Amasya’da eller Gazze için semaya kalktı

Amasya’da eller Gazze için semaya kalktı

Amasya Gönüllü Kuruluşlar Birliği (GÖK-BİR) Platformu öncülüğünde yatsı namazı çıkışı Sultan II. Bayezit Camii önünde Gazzeli müslümanlar için dua programı gerçekleştirildi.

Siyonistlerin Gazze’yi bombardıman altına almasının ardından dünyanın dört bir yanından Müslümanlar, Filistin’e destek, işgalci İsrail ve hamisi Amerika’ya lanet için toplanırken Amasya Gönüllü Kuruluşlar Birliği (GÖK-BİR) Platformuna bağlı STK temsilcileri ve Amasya halkı Gazzeli müslümanlar için bir araya geldi.

DUA MÜ’MİNİN SİLAHIDIR

Yatsı namazı çıkışı tekbirlerle başlayan dua programının açılış konuşmasını yapan Amasya AHİMDER Başkanı İbrahim Aslan, Zalim Siyonist İsrail tarafından katledilen Gazzeli kardeşlerimiz için yapabileceğimiz en güzel amellerden birinin dua etmek olduğunu vurgulayarak, her daim mazlumların destekçisi olacaklarını, mazlum kardeşlerimiz için kuran okumak, dua etmek için bir araya geldiklerini belirtti.

GAZZE’NİN ÇOCUKLARI ÜMMETİ KURTARIYOR

Açılış konuşmasının ardından söz alan Amasya İHH Yönetim Kurulu Üyesi Fatih Akgül, izzetle direnen Gazze halkına destek verilmesine dair basın açıklamasını okudu.

Çaresiz bir halde yapılan katliamları içimiz yanarak izlesek de Gazze’deki direnişin ümmetin dirilişine vesile olacağını belirten Akgül,  Gazze’yi ve Gazze’nin çocuklarını kurtaracak olanın bizler olmadığının, bizi kurtaracak olanların Gazzeli çocuklar olduğunun altını çizdi.

DİRENİŞ VE ŞEHADETLERİ İLE İNSANLARIN MÜSLÜMAN OLMALARINA VESİLE OLUYORLAR

Akgül, Filistin’de yaşanan direnişin sadece Müslümanların değil tüm dünyanın gündeminde olduğunu, Filistin direnişinden etkilenen birçok kişinin İslam’ı araştırmaya başladığını, Gazzeli Müslümanların ortaya koydukları cihad örnekliğinden etkilenen insanların Kur’an ile tanışmak ve bu motivasyonun kaynağını anlamak istediklerini,  bu durumun Gazzeli Müslümanların ne kadar büyük bir şey başardıklarını da kanıtladığını, onların İslam için yaşarken direnişleri ve ölümleriyle dahi İslam’a hizmet etmeye devam ettiklerini vurguladı.

Basın açıklamasının ardından Hz. Ömer Camii Müezzin Kayyımı Turan Türkoğlu tarafından Bakara 152-157 ayetler arası; Yıkılgan Köyü Camii İmam Hatibi Muhammed Mustafa Göl tarafından Maide 82, Yunus 7-10. ayetler arası; Fatih Camii Müezzin Kayyımı Yıldırım Aksu tarafından Al-i İmran 169-173,  Nasr Suresi Kuran tilaveti ve meali okundu.

Okunan Kuran tilavetinin ardından Amasya İl Müftüsü Yardımcısı Yılmaz Özbakır’ın Filistinli ve tüm mazlum coğrafyalardaki Müslümanların kurtuluşu için yaptığı duayla program sona erdi.

img-7916.jpg

Basın Açıklaması Tam Metni:

İZZETLE DİRENEN GAZZE HALKINA SELAM OLSUN

22 gündür zalim Siyonist İsrail’in Gazze’ye yaptığı bombardımanlarla uyanıp kalkıyoruz. Hastanelerin, okulların, camilerin ve sivillerin hedef alındığına, çoğu çocuk ve kadınlardan oluşan katliam görüntülerine şahit oluyoruz. Tüm dünyanın bu katliamlara karşı hiçbir şey yapmadan seyrettiğine şahit oluyoruz. Amerika ve Batının ikiyüzlülüğüne bir kez daha şahit oluyoruz. Onca masum çocuk ve kadın katledilirken Zalim Siyonist İsrail’e destek verenlere de şahit oluyoruz.

