“Hakikatin Bulanıklaştığı Çağda Sahih Bilginin Değeri”

“Hakikatin Bulanıklaştığı Çağda Sahih Bilginin Değeri”

Özgür-Der Akhisar şubesinin 2022-2023 yılı programlarının ikincisi Özgür-Der Genel Sekreteri Musa Üzer’in sunumu ile “Hakikatin Bulanıklaştığı Çağda Sahih Bilginin Değeri” başlığıyla yapıldı.

Musa Üzer sunumunun başında muasır dönem Müslümanlarının en büyük eksikliklerinden birinin “Biz neyi, nerede ve hangi zamanı yaşıyoruz?” sorularının sorulmaması olduğunu söyledi.

Müslümanların daha çok kendilerini yöneten siyasal organizasyonlara yönelik sorular sorarak hayatı değiştirmekten ziyade siyasi olanı değiştirmeyi hedeflemekle yetindiğini ifade eden Üzer siyasi alanın önemli olduğunu fakat hayatın az bir kısmına tekabül ettiğini belirtti.

Bütün bir insanlığı değiştirme iddiasında olan paradigmanın Müslümanlar tarafından görülmediğini ve bu yüzden insanların başkalarının zihinsel ve kültürel formlarına dönüştüğünü anlatan Üzer sosyal, ekonomik, sportif, askeri, ailevi, eğitimsel vs. hayatın tüm ünitelerinde başkalarının hayatının yaşandığını kaydetti.

Üzer, Müslümanların hayatı değiştirme ve dönüştürme bilincinde olması gerektiğini vurgulayarak, “Hayatın bütün ünitelerinde, yemek yemekten oturup kalkmaya kadar dahi, değiştirme-dönüştürme perspektifi olmalı. Bu yapılmadığı ya da sınırlı yapıldığı için Müslümanlar ötekinin hayatını yaşıyor.” diye konuştu.

Hakikatin bulanıklaşmasıyla herkesin tanrılaştığı bir çağda olduğumuzu söyleyen Üzer, minnetsiz, bağlantısız, bağımsız bir sürece girildiğini anlattı.

“İnsanlar insanların yükünü çekmiyor, o yüzden incir çekirdeğini doldurmayacak meselelerden insanlar ayrışıyor ya da eşler boşanıyor.” diyen Üzer, tüm tasavvuru ve duyguları, değer ve ilkelerin üzerine koymayı muteber gören bir vasatın söz konusu olduğunu söyledi.

Hakikati bulanıklaştırarak kendi hakikatini sunan bu çağa karşı vahyin öncülüğü ve Resulullah’ın pratiğinde bir duruşun gerekliliğini anlatan Üzer, birlikte olma mefhumunu zorunlu kılan cemaat anlayışının da kati suretle Müslümanlar arasında var olmasının önemini vurguladı. Bu çağın cemaat olma mefhumundan nefret ettiğinin altını çizen Üzer, bu sayede çözülmenin mümkün kılındığını belirtti.

Soru-cevap ve katkılarla birlikte program sona erdi.

img-20221217-205110.jpg

img-20221217-201613.jpg

img-20221217-205146.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler