Ankara’da Gazzeli çocuklar için eylem yapıldı

Ankara’da Gazzeli çocuklar için eylem yapıldı

Ankara Filistin Dayanışma Platformunca 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü dolayısıyla BM Türkiye Ofisi önünde Filistinli çocuklar için destek eylemi yapıldı.

Ankara Filistin Dayanışma Platformu mensupları, 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü dolayısıyla Birleşmiş Milletler Türkiye Ofisi önünde Gazzeli çocukların durumuna dikkat çekmek amacıyla için destek gösterisi düzenledi.

Filistin bayrağı ve Gazzeli çocuklarla ilgili dövizlerin açıldığı eylemde, katil İsrail ve destekçisi ABD’yi lanetleyen pankartlar açıldı. Eylemde, Batının Filistinli çocuklarla ilgili ikiyüzlü ve çifte standartta dayalı tutumuna dikkat çekildi.

Daha sonra basın açıklamasını Türkçesini MAZLUMDER yöneticilerinden Esra Duru, İngilizcesini Hanna Selmin Özgüven okudu.

Basın açıklamasının tam metni:

UNICEF NEREDE?

20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Gününde Gazze’nin Çocukları Soruyor: UNICEF NEREDE?

20 Kasım 1989 tarihi Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin kabulü ile dünya çocukları açısından önemli bir dönüm noktası olmuş ve sözleşme ile birlikte çocukların sağlıklı bir yaşam ve gelişim için temel hakları ilan edilerek hukukun evrensel koruması altına alınmıştır. Ancak aradan geçen 33 yıl boyunca dünyanın farklı coğrafyalarındaki çocuklar, önsözünde “Birleşmiş Milletler Antlaşmasında ilân edilen ilkeler uyarınca insanlık ailesinin tüm üyelerinin, doğuştan varlıklarına özgü bulunan haysiyetle birlikte eşit ve devredilemez haklara sahip olmalarının tanınması, dünyada özgürlük, adalet ve barışın temeli olduğunu düşünerek” hazırlandığı söylenen bu sözleşmedeki ifadelerin samimiyetini sorguluyor.

Bugün dünyanın farklı ülkelerinde birçok çocuk çeşitli şekillerde temel haklarından yoksun bırakılıyor, adeta kapitalizmin kölesi olarak Afrika’nın derin madenlerinden, Uzak Doğudaki ışık görmez fabrikalara, Doğu Türkistan’daki toplama kamplarından, Ukrayna’daki “medeni” bir savaşın gölgesinde birbirlerinden habersiz bir şekilde “çocuk hakları”nın gerçekten var olup olmadığını soruyorlar. 

Ancak 20 Kasım 2023 günü yine ve yeniden Çocuk Hakları Sözleşmesi anılırken dünyanın her yerindeki çocuklar, mazlum olsun ya da olmasın ekranlara bakıp aynı soruyu soruyor: UNICEF NEREDE???
Temel işlevi beş daimi üyenin çıkarlarını diğerlerine kabul ettirmek gibi görünen BM ve BM’nin egemenleri adına misyonerlik faaliyetlerini sürdüren UNICEF’in sadece son 20 yılda başta Filistin olmak üzere hiçbir kriz bölgesinde kınama yayınlamaktan öteye geçememesi, bu kurumların varlığını sorgular haline getirmiştir. 

Çünkü dünya tarihinde eşi benzeri az görülen bir vahşet ve soykırım uygulayan Irkçı apartheid İsrail rejiminin, Gazze’de yaşlı, genç, çocuk, kadın, erkek ayrımı yapmayan vahşeti adeta kanları dondururken; vicdan sahibi bütün insanları hayrete düşüren asıl konu ise dünyaya çocuk hakları dersi veren, çocuklar üzerinden bütün dünyada sözde yardım ve eğitim faaliyetleri yürüten UNICEF’in suskunluğudur.

2000 yılından bu yana Irkçı apartheid İsrail rejimi, işgal edilmiş Filistin topraklarında 12 büyük katliam gerçekleştirmiş, günübirlik cinayetlerinin, insan hakları ihlallerinin, baskı, işkence ve tutuklamalarının dışında 7 Ekim’de başlattığı saldırılarla vahşetini soykırım boyutuna taşımıştır. Okulların, hastanelerin hedef alındığı, 5 binden fazla çocuğun öldürüldüğü, kalanların en temel yaşam haklarından yoksun bırakıldığı bugünlerde Gazzeli çocuklar başta olmak üzere dünya üzerinde vicdan sahibi herkes bütün uluslararası kurum ve kuruluşların yanı sıra UNICEF’in de suskunluğunu hayret ve ibretle takip etmektedir.

Bir halk hepimizin gözleri önünde yaşadığı yerden sürgün edilip soykırıma uğratılırken, her zaman masum olan çocuklar vahşice katledilirken herkes aynı soruyu soruyor: UNICEF NEREDE???
Kundaktaki bebekler fosfor bombaları ile öldürülürken UNICEF NEREDE???
Cansız çocuk bedenleri bombaların yol açtığı enkazların altından, kucaklarında oyuncakları ile çıkarılırken UNICEF NEREDE???

Anneler çocuklarını sıra sıra kefenlerken UNICEF NEREDE???

Küçücük çocuklar hastane betonlarında uzanmış halde ölümün gelmesini beklerken UNICEF NEREDE???

Okul sıralarında eğitim görmesi gereken çocuklar, insafa sığmayan bombardımanların altında can verip babalarının kucağından cennete giderken UNICEF NEREDE???

Anneler çocuklarının cansız bedenlerindeki yaraları gözyaşları ile temizlerken UNICEF NEREDE???

Soykırımcı İsrail’in kelimerle tanımlanamayan şiddeti, kötülüğü; kendisine bakacak kimsesi kalmamış, ruhunda, bedeninde onulmaz yaralar açılmış yetimler ortaya çıkarırken UNICEF NEREDE??? 

Şimdi biz de UNICEF’e soruyoruz;
Bugün, 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Gününde, hangi çocukların haklarını konuşacağız? 

Çocuk Hakları Sözleşmesiyle haklarını güvence altına aldığınız çocuklar arasında 10 dakikada bir öldürülen Gazzeli çocuklar yok mu? 

Gazze’de hayatlarını, ailelerini, evlerini, yurtlarını, hayallerini kaybeden çocukların hakkını kim koruyacak? 

UNICEF NEREDE???

ana3.jpgana2.jpgana1.jpg

 

Önceki ve Sonraki Haberler