Göğsümüz daralıyor, evet. Hıçkırıklar, yumrular diziliyor boğazımıza. Kanımıza dokunuyor bazen çaresizlik. Gözümüzün ibriğinden içimize akıttığımız gözyaşları yakıp kavuruyor bizi. Yapabileceklerimizin sınırlı olmasının getirdiği öfkeyle doluyuz. Üstüne üstlük duyarsızlık, hainlik ve ikiyüzlülükle çevrili etrafımız. Fakat buna direneceğiz, buna dayanacağız. Cellatlarımızın gülmesine, sevinmesine, oh çekmesine izin vermeyeceğiz asla.

Gazze böyle yapıyor işte, bunu gerçekleştiriyor onca yokluk içinde. Seçeneklerin asla bitmediğini, bitmeyeceğini onca zulme ve acıya katlanarak öğretiyor dünyaya. Suriye’ye selam gönderiyor üstelik, Mısır’daki direnişi selamlıyor. Azıcık vicdanı, haysiyeti olan herkesi düşürüyor yollara. Zorbaların, katillerin, alçakların ellerini titretiyor. Yeni bir tarih şafağı sunuyor daima, imanın ve inkılâbın ekmeğini paylaşan kardeşlerine.

Filistin’de yaşanan direniş sadece Müslümanların değil tüm dünyanın gündeminde. Direnişin oluşturduğu bu atmosfer çok farklı şekillerde insanları etkiliyor. Medyada fazla gündem olmasa da sosyal mecralara düşen videolarda Filistin direnişinden etkilenen birçok kişinin İslam’ı araştırmaya başladığı görülüyor.

Gazzeli Müslümanların ortaya koydukları cihad örnekliğinden etkilenen insanlar Kur’an ile tanışmak ve bu motivasyonun kaynağını anlamak istiyorlar. Bu durum Gazzeli Müslümanların ne kadar büyük bir şey başardıklarını da kanıtlıyor. Onlar İslam için yaşarken direnişleri ve ölümleriyle dahi İslam’a hizmet etmeye devam ediyorlar. İzzetle direnen ve hakka şahitlik yapan Gazze halkına selam olsun.

Bizi de kurtarın ey Gazze’nin çocukları! Gazze’yi ve Gazze’nin çocuklarını kurtaracak olan bizler değiliz, asıl onlardır bizi kurtaracak olanlar.

Unutmayalım, Filistin, Gazze yaklaşık bir asırdan beri bütün bir yeryüzünün yüreğidir.

Yeryüzünün damarlarına oradan kan pompalanır yani hayat pompalanır.

Filistin, Kudüs, Gazze İslam âleminin oksijen çadırıdır,

Müslüman dünyanın ciğerlerine oradan oksijen verilir.

Hatta Filistin'den yeryüzündeki bütün Müslümanların kalplerine iman pompalanır, iman takviye edilir.

Mescid-i Haram, Mescid-i Nebevi bizim kalplerimizi sükûnete erdiren birer ummandır,

Fakat Mescid-i Aksa bizim yüreğimizi, imanımızı ayağa kaldıran bir kuvvete, bir misyona sahiptir.

Özellikle yarım asırdan bu yana Filistin bildirir Müslümanlara Müslüman olduklarını.

Filistin'le öğrenirler, Filistin'le hatırlarlar Müslümanlar Müslüman olduklarını, Filistin öğretir bize biz olduğumuzu, ümmet olduğumuzu.

Biliriz ki, bir biz varız yeryüzünde, bir de onlar var, yani zalimler, müstekbirler.

Gazze’yle, Filistin'le birlikte saflarımızı belirleriz, çizgimizi netleştiririz.

