Amasya: Gazze’de insani kriz ciddi boyutta, acil ateşkes yapılması gerekir

Amasya: Gazze’de insani kriz ciddi boyutta, acil ateşkes yapılması gerekir

Amasya Gönüllü Kuruluşlar Birliği (GÖK-BİR) Platformu öncülüğünde Yavuz Sultan Selim Meydanında gerçekleştirilen basın açıklamasında Gazze için acil ateşkes çağrısı yapıldı.

Üç aydan fazladır Siyonist İsrail’in çoluk çocuk demeden Gazze’ye yaptığı katliamlar devam ederken Dünyada 30 ülkede, Türkiye’de de 81 ilde eş zamanlı olarak eylemler gerçekleştirildi. Amasya Gönüllü Kuruluşlar Birliği (GÖK-BİR) Platformuna bağlı STK temsilcileri ve Amasya halkı da Gazze’de yaşanan soykırıma sessiz kalmayarak Gazze için acil Ateşkes çağrısı amacıyla bir araya geldi.

Teşrik tekbirleriyle başlayan basın açıklamasını okuyan Amasya TÜGVA Başkanı Mehmet Akif  Yivli, Gazze için acil ateşkes çağrısında bulundu.

Apertheid rejimi işgalci İsrail’in; kadın, çocuk, yaşlı ve sivil ayırt etmeksizin Gazze’de soykırım suçu işlediğini; Filistin’de, 10 binden fazlası çocuk, 7 binden fazlası ise kadın olmak üzere toplamda 23 bini aşkın insanın hayatını kaybettiğini belirten Yivli: “Dünyanın gözleri önünde gerçekleşen bu soykırım karşısında herkesin üzerine sorumluluklar düşüyor. Herkes yaşanan bu büyük soykırıma karşı harekete geçmeli. Uluslararası kuruluşlar, sivil toplum ve devletler, işgalci İsrail’in zulümlerinin önüne geçmek için atılması gereken adımları acil bir şekilde atmalı. Bir an önce İsrail saldırıları durdurulmalı ve acilen ateşkes sağlanmalıdır. Filistin’de on yıllardır zulmeden işgalci İsrail’e karşı gereken yaptırımlar derhal uygulanmalıdır.” dedi.

Gazze’de yaşanan katliamların içimizi yaktığı bir zamanda Kuzey Irak’tan gelen haberle acılarımızın katlandığını belirten Yivli, “Gazze’deki kardeşlerimizi katledenler ile askerlerimizi katledenler aynı tetikçilerdir. Aynı amaca hizmet etmektedirler. PKK/PYD, ABD ve İsrail’in taşeronu ve işbirlikçileridir. Yapılan bu saldırılarla Türkiye’yi iç gündemine boğmak ve Gazze’deki katliamları unutturmak istiyorlar. Kanımız aksa da Zalim ABD ve İsrail’in oyununa gelmeyeceğiz. Ödenen bu bedeller Mescidi Aksa’nın özgürleşmesini sağlayacak, bu zalimlerin ve taşeronlarının sonunu getirecektir. Kahrolsun PKK/PYD, kahrolsun işbirlikçi ABD, Kahrolsun işbirlikçi İsrail…”dedi.

Basın açıklamasında tekbirler getirildi; ABD, İsrail ve PKK’yı lanetleyen, Filistin direnişine destek verilen sloganlar atıldı. Okunan basın açıklamasının ardından Amasya Ahimder Başkanı İbrahim Aslan’ın askerlerimiz ile Filistinli ve tüm mazlum coğrafyalardaki Müslümanların kurtuluşu için yaptığı duayla program sona erdi.

img-20240113-wa0067.jpg

Basın açıklamasının tam metni:

GAZZE İÇİN ACİL ATEŞKES ÇAĞRISI

İnsanlık, tarih boyunca gördüğü en büyük zulümlerden birine şahitlik ediyor. Apertheid rejimi işgalci İsrail; kadın, çocuk, yaşlı ve sivil ayırt etmeksizin Gazze’de soykırım suçu işliyor. Yaşanan bu işgal ve soykırım, vicdan sahibi yürekleri kanatıyor, başta bölgemiz ve Ortadoğu olmak üzere tüm dünyanın huzuruna kast ediyor.

Son bilgilere göre Filistin’de, 10 binden fazlası çocuk, 7 binden fazlası ise kadın olmak üzere toplamda 23 bini aşkın insan hayatını kaybetti. 60 binden fazla kişi yaralanırken, 8 bin kişi ise kayıp…

İşgalci İsrail’in saldırıları sebebiyle ayrıca, 69 bini tamamen yıkılmış olmak üzere, 359 bin ev zarar gördü. 2 milyon sivil ise saldırlar sonucu Gazze içerisinde zorla göç ettirildi. Mesleklerini icra eden,  yaşanan soykırımı haberleriyle dünyaya anlatan 112 gazeteci de, siyonist işgalcilerin saldırıları sonucu hayatını kaybetti.

Gazze’de şu anda on binlerce insan, yeterli gıdaya ve suya ulaşamıyor. Evet, ne yazık ki on binlerce insan 2024 yılında dünyanın gözleri önünde açlık ve susuzluk sebebiyle ölüm tehlikesiyle karşı karşıya kalmış durumda.

İşgalci İsrail haftalardır, Gazze Şeridi'nin kuzey ve orta kesimlerindeki Filistinli sivilleri güneye göçe zorluyor. Siyonistler, “güvenli bölgeler" olduğunu iddia ettikleri güney bölgelerine de saldırıyor ve katliamlar yapıyor. 

