Ankara’da “Gannuşi’ye özgürlük” eylemi

Ankara’da “Gannuşi’ye özgürlük” eylemi

Tunus’ta Raşid Gannuşi’nin tutuklanması ve Nahda'nın faaliyetlerinin durdurulmasını protesto eden İslami STK'lar Tunus'un Ankara Büyükelçiliği önünde basın açıklaması yaptı.

Tunus Büyükelçiliği önünde bir araya gelen topluluk, Kays Said'in Tunus'ta çözümsüzlüğü derinleştiren zulüm politikalarını kınadı ve Raşid Gannuşi'ye özgürlük talebini dile getirdi.

Eylemde konuşan Raşid Gannuşi’nin kızı Somaya Gannuşi, Tunus’ta yaşanan haksızlığa ve zulme karşı olduklarını söyledi.

Geçmişi olmayan meçhul bir adam olan Kays Said’in neden bu kadar Gannuşi’den nefret ettiğini anlamadığını belirten Somaya Gannuşi, babasının özgürlük ve adalet için savaşan biri olduğunu vurguladı.

Gannuşi’nin demokrasi ve insan hakları konusunda çok kitap yazdığını ifade eden Somaya Gannuşi, babasının geçmişte de Burgiba’nın, Bin Ali’nin hapishanelerine atıldığını anımsattı.

Gannuşi’nin diktatörlüğe karşı verdiği mücadeleden dolayı hapse atıldığının açıklayan Somaya Gannuşi, “Gannuşi, bedeli ne olursa olsun ilkelerinden vazgeçmeyen cesur, korkusuz bir adam.” dedi.

Kays Said’in zalimane uygulamalarını anlatan Somaya Gannuşi, Raşid Gannuşi için özgürlük taleplerini dillendirmeye devam edeceklerini kaydetti.

Eylemde, Ankara Sivil Toplum Platformu Başkanı Mustafa Kır ve Uluslararası Bilgi ve Algı Derneği Genel Başkanı Ömer Lütfi Türkmenoğlu da açıklama yaptı.

4b09964b-a769-4268-adfd-07b822e47b45.jpg

e3f8250a-0ef5-43b5-b2a3-728600d780ce.jpg

faf3ade1-b253-4a05-9a4c-b8c3194f8a4d.jpg

 

Önceki ve Sonraki Haberler