Yeni Zelanda'daki Cami Katliamı Batman'da Lanetlendi

Yeni Zelanda'daki Cami Katliamı Batman'da Lanetlendi

Batman’da Cuma namazı çıkışı Gültepe camii önünde Düşünce ve İnanç Özgürlüğü Platformu Yeni Zelanda’da iki camiye yapılan saldırıyı lanetleyerek bir basın açıklaması yaptı.

Cami çıkışında toplanan kalabalığa ilk olarak Mehmet Şat hitap etti. Şat Konuşmasında Dünyada uzunca bir süredir yükselişi seyrettirilen ve hatta teşvik edilen İslam düşmanlığına değinerek ekilen kin ve nefretin maalesef ürününün biçildiğine dikkat çekti. 2015 yılında Fransa'da Charlie Hebdo saldırısını örnek vererek; Birçok dünya liderinin de katılımı sonucunda milyonlarca kişinin yürüdüğünü hatırlatarak çok daha büyük olan Yeni Zelanda'daki bugünkü eylemin yankılarının ondan çok daha büyük olması gerektiğini, Ancak Batı'nın ikiyüzlülüğü nedeniyle bunun da hayal olduğunu söyledi.

Daha sonra Basın Açıklamasını Platform adına Özgür-der  Batman Şube Başkanı Ramazan Çelikal okudu.

Daha sonra Vaiz Alaattin Kılıç'ın okuduğu dua ile eylem sona erdi.

Okunan Basın Açıklamasının Tam Metni:

Yeni Zelanda'da Müslümanlara Yapılan Saldırıyı Şiddetle Kınıyoruz!

Bu mübarek günde Yeni Zelanda'daki Müslüman kardeşlerimizden çok acı bir haber geldi! ChristChurch kentinde bulunan iki camideki Müslümanlara silahlı saldırganlarca ateş açıldı. Saldırı esnasında cuma namazı için 200 kişi bulunan camilerde 49 kardeşimiz şehit ve çoğunun ağır olduğu 48 kardeşimiz yaralanmıştır. Camiye saldırıyı Facebook'ta canlı yayınlayan alçak saldırganın, görüntülerde camiye girerek cemaati taradığı, bu esnada müzik dinlediği ve 5 silah kullandığı, silahın şarjörünü birçok kez değiştirdiği görülüyor.

Alçak terörist, bir de Müslümanları hedef alan 87 sayfalık manifesto yayınladı. Manifestoda Türkiye'den Avrupa'ya giden Müslümanların Avrupa'dan tamamen söküleceği ve İstanbul'daki bütün camilerin yıkılarak, Ayasofya'nın kiliseye çevrileceği ifade edildi.

Avustralya Başbakanı, Yeni Zelanda'nın Christchurch kentinde camilere saldıranlardan birinin Avustralya vatandaşı olduğunu söyledi. Peki, bu saldırganın terörist olarak tanımlanacağını Batılılardan bekleyebilir miyiz? Yoksa onların gözünde teröristler sadece Müslümanlardan mıdır? Daha önce Müslümanlara saldırılar düzenleyenlere nasıl terörist demedilerse saldırganları "ruh hastası" gördülerse bunda da durum farklı olmayacaktır. Batılılar! Bilin ki sizin terör konusundaki ikiyüzlü tavrınızın artık çok iyi biliyoruz! Uyumuyoruz! Farkındayız!

Dünyada uzunca bir süredir yükselişi seyredilen ve hatta teşvik edilen İslam düşmanlığı bu saldırıyla bireysel taciz çizgisini geçerek toplu katliam boyutuna ulaşmıştır. Dünya egemenlerince beslenen bu düşmanlığın vardığı noktaları artık hepimiz apaçık görmekteyiz. Bu acıların ümmetin birbiriyle uğraşıp gücünü tüketmesi körlüğünden uzaklaşmasına vesile olmasını diliyoruz.

Bugün İslam ümmeti üzerinde oynanan satrancın ne boyutlara vardığının bilincinde olmamız ve zulme, tuğyana karşı dinamizmimizi korumamız kaçınılmazdır. Bu açıdan duyarlılığımızı korumalı ve güçlendirmeliyiz. Gevşeklik gösterirsek Allah'ın yardımını umamaz hale geliriz. Zira Allah'ın yardımı, "kendini olumlu yönde değiştiren" toplumlar için söz konusudur. Şer güçler ittifak halinde İslam beldelerine saldırmaktadır. Eğer bizler bu saldırılara karşı yekvücut olup direnmezsek şeytanın hilesine boyun eğmiş oluruz.

Biz Batman'taki Müslümanlar olarak "Yeni Zelanda'da Nur Camii'ne ve orada ibadet etmekte olan Müslümanlara yapılan terör saldırısını şiddetle kınıyor, faillerini lanetliyoruz. Saldırıda hayatını kaybeden kardeşlerimize Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz."

BATMAN DÜŞÜNCE VE İNANÇ ÖZGÜRLÜĞÜ PLATFORMU

 

batman2.jpeg

batman4.jpeg

batman1.jpeg

 

Önceki ve Sonraki Haberler