Amasya’da Gazze için eller semaya açıldı

Amasya’da Gazze için eller semaya açıldı

Amasya Gönüllü Kuruluşlar Birliği (GÖK-BİR) Platformu öncülüğünde teravih namazı çıkışı Hz. Ömer Camii önünde Gazzeli müslümanlar için basın açıklaması ve dua programı gerçekleştirildi.

Siyonistlerin Gazze’ye yaptığı soykırım 5 ayı aşkın bir süredir devam ediyor. Gazzeli müslümanlara yapılan zulmü unutturmamak ve zalimleri lanetlemek için Amasya Gönüllü Kuruluşlar Birliği (GÖK-BİR) Platformuna bağlı STK temsilcileri ve Amasya halkı Gazzeli müslümanlar için bir araya geldi.

Gazze’deki Soykırım Vicdan Sahiplerini Rahatsız Ediyor

Tekbirler ve sloganlarla başlayan programının açılış konuşmasını yapan Amasya İHH Başkanı Serdal Benli, Gazze’de yaşananlar tüm vicdan sahiplerini huzursuz ederken Müslümanlar olarak yaşanan bu zulme karşı kayıtsız kalmanın mümkün olmadığını vurgulayarak kardeşlerimize yapılan zulmü unutmamak, unutturmamak, dua etmeyi ihmal etmemek için bir araya geldiklerini belirtti.

amasya-20240315-01.jpg

İnsanlık Dışı Ne Varsa Şu An Gazze’de Yaşanıyor

Açılış konuşmasının ardından söz alan Amasya İHH Yönetim Kurulu Üyesi Veysel Şahin, Gazze’de soykırımın devam ettiğine, bu durumun vicdan sahiplerini rahatsız ettiğine, her şeye rağmen Gazze’nin izzetle direnişi sürdürdüğüne, Filistin davasına sahip çıkmak gerektiğine dair basın açıklamasını okudu.

Gazze’de son yüzyılın en barbar, en alçak soykırımın yaşandığını belirten Şahin,  “Gazze’de katledilen sadece canlarımız değil, insanlığın vicdanıdır. Öldürülen bebekler, çocuklar, kadınlar ümmetin ayıbıdır… İnsanlık dışı ne varsa şu an Gazze’de yaşanıyor.” dedi.

amasya-20240315-02.jpg

Aksa Tufanı, İslam Coğrafyasının Özgürlük Hikayesidir

Dünyanın farklı coğrafyalarındaki vicdan sahibi insanlar, yeryüzündeki en organize ve en örgütlü kötülüğü olan Siyonizm’e karşı mücadele ettiğini vurgulayan Şahin, “Aaron Bushnell, Rachel Corrie gibi dünyanın özgür insanlarının hafızasında, Filistin ile küresel dayanışma ruhunun bir sembolü olarak kalacaktır.” dedi.

amasya-20240315-03.jpg

Filistin halkının özgürlük mücadelesinin sonuna kadar arkasında olduklarını vurgulayan Şahin, “Aksa Tufanı, İslam coğrafyasının özgürlük hikayesidir. Bu hikâyenin bütün kahramanlarını buradan bir kez daha selamlıyoruz.” dedi.

Okunan basın açıklamasının ardından Amasya İHH Başkan Yardımcısı Fatih Akgül’ün Filistinli ve tüm mazlum coğrafyalardaki Müslümanların kurtuluşu için yaptığı duayla program sona erdi.

amasya-20240315-04.jpg

Basın Açıklamasının Tam Metni:

YAŞASIN GAZZE DİRENİŞİMİZ

Beylik sözlerin tükendiği günlerdeyiz. Dünyanın dört bir yanından feryatlar yükseliyor. Siyahlar, beyazlar, çekik gözlüler, zenginler ve fakirler, insanlığı temelinden sarsan bir gerçekliğe şahitlik ediyor. Gazze, tarihte eşi görülmemiş bir vahşete sahne oluyor!

Son yüzyılın en barbar, en alçak soykırımının yaşandığı Gazze’de 30 binden fazla insanımız, kardeşimiz, evladımız, annemiz bombalar altında can verdi. Hastaneler, ambulanslar, okullar, camiler, pazar yerleri, yardım kuyrukları acımasızca vuruluyor. Çocuklar ve yaşlılar açlıktan ölüyor. İnsanlık dışı ne varsa şu an Gazze’de yaşanıyor.

Gazze’de katledilen sadece canlarımız değil, insanlığın vicdanıdır. Öldürülen bebekler, çocuklar, kadınlar ümmetin ayıbıdır… Yardım kuyruğunda bombalanan bedenler, açlıktan ölen çocuklar, yaşlılar, evladının cesedini poşetle taşıyan babaların utancı, insanlığın yüzünü bin yıl kızartmaya yeter.

Cahit Zarifoğlu’nun “Etimle kemiğimle bu çağdan nefret ettim.” dediği noktadayız. Acı, öfke ve kahır içindeyiz!

Ama onurlu ve ahlaklı direnişin ana karargahı olan Gazze umudumuzu diri tutuyor... İzzetli kardeşlerimiz mücadeleye devam ediyor.

amasya-20240315-05.jpg

Dünyanın farklı coğrafyalarındaki vicdan sahibi insanlar, yeryüzündeki en organize ve en örgütlü kötülüğü olan Siyonizm’e karşı mücadele ediyorlar. Küresel vicdanlarıyla Katil İsrail’e, Katil Amerika’ya ‘DUR’ demek için vazgeçmeden yürüyorlar! Alanları dolduruyorlar! Seslerini yükseltiyorlar!

2003 yılında “Zulüm bizdense ben bizden değilim” diyerek Refah’ta Siyonist buldozerin altında kalarak canıyla bedel ödeyen Amerikalı Rachel Corrie’nin sesini yükselttiği gibi!

2024 yılında ABD'nin katil Siyonist ordusuna desteğine karşın "Soykırım suçuna ortak olmayacağım" diyerek hayatını ortaya koyan Amerikalı asker Aaron Bushnell’in Filistin halkının savunucusu olarak ölümsüzleştiği gibi...

Aaron Bushnell, Rachel Corrie gibi dünyanın özgür insanlarının hafızasında, Filistin ile küresel dayanışma ruhunun bir sembolü olarak kalacaktır.

amasya-20240315-06.jpg

Buradan tekrar yüksek sesle ifade ediyoruz ki Filistin davasına sahip çıkmaya devam edeceğiz. Filistin halkının özgürlük mücadelesinin sonuna kadar arkasındayız. Aksa Tufanı, İslam coğrafyasının özgürlük hikayesidir. Bu hikâyenin bütün kahramanlarını buradan bir kez daha selamlıyoruz.

Kahrolsun ABD! Kahrolsun İsrail, Kahrolsun küresel emperyalizm!

Yaşasın Gazze direnişimiz! Yaşasın nehirden denize özgür Filistin! Yaşasın küresel intifada...

Dua Metni:

Euzu billahihimineşşeytanirracim. Bismillahirahmanirrahim.

Elhamdülillahi rabbil alemin. Essalatü vesselamü alarasulina Muhammedin ve ala alihi ve sahbihi ecmain.

Ey Rabbimiz Doğru ile yanlışı ayırt eden hayat rehberimiz Kuran’ın indirildiği şu Ramazan ayında, bu meydanda Zalim Siyonistler tarafından katledilen Gazzeli kardeşlerimiz için; Gazze’deki masum çocuk, kadın ve yaşlılar için; mazlumların yanında, başta ABD ve İsrail olmak üzere tüm zalimlerin karşısında olduğumuzu ortaya koymak için toplandık. Sen şahitliğimizi makbul eyle.

Ya Rabbi şu mübarek Ramazan ayında ellerimizi sana açtık. Gazzeli kardeşlerimiz gözlerimiz önünde katledilirken hiçbir şey yapamaz olduk. Aciz kaldık Ya Rabbi. Zulmü durdurmaya gücümüz yetmiyor. Kardeşlerimize dua etmek için toplandık. “Dualarınız olmasaydı size ne diye değer vereyim” diye buyuruyorsun. Ya Rabbi duaları işiten, dualara icabet eden ancak sensin. Senin lütfu keremine sığınıyoruz. Yalnız senden istiyoruz. Sen Alemlerin Rabbisin. İçinde bulunduğumuz şu zilletten kurtulmayı bizlere nasip eyle Allah’ım. Sen dualarımızı kabul eyle Allah’ım.

amasya-20240315-07.jpg

Ya Rabbi buruk bir şekilde Ramazan ayına girdik. Beş aydır zalim Siyonistler tarafından çocuk, kadın, yaşlı demeden katledilen, soykırıma uğrayan Gazzeli kardeşlerimize içimiz yanıyor. Kardeşlerimiz orada hem ölüm hem de açlıkla imtihandan geçerken bizler evlerimizde huzurlu değiliz. Ya Rabbi kardeşlerimize içinde bulundukları bu halden bir çıkış kapısı ihsan eyle.

Ey Rabbimiz Mescidi Aksa için, senin dinin uğruna malıyla, canıyla cihad eden, izzetiyle direnen bu Gazze halkına zaferler nasip eyle. Bu uğurda şehit olan tüm kardeşlerimize rahmetinle muamele eyle. Yaralı kardeşlerimize şifalar ihsan eyle. Ailelerine, yakınlarına sabrı cemil ihsan eyle.

