“Gazze bütün imkansızlıklara rağmen direnirken bizim umutsuz olmaya hakkımız yok”

“Gazze bütün imkansızlıklara rağmen direnirken bizim umutsuz olmaya hakkımız yok”

Yazar Aydın Ünal, Özgür-Der Ankara şubesinin “Gazze’de Hayat Bulan Küresel İntifada” temalı konferansında konuştu.

Özgür-Der Ankara Şubesi “Gazze’de Hayat Bulan Küresel İntifada” başlığını yazar Aydın Ünal’ın sunumuyla gerçekleştirdi.

Dernek salonunda düzenlenen programda, Aydın Ünal, dinleyicileri selamlayarak konuşmasına başladı.

Yıllardır devam eden Filistin meselesiyle birlikte büyüdüklerini söyleyen Ünal, Filistin ile ilgili bir şey yapmamanın yılgınlığa sebebiyet verdiğini ancak bunun insanları umutsuzluğa sevk etmemesi gerektiğini vurguladı. 

Hitler’in bile İsrail’in Filistin’e uyguladığı sistematik zulmü Yahudilere yapmadığını belirten Ünal, İsrail’in “vaat edilmiş topraklar” söylemi üzerinden orta ve uzun vadede Suriye ve Türkiye’yi de tehdit edeceğini ifade etti.
Filistin’in milli, insani ve İslami bir mesele olduğunu söyleyen Ünal, “Kudüs bizim ilk kıblemiz, kutsal mabedimiz. Filistin, Müslümanların Batı ile maskesiz karşılaştığı tek yerdir. İsrail soykırımında, son 70 günde Batının maskesini çıkarttığını gördük. Yani Filistin’de Müslümanlar ile gayrimüslimler maske olmadan karşı karşıya geliyorlar. Filistin, Müslüman olduğumuzu hatırlatıyor, kimliğimizi hatırlatıyor.” diye konuştu.

Filistin direnişinin tüm dünyada İslami hareketleri beslediği, ilham verdiğinin altını çizen Ünal, Arap liderlerinin de halklarına ilham verdiği ve onları uyandırdığı için Filistin’den haz etmediğini dile getirdi. 

Hamas’ın direnişini ve Aksa Tufanı operasyonunu eleştirenleri ciddiye almamak gerektiğini vurgulayan Ünal, “Hamas’ın her ne şekilde olursa olsun yaptığı direniş meşrudur. Hamas, direnmeseydi İsrail’in işi çok daha kolay olacaktı.” dedi.

Hamas’ın ciddi bir direniş boşluğunun ardından ortaya çıktığını belirten Ünal, “Son 70 günde ciddi kayıplarımız oldu. 20 bine yakın insan öldü. Gazze’nin alt yapısı mahvoldu. Bütün bunlara rağmen Hamas bize çok şey öğretti. Batının maskesini düşürdü, İsrail’i zora soktu, tüm dünyayı ayağa kaldırdı. İnsanların İslam’a ilgisi arttı. Siyonizm’e karşı ciddi bir tepki oluştu. Bizi kendimize getirdi, moral ve motivasyon verdi.” değerlendirmesinde bulundu.

Gazze halkının her şeye rağmen Hamas’ı desteklemeye devam ettiğini ifade eden Ünal, “Hamas ve Gazze bütün imkansızlıklara rağmen direnirken bizim umutsuz, yılgın, yorgun olmaya hakkımız yok. Hamas, çok şeyi başardı, şimdiden büyük bir zafer kazandı. Bize çok şey öğretti.” açıklamasını yaptı.

img-20231216-wa0017.jpg

img-20231216-wa0019.jpg

img-20231216-wa0018.jpg

img-20231216-wa0016.jpg

 

Önceki ve Sonraki Haberler