Batman’da Gazze İçin Kermes ve Yürüyüş

Batman’da Gazze İçin Kermes ve Yürüyüş

Özgür-Der Batman Şubesi tarafından Gazzeli müslümanlara yardım amaçlı dernek binasının alt katında bir kermes düzenlendi. Kermes Cuma ve Cumartesi günüde devam edecek. Kermeste izdiham yaşandı. Yerel basının canlı bağlantılarla ilgi gösterdiği kermes, bir

Kermese yüzlerce ortaöğretim öğrencisi akın etti. Çevre köylerden gelen halkın sabahın erken saatinden tandır ekmeği, yoğurt vb. hayvansal ürünlerle katkıda bulunmaları görevli kızlar tarafından alkışlarla karşılandı. Birçok kurum personelinin öğlen yemeklerini gruplar halinde kermeste yemeleri dikkat çekti. Birçok pastane, lokanta ve market başta olmak üzere kermese gün boyu servisler yapıldı.

Bugün ayrıca saat 18:30 da Batman İnanç ve Düşünce Özgürlüğü Platformu tarafından tertiplenen Gazzeli müslümanlara destek amaçlı meşaleli yürüyüş için Gülistan Caddesinde binlerce insan toplandı. Basın açıklamasını Platform adına Mehmet Şat tarafından okundu. Meşaleler, Filistin bayrakları ile kitle Ak Parti İl binasına doğru Diyarbakır yolu boyunca yürüyüş yaptı. Yoğun sis ve soğuğa rağmen kısa sürede sayıları onbini aşan yürüyüş, esnaf tarafından büyük alkışlarla destek verildi. Yol boyu seyir halindeki araçlar uzun süre destek amaçlı korna çaldı. Atatürk parkına kadar sık sık tekbirler getiren kitle,"HAMASA SELAM DİRENİŞE DEVAM", "HEPİMİZ FİLİSTİNLİYİZ", "LAİLAHE İLLALLAH MUHAMMEDÜN RESULULLAH", "BİJİ HAMAS, BIMRE İSRAİL" sloganları ile Migros mağazasının önüne gelince "İSRAİL MALLARI BOYKOT EDİLSİN" sloganları dikkat çekti. Atatürk parkında İsrail bayrağı ve Olmert'in kuklası yakıldı. Çocuklar ve gençler tarafından Filistin marşları okundu. Musab Gündüz tarafından Arapça okunan bir dua ile etkinlik son buldu.

Esra Nur Sevim / HaksözHaber - Batman

Önceki ve Sonraki Haberler