Yeryüzü ikiye ayrılır; Gazze'den yana olanlar, Gazzeli çocuklarla birlikte olanlar ve bir de Gazzeli çocukların karşısında olanlar!

Söyleyin, bundan daha net ve berrak bir ayrışımı kim yapabilir?

Filistin mücadelesinden, Gazze direnişinden sahneler seyrederiz de değişiverir sıcacık odalarımızın havası,

Sofralarımız, lokmalarımız, ağızlarımızın tadı hep Gazze’ye ayarlıdır.

Gazze’deki çocuklardan öğreniriz Müslüman olmanın ne anlama geldiğini…

Gazze’deki minnacık çocuklar hatırlatır bizim Rabbimize karşı görevlerimizi, Müslümanlara karşı görevlerimizi!

Gazzeli çocuklar öğretir bize emperyalist zalimlere karşı sergilememiz gereken tavrı.

Gazzeli çocuklar öğretir bizlere çocuk demek ne demektir?

Filistinli çocukların avuçlarındaki taşlardan öğreniriz süper güçlerin aslında koskoca bir hiç olduğunu!

Filistinli çocuklar küçültüverir gözlerimizde dünyanın en büyük teknolojilerini,

Gazzeli çocuklardır umut basıveren yeryüzünün bütün damarlarına!

Filistinli kardeşlerimizin bu kutlu yürüyüşünü maddi ve manevi olarak destekliyor, Rabbimizden bu mücadeleyi başarıya ulaştırmasını niyaz ediyoruz. Rabbimiz, yüce Kitabımız Kuran-ı Kerim'de; "İnanıyorsanız galip gelecek sizsiniz." "Yeryüzüne benim salih kullarım varis olacaktır" diye buyuruyor. Bizler bu Kitab'a iman etmiş Müslümanlar olarak, bir gün, bu çekilen sıkıntıların ardından, zalimlerin korkulu rüyası olacağımıza, İslam'ın tüm dünyada hakim olacağına, özgür Kudüs'te, Mescid-i Aksa'da hep birlikte namaz kılacağımıza iman ediyoruz. Bu uğurda malımızla canımızla mücadele edeceğiz.

Kudüs'te, Gazze'de ümmetin şerefini ayakta tutan Müslüman kardeşlerimize de buradan sesleniyoruz. Sakın umutsuzluğa düşmeyin. Bugün içinde bulunduğunuz çetin durumun nihayetinde muhakkak zaferle buluşacaksınız. Akıttığınız pak kanınız bu zaferi müjdelemektedir. Çığlıklarınız zülmün karanlığını yırtacak, sizi aziz kılacaktır. Muhakkak ki bir gün özgür Kudüs'te, Mescid-i Aksa'da hep birlikte rabbimize yönelip şükür secdesinde bulunacağız. Verdiğiniz mücadelelerden dolayı Allah ecrinizi katbekat verecektir. Allah yar ve yardımcınız olsun

Buradan İslam ülkeleri idarecilerine de çağrıda bulunmak istiyoruz. Artık dikkate alınmayan açıklamalar yapmaktan vazgeçin. Etkin, caydırıcı adımlar atın. İşgal topraklarında var olan elçiliklerinizi kapatın ve kendi topraklarınızdaki Siyonist işgalcilerin eli kanlı elçiliklerini de sınır dışı edin. Çifte vatandaş olanları vatandaşlıktan çıkarın. Ekonomik ilişkileri bitirin. Zillet elbisesi olan askeri işbirliğine de son verin.

Gün İzzetle direnen Gazze halkının yanında olma günüdür. Eylemlerimizle, kuran okumalarıyla, dualarımızla, maddi desteklerimizle, İsrail mallarına boykotlarımızla kardeşlerimize destek olma günüdür. İslamdan uzak bir hayat tarzının bizi kuşattığı bir dönemde İslami değerlere sahip çıkma günüdür. Her ne pahasına olursa olsun mazlumun yanında zalimin karşısında olma günüdür.

AMASYA GÖK-BİR PLATFORMU

img-7912.jpg

img-7916-001.jpg

img-7920.jpg

img-7921.jpg

img-7926.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler