Amasya’da Burger King protesto edildi

Amasya’da Burger King protesto edildi

Amasya Burger King önünde kaldırımlara ilan yapıştırmak isteyen kız öğrencilere Burger King çalışanları tarafından yapılan sözlü saldırılar, alıkoyma, hakaret ve iftiralar protesto edildi.

Amasya Burger King önünde kaldırımlara ilan yapıştırmak isteyen kız öğrencilere Burger King çalışanları tarafından yapılan sözlü saldırılar, alıkoyma, hakaret ve iftiralar Amasya GÖK-BİR platformu tarafından Yavuz Selim Meydanında yapılan basın açıklaması ile protesto edildi.

Amasya Burger King önünde kaldırımlara ilan yapıştırmak isteyen kız öğrencilere Burger King çalışanları tarafından yapılan sözlü saldırılar, alıkoyma, hakaret ve iftiralar Amasya GÖK-BİR platformu tarafından Yavuz Selim Meydanında yapılan basın açıklaması ile protesto edildi.

Amasya Gök-Bir Platformu Dönem Başkanı Serdal Benli tarafından okunan basın açıklamasında, hukuk çerçevesinde temel haklarını kullanarak Zalim Siyonist’e destek veren firma ve ürünlere boykot çağrısı yapan kız öğrencilere yönelik BurgerKing müdür ve çalışanları tarafından yapılan sözlü saldırıların; alıkoyma, hakaret ve iftiraların yasalar çerçevesinde Gök-bir Platformu olarak takipçisi olunacağı belirtildi.

Basın açıklamasının okunmasının ardından her şeyi göze alarak mazlumlar için mücadele eden kızlar katılımcılar tarafından alkışlandı.

amsy12.jpg

img-8080.jpg

img-8082.jpg

Basın Açıklamasının Tam Metni:

BOYKOTYASAL HAKTIR VE ASLA ENGELLENEMEZ!

Yaklaşık 10 yıldır abluka altında olan ve dünyanın en büyük açıkhava hapishanesi deyimini fazlası ile hak eden Gazze’deki durumun her geçen gün daha kötü bir hal aldığı hepimizin malumu. Siyonist çetenin yaptıklarını her gün televizyonlardan izlemekteyiz. İnsan olmaktan utandığımız bir eşikte çeşitli firma ve şirketlerden de bu Siyonist çeteye destek açıklamaları yapılmaktadır. Bu firma ve şirketlerin ülkemizde de uzantıları bulunmakta ve bu firmalar ve şirketler ülkemizde yaptıkları faaliyetlerden ciddi manada kar elde etmektedirler. Ne yazık ki bu şekilde ülkemizde yapılan bu ticaret nedeni ile ülkemiz insanı da dolaylı yollarla bu vahşete ortak olma durumu ile karşı karşıya kalmaktadır.

Bizim bu vahşete sessiz kalmamamız ve buna ortak olmamak adına elimizdeki en önemli güç bu firma ve şirketleri boykotla olacaktır. Bu anlamda son günlerde bu boykot durumunun daha çok yaygınlaştığı ve Siyonist çetenin, avanelerinin ve bunların Türkiye’deki ortaklarının bu durumdan ne kadar korktukları ortadadır. Siz bakmayın bu kişilerin bu boykotla bir şey olmaz dediklerine. Emin olun sadece bu durum bile onların uykularını kaçırmaya yetmektedir. Bu nedenle boykotu hafife almamamız gerekmektedir. Bu meyanda Amasya halkı da gerekli hassasiyeti göstermektedir. Buna dair eylemlerimiz de protestolarımız da basın açıklamalarımız da yapıldı ve yapılmaya devam edecek inşallah.

Bahsi edilen boykot çağrılarına da halkımız duyarsız kalmamış, özellikle öğrenci kardeşlerimizden de bu çağrılara hemen icabet etmiş ve eylemede geçmişlerdir. BurgerKing önünde kaldırımlara ilan yapıştırmak isteyen kız öğrencilerimize BurgerKing çalışanları sözlü olarak saldırmışlar, 18 yaşından küçük olan kız öğrencilerimizin velilerinden izinsiz video çekimleri yasak olduğu halde BurgerKing müdürü ve çalışanları ‘’video çekim eşliğinde sizleri herkese deşifre edeceğiz’’diyerek sözlü tacizde bulunmuşlardır. Kendi işletmelerine herhangi bir zarar verilmemiş olmasına rağmen kız öğrencileri bir nevi ablukaya almışlar, polis çağırmışlar ve kız öğrencilerin gözaltına alınmasına sebebiyet vermişlerdir.

Bu durum her şeyden önce Siyonistlerin avanelerinin de aynı mantığı kullandıklarını göstermesi açısından önemlidir. Ayrıca yapılan bir eyleme bu şekilde müdahale edilmesi, kız öğrencilerin hakaretlere maruz bırakılması, polis gelene kadar o alanda alıkonulması ceza kanunu bakımından birçok suçu içeriğinde barındırmaktadır. Her şeyden önce bu durum ortada bir suç olmadan 18 yaşından küçüklerin soruşturmaya maruz bırakılmasına sebebiyet verdiğinden 5237 sayılı kanunun 276. maddesi gereğince iftira suçunu oluşturmaktadır. Ayrıca genç kardeşlerimiz o alanda etrafları sarılarak alıkonulduklarından aynı kanunun 109. Maddesinde düzenlen kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçu da işlenmiştir. Bu gençler anayasanın ve diğer kanunların kendilerine sunduğu hakları kullanmalarına rağmen bu hakları engellendiğinden aynı kanunun 115. maddesinde düzenlenen İnanç, düşünce ve kanaat hürriyetinin kullanılmasını engelleme suçu da işlenmiştir. Bunun yanında yapılan hakaretler de ayrı suçlardır.

Polis memurlarının 18 yaşından küçük kız çocuklarına yönelik sert üsluplarını ise şaşkınlıkla karşılamaktayız. Amasya küçük bir il olması hasebiyle ve herkesin birbirini tanıyıp hiçbir taşkınlığın yaşanmadığı ilimizde, polisin kız çocuklarına yönelik ‘ sizi kim örgütledi, sizin öğrenci hayatınız tehlikeye girer’ gibi sözler sarf ederek polis görev sınırını aşmış adeta ‘yargı’ merciliğine soyunmuştur.

Tüm yaşanan olaylarda kız öğrencilerine yönelik alıkoyma, hakaret ve iftiraların yukarda belirttiğimiz yasalar çerçevesinde Gökbir Platformu olarak takipçisi olacağımız Amasya kamuoyuna bildiririz.

GÖKBİR PLATFORMU

Önceki ve Sonraki Haberler