Ey Rabbimiz bir parça ekmeği çok gören; kadınları, çocukları, yaşlıları katleden; hastaneleri okulları bombalayan insanlıktan ve merhametten nasibini almamış bu azgın zalimler topluluğunu kahru perişan eyle. Ey Rabbimiz geçmişte Fravunları, Nemrudları, Ebreheleri nasıl yerin dibine geçirdiysen bugünün Fravunlarını, Nemrudlarını, Ebrehelerini de yerin dibine geçir. Onları kahru perişan eyle Allah’ım.

Ey Rabbimiz Gazze’deki kardeşlerimizin izzetli direnişleri, teslimiyetleri bizlere sahabeleri hatırlatıyor. İzzeti ve şerefi sadece Allah katında arayan Gazzeli kardeşlerimiz tüm dünyaya nasıl Müslüman olunacağını yaşayarak gösterdiler. Dünyanın egemen güçlerine karşı çocuğuyla, kadınıyla, yaşlısıyla direnen bir avuç müslüman imanın ne büyük bir güç olduğunu bizlere hatırlattılar. Ya Rab bu izzetli halka yardım eyle. Bizleri bu mazlumların destekçisi kıl.

Ey Rabbimiz yakın zamanda salgın hastalıklarla, sellerle, yangınlarla, 6 Şubat depremiyle imtihanlardan geçtik. Şimdi de Gazze’deki katliamlarla imtihan geçiyoruz. Bu kadar uyarılara rağmen hiçbir şey olmamış gibi hareket edenlerden eyleme bizleri Ya Rabbi. Başımıza gelen musibetlerden ders almayı bizlere nasip eyle Allah’ım. Gazze’deki direnişten bizleri ibret alanlardan eyle.

Ey Rabbimiz Gazze’deki şanlı direnişe karşı kardeşlerimizin emanetine sahip çıkmayı bizlere nasip eyle. Boykotu yaşam tarzı haline getirmeye bizleri muvaffak kıl. Aldığımız yiyeceklerden giyimimize; izlediğimiz filmden, yaşam kültürüne kadar boykot bilincimizi diriltmeyi nasip eyle. Batının ve modern kültürün bizi ve nesillerimizi kuşatmasına karşı uyanık eyle Allah’ım.

amasya-20240315-08.jpg

Ey Rabbimiz bize ve nesillerimize çevresini mübarek kıldığın, peygamberlerimizden izler taşıyan Mescid-i Aksa’yı zalimlerin elinden kurtaracak bir bilinç ve şuur ihsan eyle. Nesillerimizi bu bilinçle yetiştirmeyi bizlere nasip eyle. Mescid-i Aksa’da Gazzeli kardeşlerimizle özgürce namaz kılmayı bizlere nasip eyle Allah’ım.

Ey Rabbimiz şirkin, küfrün, fıskın ve isyanın her tarafımızı kuşattığı bir zamanda bizleri, ailelerimizi, çocuklarımızı her türlü kötülükten muhafaza eyle. Bizi ve nesillerimizi ıslah eyle. Bizi ve nesillerimizi sana teslim olanlardan eyle, namaz kılanlardan eyle.

Ey Rabbimiz bize dünyada ve ahirette iyilik ve güzellikler ihsan eyle. Bizi, annemizi, babamızı ve tüm Müslümanları hesap gününde bağışla. Dünyaya dalıp ahireti unutanlardan eyleme. İzzeti ve şerefi dünyalıkta, malda, makamda değil, sadece senin katında arayanlardan eyle. Üç kuruşluk dünya menfaati uğruna değerlerini satanlardan eyleme.

Ey Rabbimiz annenin evladını ateşe atacağı, yeni doğan çocuğun saçlarının ağaracağı, hamile kadının çocuğunu düşürüp farkına varamayacağı, herkesin kendi derdine düştüğü o dehşetli kıyamet gününde bizleri cehennem azabına uğramaktan muhafaza eyle Ya Rabbi.

Ey Rabbimiz bizleri altlarından ırmaklar akan o güzel cennetlerde peygamberler, şehitler, sıddıklar ve salihlerle beraber eyle. Canımızı Müslüman olarak al ve bizleri Salihlerin zümresine dahil eyle.

Ey Rabbimiz bizi taşıyamayacağımız şeylerle imtihan etme. Zalimlere karşı bize yardım eyle. İçimizdeki beyinsizler yüzünden bizleri helak etme. Günahlarımızı ve kusurlarımızı bağışla. Tövbelerimizi makbul eyle. Ramazan ayını tüm Ümmeti Muhammed için hayırlara vesile eyle Allah’ım.

Önceki ve Sonraki Haberler