“Kimliksel olarak kendimizi muhafaza etmemiz bazen dünyevi kazançların önüne geçmelidir”

“Kimliksel olarak kendimizi muhafaza etmemiz bazen dünyevi kazançların önüne geçmelidir”

Akhisar Özgür-Der’de konuşan Rıdvan Kaya, “Kimliksel olarak kendimizi muhafaza etmemiz bazen dünyevi kazançların önüne geçmelidir” dedi.

Özgür-Der Akhisar Temsilciliğinde 2022-2023 dönemi için düzenlenen ilk  programın konuğu Özgür-Der Genel Başkan Rıdvan Kaya “İmtihan Hakikatini İdrak Etmek” konusunu anlattı.

“Sizi sınavdan geçirerek hanginizin daha iyi işler yapacağınızı belirlemek için gökleri ve yeri altı günde yaratan O'dur.”(Hud Suresi, 7.ayet); “O hanginizin daha güzel iş yapacağınızı denemek için, ölümü ve hayatı yarattı. O, üstündür, bağışlayandır.” (Mülk Suresi,  2.ayet) ayetlerini hatırlatan Kaya müslümanların en önemli görevinin kulluk vazifesi olduğunu bu görevimizi imtihan bilinci içinde tevhid akidesi üzere yapmamız gerektiğini hatırlattı.

Rıdvan Kaya konuşmasına egoist, bireyci bir anlayışı besleyip takva, tevazu ve samimiyeti dışlayan dünyevileşmeye dikkat çekerek başladı.

Tüketim toplumunun kalıplarının müslümanları da etkilediğini belirten Kaya, müslümanlar arasında ibadet bilinciyle yaşama yerine daha çok tüketme arzusuna, tükettikçe tatmin bulma haline daha fazla şahitlik edildiğini vurguladı. Kaya bu bağlamda dünyevileşme anaforunun müslümanları da etkisi altına aldığını ifade etti.

Yaşadığımız toplumda; bir karmaşa halinin, bir huzursuzluğun, bir belirsizliğin var olduğunu, modern hayat tarzının süfli, değersiz şeylere büyük önem atfedip, bu tür şeyleri önümüze sahte hedefler olarak çıkardığını ve bunları bizlere dayattığını ifade etti. Bu süfli hedeflerin hayatı anlamsızlaştırdığını, tam manasıyla bir hedefsizlik ve sabitesizlik hali doğurduğunu ve bu durumun bizi ciddi bir şekilde etkilediğinin altını çizerek bu konuda Müslümanların teyakkuzda olması gerektiğini ifade etti.

Kur'an-ı Kerim'de ''Ben Müslümanlardanım diyenden daha güzel sözlü kim olabilir!'' ayeti var iken başka kimlikler arayan Müslümanların ciddi bir kimliksel sapma içerisinde olduklarını, Allah'ın razı olmadığı bir düşünce tarzını, bir yaklaşım biçimini, kimin, hangi maksatla önümüze koymasına aldırış etmeden, bizim onu reddetmemiz gerektiğini, çünkü tağutu reddetmeden tevhide iman etmenin mümkün olamayacağını ifade etti.

"Hayatımızın merkezinde, ilişkilerimizin merkezinde Allah rızası olmalıdır. Bu bazen kaybetmeyi göze almayı da gerektirir. Bu dünyevi anlamda bir kayıptır. Resullerin hayatlarında buna dair çokça örnekler vardır. Kimliksel olarak kendimizi muhafaza etmemiz bazen dünyevi kazançların önüne geçmelidir.” Diyen Rıdvan Kaya, müslümanların birbirlerine hakkı ve sabrı tavsiye etmesi gerektiğini vurguladı.

Rıdvan Kaya istikamet üzere bir yaşam duasıyla konuşmasını tamamladı.

Sorulan soruların cevaplanması ile program sona erdi.

img-20221111-204117.jpg

img-20221111-203133.jpg

 

Önceki ve Sonraki Haberler