslam Toplumunun Oluşumu' başlıklı konuyu anlattı.

İlk dönem İslam tarihi ve Ekoller başlığıyla düzenlenen 2010-2011 dönemi seminer programları 15 günde bir düzenleniyor.

Hüseyin Alan sunumuna modern dünyayı oluşturan lineer-ilerlemeci tarih anlayışını anlatarak başladı. İlerlemeci tarih anlayışına sahip ideolojik duruşların paradigmalarının aynı oluşu yüzünden sonuçta çokta farklı çözümler üretemeyeceğini belirtti. İslamın ise hayat nedir ve biz bu hayatı nasıl yaşamalıyız sorularını iman ve salih amelle cevapladığını, bu yüzden diğer ilerlemeci tarih anlayışından ve onun ürettiği modern ideolojilerden farklı olduğunu söyledi. Kur'an'ın bize döngüsel bir tarih anlayışı içinde tarihi hak ve batıl mücadelesi şeklinde anlattığını, bizimde bu mücadelede hakkın şahitliğini gerçekleştirme çabası içinde olmamız gerektiğini hatırlattı.

Alan özetle şunları anlattı:

''Medine İslam toplumu öncelikle Mekke'de verilen mücadele sonucu elde edilen bir kazanımdır. Bu yüzden Mekke'deki mücadeleyi ve safhalarını bilmemiz gözetmemiz gerekir. Hicretten sonra Medine'ye elen Resulullah İslam toplumunun ihtiyaçları açısından ilk yıllarda şunları gerçekleştirdi:

1.Mescidin inşası

2.Evs ve Hazrec arasındaki sorunların çözülmesi

3.Ensar ve muhacirler arasında kardeşlik akdi

4. Toplumda bulunan diğer topluluklarla Medine vesikası diye bilinen müslümanların hakimiyetinde yaşama şartlarının belirlendiği sözleşme

5.Yeni bir pazar kurulması

6.Nüfus sayımının yapılması

7.Medine çevresindeki kabilelere yönelik gerçekleştirilen seriye ve gazveler

Vahyin şahitliğini yapan Rasulallah Medine İslam toplumunun hakimiyetini pekiştirmesinden sonra evrensel olan İslam çağrısını yaymak için çevresindeki tüm devlet başkanlarına İslama davet mektupları gönderdi. Medine İslam toplumu vahyin yönlendirmesiyle islami hükümlerin uygulandığı, Allah yolunda cihad edip islama davetin gerçekleştiği, Hakkın şahitliğini gerçekleştirme çabası içinde olan bir topluluktur. Bizlere düşen sorumlulukta günümüzde vahyin şahitleri olma çabamızı istikrarlı bir biçimde sürdürmektir.''

Sorulan sorulara konuşmacının cevap vermesiyle program sona erdi.

Önceki ve Sonraki Haberler