“İslami Şahsiyetin İnşasında Gündem Okumaları”

“İslami Şahsiyetin İnşasında Gündem Okumaları”

Özgür-Der Akhisar Temsilciliğinde düzenlenen programda Özgür-Der Genel Başkanı Rıdvan Kaya “İslami Şahsiyetin İnşasında Gündem Okumaları” başlıklı konuyu anlattı.

Rıdvan Kaya konu hakkında özetle şunları anlattı:

"Emperyalist güçler coğrafyamızda İslami Hareketleri bastırmaya, yok etmeye çalışmaktadır. Bu egemenler Demokrasi, insan hakları, eşitlik ve özgürlük nutukları atmaktadırlar ama müslümanlara yapılan hiçbir zulüm, katliam maalesef sözkonusu edilmez...

Emperyalistler bugün birbiriyle adeta yarışır şekilde müslüman kanı dökmektedir. ABD, Rusya, İsrail, AB ve zalim İran ile Beşşar, Sisi katilini bunlara örnek verebiliriz. Mısır'da, Irak'ta ve Suriye'de ABD-Rusya işbirliğini açıkça gördük. Batılıların gözünde İslami Hareket ve müslümanların maslahatını gözeten kim varsa ya terörist ya da destekçisi oluyor. Bunu Türkiye'de Ak Parti ve İslami mücadele veren camialar üzerinde de yapıyorlar. İslam coğrafyasında Hamas, Müslüman Kardeşler ve Katar'a bile yaptılar. Müslümanlara her türlü baskı ve kuşatma yapılmaktadır. Dünyanın her yerinde müslümanlara baskı, kuşatma giderek artmaktadır. Değerlerimiz, arzularımız tehlike olarak görülmekte ve dünyaya böyle sunulmaktadır.

Dikkatli olmazsak, teyakkuzda olmazsak kuşatmalara teslim olup istedikleri gibi köle bir hayata razı oluruz.

Bütün bu tabloyu göz önüne getirdiğimizde müslümanların bazı konularda yanlış yaptığını görüyoruz. Yani tehlikenin farkında olmama ya da gerekli önlemleri almama bunların başında geliyor.

Müslümanlar olarak şunlara dikkat etmek zorundayız:

Biz olma bilincini tekrar ele almalıyız. Biz'i biz yapan değerleri bulmalıyız. Özgür olmak istiyorsak kalben ve zihnen temiz olmalıyız. Sahih bilgi bunun başında gelir. Resmi ideolojinin dayattığı şeylerden rahatsız olmalıyız. Bunlara itiraz etmek, reddetmek akidemiz ve salih bir kul olmanın ana unsurlarıdır. Milliyetçi/ulusalcı söylem ve eylemlerden beri olmalıyız. Bunlara alışma, destekleme ve bunları kutsamadan bunlardan uzak durmak kimliğimizin gereğidir. Müslümanlar iyiliği emreder, kötülükten alıkoyar. Hayatın her alanında bunu yapmalıyız. (Al-i İmran-102)

Bizler bütünlükçü olmakla mükellefiz. Şartlara göre değil Allah'ın emrettiği her yerde ve her zamanda müslüman gibi inanıp ona göre de yaşamalıyız. İzzetli olmak ve şerefi nerede arayacağımızı bilmek zorundayız. İzzet ve Şeref Allah'ın, Resulullah'ın ve mü'minlerin yanındadır. Cemaat olmakla sorumluyuz. Bu Kur'ani bir emirdir. Cemaat müslümanın zırhıdır. Bugün FETÖ vb. nedenlerden bu kavram kirletilmiş ve kötü gösteriliyor. Cemaat olmak Rabbimizin emridir. Buna asli anlam ve işleviyle sahip çıkmalıyız.

Kapitalist kuşatmayla karşı karşıyayız. Hayatın meşgalesinde savrulabiliyoruz. Seküler hayatın getirdiklerine/ dayattıklarına direnmeliyiz. Müslüman bir duruş sergilemeliyiz. Sonuçlara bakarak hareket etmemeliyiz. İslami mücadelede savaşırken kazanmak ya da kaybetmekten ziyade asıl bilmemiz gereken mücadelenin her şartta devamlılığıdır. Zafer ise Allah'ın bize lütfü olur. Bize düşen seferdir, azimdir, dirençtir.

Hayatınızın amacı temelde Rabbimizi razı etmektir. Birilerini veya nefsimizi değil sadece O'nun rızasını kazanmakla sorumluyuz.

Bu yolda Rabbimiz ayaklarımızı sabit kılsın. Bize son nefesimize kadar Müslümanlarla yaşayıp, Müslüman olarak ölmeyi nasib etsin.."

Konuşmacı anlattığı temel konularla ilgili bir çok güncel örnek verdi. Seminer yapılan katkılar ve soruların cevaplanması ile sona erdi...

1-(1)-041.jpg

 

Önceki ve Sonraki Haberler