Merzifon’da Gazze için dua ve basın açıklaması

Merzifon’da Gazze için dua ve basın açıklaması

Merzifon İHH Temsilciliği ve Amasya Özgür-Der temsilciliği öncülüğünde teravih namazı çıkışı Kara Mustafa Paşa Camii önünde Gazzeli müslümanlar için basın açıklaması ve dua programı gerçekleştirildi.

Siyonistlerin Gazze’ye yaptığı soykırım yaklaşık 6 aydır devam ediyor. Gazzeli müslümanlara yapılan zulmü unutturmamak ve zalimleri lanetlemek için dünya genelinde halklar meydanlara inerken Merzifon İHH Temsilcileri ve Merzifon halkı Gazzeli müslümanlar için bir araya geldi.

Şehitlerin Emanetine Sahip Çıkmalıyız

Tekbirler ve sloganlarla başlayan programın basın açıklamasını okuyan Merzifon İHH Başkanı Ferdi Taşdemir, Gazze’de yaşananlar tüm vicdan sahiplerini huzursuz ederken Müslümanlar olarak yaşanan bu zulme karşı kayıtsız kalmanın mümkün olmadığını vurgulayarak geçmişte Çanakkale’de, bugün Gazze’de İslam uğruna canlarını ortaya koyan, zalimlere karşı izzetle direnen şehitlerin emanetlerine sahip çıkılması gerektiğini belirtti.

Aksa Tufanı, İslam Coğrafyasının Özgürlük Hikayesidir

Filistin halkının özgürlük mücadelesinin sonuna kadar arkasında olduklarını vurgulayan Taşdemir, “Aksa Tufanı, İslam coğrafyasının özgürlük hikayesidir. Bu hikâyenin bütün kahramanlarını buradan bir kez daha selamlıyoruz.” dedi.

Okunan basın açıklamasının ardından Merzifon Müftülüğünde görevli Şube Müdürü Ahmet Turan Gümüş ’ün Filistinli ve tüm mazlum coğrafyalardaki Müslümanların kurtuluşu için yaptığı duayla program sona erdi.

merzifon-20240319-01.jpg

merzifon-20240319-02.jpg

merzifon-20240319-03.jpg

merzifon-20240319-04.jpg

merzifon-20240319-05.jpg

Basın Açıklamasının Tam Metni:

YAŞASIN GAZZE DİRENİŞİMİZ

Beylik sözlerin tükendiği günlerdeyiz. Dünyanın dört bir yanından feryatlar yükseliyor. Siyahlar, beyazlar, çekik gözlüler, zenginler ve fakirler, insanlığı temelinden sarsan bir gerçekliğe şahitlik ediyor. Gazze, tarihte eşi görülmemiş bir vahşete sahne oluyor!

Son yüzyılın en barbar, en alçak soykırımının yaşandığı Gazze’de 30 binden fazla insanımız, kardeşimiz, evladımız, annemiz bombalar altında can verdi. Hastaneler, ambulanslar, okullar, camiler, pazar yerleri, yardım kuyrukları acımasızca vuruluyor. Çocuklar ve yaşlılar açlıktan ölüyor. İnsanlık dışı ne varsa şu an Gazze’de yaşanıyor.

Gazze’de katledilen sadece canlarımız değil, insanlığın vicdanıdır. Öldürülen bebekler, çocuklar, kadınlar ümmetin ayıbıdır… Yardım kuyruğunda bombalanan bedenler, açlıktan ölen çocuklar, yaşlılar, evladının cesedini poşetle taşıyan babaların utancı, insanlığın yüzünü bin yıl kızartmaya yeter.

Cahit Zarifoğlu’nun “Etimle kemiğimle bu çağdan nefret ettim.” dediği noktadayız. Acı, öfke ve kahır içindeyiz!

Ama onurlu ve ahlaklı direnişin ana karargahı olan Gazze umudumuzu diri tutuyor... İzzetli kardeşlerimiz mücadeleye devam ediyor.

Dünyanın farklı coğrafyalarındaki vicdan sahibi insanlar, yeryüzündeki en organize ve en örgütlü kötülüğü olan Siyonizm’e karşı mücadele ediyorlar. Küresel vicdanlarıyla Katil İsrail’e, Katil Amerika’ya ‘DUR’ demek için vazgeçmeden yürüyorlar! Alanları dolduruyorlar! Seslerini yükseltiyorlar!

2003 yılında “Zulüm bizdense ben bizden değilim” diyerek Refah’ta Siyonist buldozerin altında kalarak canıyla bedel ödeyen Amerikalı Rachel Corrie’nin sesini yükselttiği gibi!

2024 yılında ABD'nin katil Siyonist ordusuna desteğine karşın "Soykırım suçuna ortak olmayacağım" diyerek hayatını ortaya koyan Amerikalı asker Aaron Bushnell’in Filistin halkının savunucusu olarak ölümsüzleştiği gibi...

Aaron Bushnell, Rachel Corrie gibi dünyanın özgür insanlarının hafızasında, Filistin ile küresel dayanışma ruhunun bir sembolü olarak kalacaktır.

Buradan tekrar yüksek sesle ifade ediyoruz ki Filistin davasına sahip çıkmaya devam edeceğiz. Filistin halkının özgürlük mücadelesinin sonuna kadar arkasındayız. Aksa Tufanı, İslam coğrafyasının özgürlük hikayesidir. Bu hikâyenin bütün kahramanlarını buradan bir kez daha selamlıyoruz.

Kahrolsun ABD! Kahrolsun İsrail, Kahrolsun küresel emperyalizm!

Yaşasın Gazze direnişimiz! Yaşasın nehirden denize özgür Filistin! Yaşasın küresel intifada...

Önceki ve Sonraki Haberler