Gazze’de insani krizin en ciddi boyutlarda yaşandığı alanlardan biri de sağlık hizmetleri. Saldırılarında hiçbir sınır gözetmeyen İsrail, 7 Ekimden bu yana yoğun bir şekilde hastaneleri, ambulansları ve sağlık çalışanlarını hedef alıyor. Bugüne kadar 150’ye yakın sağlık merkezi ve hastanenin yanı sıra yaralıları taşıyan 100’den fazla ambulans işgalcilerin saldırısına uğradı. Bugüne kadar çok sayıda yaralı ve hasta, sağlık hizmetlerinin yetersizliği sebebiyle tedavi göremedi ve hayatlarını kaybetti.

Şu anda Gazze’de 50 bin hamile kadın bulunuyor. Eğer gerekli adımlar atılmazsa, 50 bin kadın,  elektrik ve medikal hizmetler olmadan doğum yapmak zorunda kalabilir. Hastanelerin bombalanması,  yemek ve suya ulaşımın engellenmesi hamile kadınlar  için  çok  ciddi bir tehlike  arz  ediyor. Bölgedeki birçok hamile kadın anestezi yapılmadan sezaryen ameliyat olmak zorunda kalıyor. Ayrıca, bugüne kadar düşük sebebiyle çok sayıda bebek daha dünyaya gözlerini açamadan anne karnında hayatlarını kaybetti.

Gazze’deki insani krizin hafifletilmesi için şehrin enerji ve temiz su ihtiyacının acil olarak karşılanması gerekiyor. Hastaneler başta olmak üzere hayatın pek çok alanında ihtiyaç duyulan yakıtın Gazze’ye girişinin engellenmesi de tedavi hizmetlerinin yanında pek çok insani ihtiyacın karşılanmasının önünde büyük engel teşkil ediyor.

Gazzeliler için en önemli konulardan biri de, Refah Sınır Kapısı’ndan yeterli insani yardımın Gazze’ye girişine izin verilmemesi. Her gün ihtiyacın karşılanabilmesi için bine yakın insani yardım TIR’ının Gazze’ye ulaşması gerekirken, günde ortalama 100 TIR’ın girişine izin veriliyor.

Ayrıca, başta yakıt olmak üzere birçok kalemdeki temel ihtiyaç malzemelerinin şehre ulaşması da engelleniyor.

Mısır Hükümeti’nin Gazze’de ihtiyaç duyulan yardım malzemelerinin şehre girebilmesi için Refah Sınır Kapısı’nı bir an önce tamamen açması gerekiyor. Refah Sınır Kapısı’ndan insani yardımların geçişine izin verilmemesi Gazze’de yaşanan acıların daha da artmasına sebep oluyor. 

Buradan bir kere daha acil ateşkes çağrımızı yineliyoruz:

Vicdan sahibi tüm insanlara sesleniyoruz. Dünyanın gözleri önünde gerçekleşen bu soykırım karşısında herkesin üzerine sorumluluklar düşüyor. Herkes yaşanan bu büyük soykırıma karşı harekete geçmeli. Uluslararası kuruluşlar, sivil toplum ve devletler, işgalci İsrail’in zulümlerinin önüne geçmek için atılması gereken adımları acil bir şekilde atmalı. Bir an önce İsrail saldırıları durdurulmalı ve acilen ateşkes sağlanmalıdır. Filistin’de on yıllardır zulmeden işgalci İsrail’e karşı gereken yaptırımlar derhal uygulanmalıdır.

Bütün İslam ülkeleri ve halkları bir araya gelip tepkisini ortaya koymalıdır. İsrail, hukuksuz işgal hareketi ve katlettiği insanlar için uluslararası hukuk önünde ve tüm dünyanın vicdanında hapsedilmelidir.

Gazze’de yaşanan katliamlara, soykırıma içimiz yanarken Kuzey Irak’ta Pençe-Kilit Harekatı Bölgesinden gelen haberle acımız katlandı. Milli Savunma Bakanlığı tarafından: “Pençe-Kilit Harekâtı bölgesinde 12 Ocak 2024 tarihinde bir üs bölgemize sızmaya çalışan teröristlerle çıkan çatışmada beş kahraman silah arkadaşımız şehit olmuş, üçü ağır sekiz kahraman silah arkadaşımız da yaralanmıştır. Yaralılarımız hastaneye sevk edilmiş ve tedavilerine başlanmıştır.” diye açıklamada bulunuldu.

Bizler biliyoruz ki Gazze’deki kardeşlerimizi katledenler ile askerlerimizi katledenler aynı tetikçilerdir. Aynı amaca hizmet etmektedirler. PKK/PYD, ABD ve İsrail’in taşeronu ve işbirlikçileridir. Yapılan bu saldırılarla Türkiye’yi iç gündemine boğmak ve Gazze’deki katliamları unutturmak istiyorlar. Kanımız aksa da Zalim ABD ve İsrail’in oyununa gelmeyeceğiz. Ödenen bu bedeller Mescidi Aksa’nın özgürleşmesini sağlayacak, bu zalimlerin ve taşeronlarının sonunu getirecektir. Kahrolsun PKK/PYD, kahrolsun işbirlikçi ABD, Kahrolsun işbirlikçi İsrail…

Allah yolunda malıyla canıyla cihad eden tüm şehitlerimize rabbimizden rahmet diliyoruz. Yaralı kardeşlerimize acil şifalar diliyoruz. Yakınlarına ve sevdiklerine sabrı cemil niyaz ediyoruz.

AMASYA GÖNÜLLÜ KURULUŞLAR BİRLİĞİ PLATFORMU (GÖK-BİR)

img-20240113-wa0068.jpg

img-20240113-wa0069.jpg

img-20240113-wa0070.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler