Batmanlı çocuklar Gazze için yürüdü

Batmanlı çocuklar Gazze için yürüdü

Batman'da faaliyet gösteren İslami Sivil Toplum Kuruluşlarının organize ettiği "Batmanlı Çocuklar Gazze İçin Yürüyor" isimli yürüyüş gerçekleştirildi.

7 Ekimde Hamas'ın, İsrailin on yıllardır gerçekleştirdiği katliamlara karşı "Aksa Tufanı" harekatına başlamasıyla Gazze'nin ağır bombardımanlara maruz bırakılması ve bu bombardımanlar da Gazze'nin neredeyse yerle bir edilmesi; çocuk, kadın, yaşlı, hastane, cami, kilise diye hedef gözetmeksizin sivilleri öldürmesine dünyanın ve Türkiye’nin çeşitli illerinde olduğu gibi Batmanlı çocuklarda duyarsız kalmadı. Gazzede yaşanan acıları yüreklerinde hissettiklerini göstermek için yürüyüş yaparak, katil İsraili ve zulümlerini protesto ettiler.

Yürüyüşe katılımın yoğun olduğu gözlendi. Çocuklar; Tekbirler getirip, "Katil İsrail Filisten Defol", "Zalimler için yaşasın cehennem", "Batmandan Hamasa direnişe bin selam" sloganları atarak programın yapılacağı alana yürüdüler.

Program Gazze için okunan şiir, basın açıklaması ve duanın ardından sona erdi.

img-20231210-wa0094.jpg

img-20231210-wa0109.jpg

img-20231210-wa0097.jpg

img-20231210-wa0109-001.jpg

img-20231210-wa0105.jpg

img-20231210-wa0102.jpg

20231210-134144.jpg

Basın açıklamasının tam metni:

Kıymetli basın mensupları, değerli arkadaşlarım Basın açıklamamıza hoşgeldiniz. Bir çocuk olarak kendimi Filistinli bir çocuğun yerine koyuyor ve diyorum ki:

Ben Filistinli çocuk! Filistin’de doğdum, Filistin’de büyüdüm. Doğduğum gün tanıştım savaşla, Doğduğum gün tanıştım bomba sesleriyle. Ve doğduğum gün tanışamadım annemle. Doğduğum gün doğduğum hastane bombalanmış da ben kurtulmuşum annem ise şehit. Asıl kurtulan ben miydim yoksa annem mi…?

Ben Filistinli çocuk! Oyuncak nedir bilmedim. Arkadaşlarımla şehitçilik oynadık. Her gün birimiz şehit olduk; Hem oyunda, hem gerçek hayatta… Okulum var mı yok mu bilmiyorum. Çünkü bombalar okullara da düşüyor ve biz okulsuz kalıyoruz.

Ben Filistinli çocuk! Doğduğu günden beri annesiz çocuk! Doğduğu günden beri vatansız bırakılmaya çalışılan çocuk. Ne suçum vardı ki benim? Ne suçu vardı ki annemin? Ne suçumuz var da böyle saldırıyorlar bize? Ve siz Ey Müslümanlar! Ne suçumuz var ki sessiz kaldınız bize? Dualarınızda yer vermeye bile vakit ayıramadınız mı bize?Durumumuzdan haberdar değil misiniz? Yoksa sizi de mi esir aldılar, sizin şehirlerinizi de mi bombaladılar da yardım edemediniz bize? Ben Filistinli çocuk! Gazze’nin umudu… Mescid-i Aksa’nın umudu…

Şimdi  tekrar kendim olarak söylüyorum:

Ben Türkiyeli çocuk! Bu topraklardan Gazze’ye selam olsun. Buradan Mescid-i Aksa’mıza selam olsun. Mücadelemiz İslam içindir, Allah içindir. Filistin toprakları siyonizme mezar oluncaya kadar asla mücadeleyi bırakmayacağız. Bizim çocuklar olarak elimizden gelen sadece dua etmek ve bu zulmü duyurmaya çalışmak. Peki siz ey yetki sahipleri! Daha kaç çocuk öldükten sonra kınamalarınızı bırakıp icraate geçeceksiniz?

Siz hiç, çocuklarınızın birkaç saat sonra şehit olacağını bilerek bileklerine bir mezar taşı gibi ismini yazdınız mı? Çocuk yüreklerimizle yetişkin yüreklere haykırıyoruz; Kudüs Filistin’in başkentidir ve İsrail’in başkenti de Tel Aviv değil cehennemin dibidir!

Hepinizi saygıyla selamlıyorum.

Önceki ve Sonraki Haberler