Darbeci Sisi yönetiminin idam kararları Ankara’da protesto edildi

Darbeci Sisi yönetiminin idam kararları Ankara’da protesto edildi

Ankara’daki STK’lar, cuntacı Sisi yönetiminin 12 İhvan üyesi hakkında verdiği idam cezası kararını protesto etti.

Ankara’daki sivil toplum kuruluşları (STK), darbeci Sisi yönetiminin 12 İhvan üyesi hakkında verdiği idam cezası kararını protesto etti.

Ankara Mısır Halkıyla Dayanışma Platformu öncülüğünde, Hacı Bayram Veli Camisinde "İdamları Durdurun" temasıyla bir araya gelen Müslümanlar, “İdam sehpası yıldıramaz İhvan’ı”, “Sisi’nin yağlı urganı İhvan’ın değil, adaletin boynunda”, “Benna’nın Seyid’in takipçileri zulme boyun eğmez” dövizleri taşıdı. 

Platform adına açıklama yapan İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı Ankara Şubesi Başkanı Hacı Bayram Şahin, Mısır halkının özgür iradesiyle seçilen İhvan liderlerine darbe yapıldığını, sonrasında ülkede hukuksuz uygulamaların devam ettiğini söyledi.

Darbe sonrasında binlerce kişinin tutuklandığını belirten Şahin, "Son idam kararları bir kez daha göstermiştir ki dünyada güçlü bir ses ve tepki verilmezse şu an Mısır hapishanelerinde bulunan binlerce kişi için durum daha kritik bir sürece dönüşecektir. İşkence, taciz, öldürme ve daha onlarca hukuksuzluğun engellenmesi için dünyanın sağduyu sahibi kamuoyu harekete geçmelidir." dedi.

Başta Türkiye olmak üzere dünya liderlerine idamları durdurma çağrısı yapan Şahin, “Mısır rejimi, insan haklarını ayaklar altına alan ve hiçbir hukuki zemini bulunmayan idam kararlarını almaktan ve infaz etmekten derhal vazgeçmelidir.” ifadesini kullandı. 

Şahin, başta Birleşmiş Milletler olmak üzere tüm insan hakları kuruluşlarını Mısır’daki idamlara karşı tavır almaya davet etti.

ankara-eylem-1.jpeg

ankara-eylem-2.jpeg

ankara-eylem-3.jpeg

ankara-eylem-4.jpeg

 

Önceki ve Sonraki Haberler