Akhisar'da Mısır'daki Katliama Protesto

Akhisar'da Mısır'daki Katliama Protesto

Akhisar'da Mısır'da darbecilerin katliamı lanetlendi.

Akhisar Özgür-Der, Akhisar AGD, Akhisar Memur-Sen ve Akhisar Ensar Vakfı'nın oluşturduğu Mısır'la Dayanışma Platformu Yeni Camii önünde ikindi namazı sonrası dün Mısır'da darbeci cuntanın Müslümanlara yaptığı katliamı kınayan bir eylem gerçekleştirdi.Hüsamettin Yılmaz tarafından sunulan eylemde ilk olarak Eğitimbir-sen adına Süleyman Erdem söz aldı.Katliama karşı  Mısır'lı Müslümanların yanında olmaya devam edeceklerini belirten Erdem kamuoyunu duyarlı olmaya davet etti.Daha sonra Akhisar Ensar Vakfı adına söz alan Ali Erkan Firavunlara karşı her zaman Musaların çıkacağını darbecilerin ergeç kaybedeceğini belirtti.Eylemde Akhisar AGD adına söz alan Metin Toktaş darbecilerin destekçilerine dikkat çekti,müslümanların ümmet duyarlılığı içinde kardeşlerinin yanında olması gerektiğinin altını çizdi.Akhisar Özgür-der adına söz alan Ahmet Düzgün zulme karşı çıkmanın namaz gibi oruç gibi bir ibadet olduğunu hatırlatarak hakka şahitlik yapma çabası içinde Mısır islami Hareketine sahip çıktıklarını söyledi.Ortak basın açıklamasını Mehmet Fatih Yılmaz okudu.  Seyyid Kutub El-Benna Selam Olsun İhvan’a”, “Şehitlerin Kanları Zalimleri Boğacak!”, "Defol Sisi, Seninleyiz Mursi", "Akhisar'dan Mısır'a Direnişe Bin Selam", "Kahrolsun İşbirlikçi Hainler",''Uyan Diren Özgürleş '' ,''Üzülme Gevşeme Allah Bizimle''sloganları atıldı “Darbeye Sessiz Kalanlar Bu Katliamın Suç Ortaklarıdır”, “Darbeci Firavunlar Döktükleri Kanda Boğulacaklar!” ve “Zorbalık ve Hukuksuzluk Yenilecek, İslami Direniş Kazanacak”  yazılı dövizler taşındı.

akhisar-20130815-1.jpg

akhisar-20130815-2.jpg

akhisar-20130815-3.jpg

akhisar-20130815-4.jpg

akhisar-20130815-5.jpg

akhisar-20130815-7.jpg

Basın Açıklamasının Tam Metni:

Bismillahirrahmanhirrahim.

Rabbimiz Kitâb’ında “Mü’minler ancak kardeştirler” diye buyuruyor.

Bugün burada toplanmamızın sebebi bu sabah saatlerinde Mısır’daki kardeşlerimize yapılan haince saldırıyı tel’in etmektir.

Seçimle iş başına gelmiş Muhammed Mursi’ye yapılan 3 Temmuz’daki darbeye karşı Mısır’daki kardeşlerimiz başta başkent Kahire’deki Adeviyye ve Nahda meydanları olmak üzere Mısır’ın birçok kentinde toplanarak direnç gösterdi. Bu süre zarfında zalim darbeciler gerek kendi “güvenlik güçleri”yle gerekse “sivil baltacı” adı verilen milislerle haince saldırıda bulundu. Yüzlerce şehid veren Mısırlı kardeşlerimiz meydanlardan çekilmek yerine sesini en yükseğe taşıyarak yine aynı meydanlarda toplanarak misliyle cevap verdi. Gerek Mısır darbecileri gerekse uluslararası sistem tarafından ortadan kaldırılmaya çalışılan bu direniş Mısır’daki kardeşlerimizin dirayetiyle bugüne kadar devam etti.

Ancak son birkaç gündür tehditler savurarak halkı yıldırmaya çalışan zalim darbeciler, dün sabah özellikle Adeviyye ve Nahda meydanlarında toplanmış olan kardeşlerimize saldırıya geçti. Kardeşlerimiz kadın, erkek, çocuk ayırt edilmeden, rastgele, hunharca katledildi.

Bu katliam öncelikle kardeşlerimizin meydanlara kurmuş olduğu çadırların, içinde insan olup olmadığı dahi kontrol edilmeden, yakılması ile başladı. Zalim darbeciler tarafından sıkılan gaz bombaları sonucunda meydanı yoğun bir duman kapladı. Damlara yerleştirilen keskin nişancılar hedef gözetmeksizin çocukların ve kadınların da içinde bulunduğu kalabalıkların üzerine ateş açtılar. Meydanda kalıp direnmeye devam etmek isteyenler ise darbeciler tarafından gözaltına alındı.

Tüm bu olup bitenlere başta ABD olmak üzere Batı ve Orta Doğu’daki kuklaları gizli ve açık destek verirken müslümanların sessiz kalması kabullenilemez. Üç yıla yakındır Suriye’deki Baas katliamına sessiz kalındığı gibi bu vahşete sessiz kalınması karşısında rabbimiz bizi hesaba çekecektir.

 Âhiret gününde “Kimin yanındaydınız?” sorusuyla muhattab olduğumuzda ne cevap veririz? Bizler daima, müslümanların ve mazlum halkların yanındayız. Ve bu müslümana yakışır, onurlu, net duruşumuzu sürdürmeye devam edeceğiz.

Biz kardeşlerimizi asla yalnız bırakmayacağız.  Onlar meydanda ise biz de meydanlarda olacağız. Şüphesiz ki Allah, evlerinde oturanlar ile can ve mallarıyla cihad edenleri bir tutmayacaktır. Allah, Kitâb’ında bize bunun sözünü veriyor. Ve biz sırf bu yüzden dün ve bugün bu meydanlarda olduk ve Allah’ın izniyle yarın da bu meydanlarda olmaya devam edeceğiz.

Önceki ve Sonraki Haberler