Akhisar'da "Hz. Fatıma" semineri yapıldı

Akhisar'da "Hz. Fatıma" semineri yapıldı

Özgür-Der Akhisar Temsilciliği’nin düzenlediği "Öncü Hanım Şahsiyetlerimiz" konulu seminerler “Hz. Fatıma” ile devam etti.

Hanımlara yönelik olarak gerçekleştirilen seminer, İzmir Özgür-Der'den Behice Özarpacı'nın  sunumuyla gerçekleştirildi. Özarpacı sunumunda özetle şunları anlattı:

"Hz. Fatıma, Peygamberimiz ve Hz. Hatice annemizin kızıdır. Hz. Hatice vefat edince evde kalan tek kızdı ve babasının bakımını üstlendi. Fatıma, Rasulullah'ın değerli kızı ve neslinin kendiyle sürdüğü en küçük kızıdır. Hz. Ali'nin sevgili eşidir. Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin'in, Muhsin, Ümmügülsüm ve Zeyneb'in anneleri... Fatıma nübüvvet ve risalet evinde yetişmiştir. İlim ve marifet öğrenmiş ve Kur'an-ı Kerim'e vakıf olmuştur. Savaşlara katılmış, babasının yaralarını sarmıştır. Sabırlı, metin ve ağırbaşlı, vakar sahibi, kararlı, iffet ve takva örneği bir kadın… Fatıma ıstırabı, hüznü, hayatın acısını yaşayarak büyümüş, zorlukları, fakirliği, yaman şartları yirmi sekiz yıllık bir ömre sığdırmıştır. Peygamber kızı olması ayrıcalıklı olmasına neden olmuyordu. Fatıma'nın kişiliği Rasul tarafından şekillenmiştir. Toplum sorunları ile içiçe ve mücadele eden bir kadın sembol Rasul'un hayatının en yakın şahitlerindendir. Döneminde sözü en iyi kullanan hatiplerden birisiydi. Uhud savaşının hemen her safhasında bulunmuştur. Ticaretin kontrol ve denetimi Fatıma döneminde İslam kadınlarının bizzat vazife aldığı resmi bir meslek koluydu. Hz. Fatıma şartların esiri olmadan ve şartların olumsuzluğuna rağmen duruşunu bozmamış, sabreden, Rahmani çizgiden dönmeyen bizlere de örnekliği halen devam eden öncü bir kişiliktir."

Önceki ve Sonraki Haberler