Akhisar’da “Türkiye'de Sol Örgütler Tarihi” konuşuldu

Akhisar’da “Türkiye'de Sol Örgütler Tarihi” konuşuldu

Özgür-Der Akhisar Temsilciliğinde düzenlenen programda Ali Soylu ''Türkiye'de Sol Örgütler Tarihi'' baslıklı konuyu anlattı.

Ali Soylu konuya girişte Osmanlı ve yeni kurulan cumhuriyette sosyalist akımları ve önemli kişilere kısaca değindi. Mustafa Suphi örneği üzerinden TKP geleneğini ve Türkiye ile Sovyetler Birliği ilişkilerin anlattı. Soylu özetle şunlara değindi:

Türk Solu Birikim Dergisi çevresi Ve Mehmet Ali Aybar, Hikmet Kıvılcımlı bir kaç örnek dışında bağımsız değildir.Ya Rusya'ya yada Çin'e bağımlıdır.

Devrimci mücadele içindeki örgütler Mahir Çayan THKP-C’nin devamı olanlar ve Deniz Gezmiş THKO’nun devamı olanlar diye sınıflandırılabilir.

THKP-C çizgisinden Devrimici Yol İstanbul Devrimci Yol'dan ayrılan Devrimci Sol ve Kurtuluş oluştu. Bu gruplar Marksist Leninist Stanilist (Sovyetler ) taraftarıdır.

THKO çizgisinden ise Halkın Kurtuluşu, Halkın Yolu, Halkın Birliği (hepsi birden Halkın Sülalesi) örgütleri kuruldu. Bu gruplar Maocu’dur (Çinci).

Soylu bu grupların ve diğer parti çizgisinde hareket edenlerin 12 Eylül öncesi ve sonrası mücadelelerini ve bugünkü durumlarını anlatarak sunumu bitirdi.

img-20220325-210356.jpg

img-20220325-204800.jpg

fft16-mf632210.jpg

 

Önceki ve Sonraki Haberler