Akhisar'da Hz. İbrahim ve Mücadelesi Konuşuldu

Akhisar'da Hz. İbrahim ve Mücadelesi Konuşuldu

Akhisar Özgür-Der temsilciliğinde düzenlenen seminer programlarının beşincisi Haksöz dergisi yazarlarından Bülent Şahin Erdeğer'in sunumuyla gerçekleştirildi.

Bülent Şahin Erdeğer ''Hz. İbrahim'in hayatı ve mücadelesi'' başlıklı konu hakkında özetle şunları anlattı:

''Kur'an Hz. İbrahim 'i anlatırken yer zaman gibi ayrıntılar vermez. Anlatım tekniği olarak gözümüzde canlandırabileceğimiz değişik sahneler halinde kıssayı anlatır. Kur'an'da Hz. İbrahim, Hz. Muhammed'le birlikte Üsvet'ül hasene -en güzel örnek- gösterilen iki peygamberden biridir. Hz. İbrahim put yapıcısı olan babası Azer'e karşı mücadele ederken 'babacığım' diyerek bizlere İslam’a davet edeceğimiz kişilerle yada diğer müslüman kardeşlerimizle ilişkilerimizde nasıl davranılacağının güzel bir örneğini göstermiştir.

Çok merhametli olan Hz. İbrahim babası için dua etmiş fakat bu duasının yanlış olduğu Rabbimiz tarafından ona bildirilmiştir. Hz. İbrahim kavmi ile olan mücadele sürecinde ilk önce kendisi tahkiki bir imana ulaşmış daha sonra bu iman sayesinde ateşe atılmayı bile göze almıştır. Allah'ın yardımıyla bu zor imtihandan kurtulan Hz. İbrahim kavmini Tevhide davet ederken onların düşünmelerini sağlamak fıtratlarındakini ortaya çıkarmak için tüm putları kırıp baltayı en büyük putun boynuna asmıştır.

Kur'an Hz. İbrahim'in oğlunu kurban etmek için gördüğü rüyayı ve bu rüya sonucu emre teslim olmasını, sonucunda bu zor imtihandan Allah'ın lutfuyla oğlu yerine bir hayvan kurban etme kolaylığı ile günümüze kadar devam eden kurban ibadetini de anlatmaktadır. Çocuğu olmayan Hz. İbrahim'in cariyesi Hz. Hacer ile evlenmesi ondan doğan oğlu Hz. İsmail'i, Hz Sare'nin kıskanması sonucu bugunkü Mekke'nin kurulduğu yere götürüp bırakması ilahi bir yönlendirme sonucu olmuştur. Hacdaki şiarlar bu olayların anlatımı hatırlanması üzerine kuruludur. Ali Şeriati’nin Hac kitabına bu konuda ayrıntılı bilgileri bulmak için bakılabilinir. Hz. İbrahim Hz. İsmail'le birlikte Allah'ın evi olan Kabe'nin temellerini yükseltmiş tüm muvahhidleri ibadet yeri olarak buraya davet etmiştir. Namaz, kurban, Hac, Oruç gibi ibadetler Hz. İbrahim'den beri uygulanan tevhidi amellerdir.

Kur'an müşriklerin, yahudilerin ve hristıyanların ortak atası olarak kabul ettikleri Hz. İbrahim'e en yakın olanların müslümanlar olduğunu söyler. Onları Hz İbrahim'in hanif dinine ortak kelimeye tek bir Allah inancına yani tevhide davet eder. Bu gün kendilerini İslama nisbet eden farklı ekollerinde sağlıklı bir İslami anlayışa ulaşmaları için Hz. Muhammed'in örnek uygulamalarını hatırlatmak bunu ölçü almak gerekmektedir.

Kur'an Hz. İbrahim'in mücadelesini anlatırken onun vahyi doğruları yaşamada ve tebliğde tek başına bir ümmet gibi olduğunu söyler. Tevrattaki bilgilere göre Hz. İbrahim hayatının değişik dönemlerinde tevhidi daveti yaymak için Harran'da, Filistin'de, Mekke'de bulunmuştur.''

Seminer sorulan soruların cevaplanmasıyla sona erdi.

bulent_sahin_erdeger-akhisar-20111203-01.jpg

bulent_sahin_erdeger-akhisar-20111203-02.jpg 

Önceki ve Sonraki Haberler