Özgür-Der Bölge İstişare Toplantısı Elazığ’da Yapıldı

Özgür-Der Bölge İstişare Toplantısı Elazığ’da Yapıldı

Özgür-Der doğu ve güneydoğu bölge şube temsilcileri Elazığ Özgür-Der Temsilciliğinde bir araya geldi. Toplantıya Elazığ, Bingöl, Muş, Hasköy, Tatvan, Van, Batman, Diyarbakır, Ergani temsilcileri iştirak etti.

Önümüzdeki sezonun seminer konu ve konuklarının istişare edilmesi, yeni neslin eğitim ve İslami ihya ve islah geleneğinin devam ettirilmesini sağlamak amacıyla nasıl bir yöntem takip edilmesi ve şubeler arası iletişim konusu gündeme taşındı.

Seminer ve panel gibi etkinliklerde özellikle bölge içerisinde belli bir mesafe almış kardeşlerin sunum yapmaları ve bunu mümkün olduğunca tüm şubelerde devam ettirilmesi konusunda fikir birliğine varıldı. Seminer konularında ise her şubenin kendi ihtiyacını baz alarak hareket etmesi ve o konulara odaklanması sonuçları itibariyle daha efektif sonuçlar doğuracağı vurgulandı. Popüler konulara eğilimin büyük oranda zaman kaybını ve kafa karışıklığını beraberinde getirdiğini, herkesi ilgilendirmediği halde gereksiz gündemlere neden olduğu vurgulandı.

Yeni neslin eğitimi konusunda; dijital çağda yaşamanın yeni bir fıkha ihtiyaç doğurduğu belirtildi. Bu konunun müfredattan öte gençliği sorumluluk sahibi yapacak ve İslami çalışma yapan cemaat ve derneklere yakınlaştıracak yol ve yöntemler üzerinde çalışma yapmak gibi bir zorunluluğun kendini dayattığı söylendi. Aynı bağlamda İslami sorumluluk taşıyan ebeveynlerin aile içi davranışları ve kimliğini ev içine aktarmakta yaşanan zaafların nesli çok hızlı ve ciddi biçimde ifsad ettiği görüşü paylaşıldı. Bu konunun masaya yatırılması için iki aylık bir süre içerisinde çalıştay tarzı bir etkinlik yapılması kararlaştırıldı.

Şubeler arası iletişim probleminin ise karşılıklı ziyaretleşmeler, seminer ve farklı etkinlikler nedeniyle konuk edilen şahsiyetlerin etkinlik dışında da sohbetlerle iletişimi güçlendirmeleri istendi.

Bir sonraki toplantının ocak ayı içerisinde ve Bingöl Özgür-Der Şubesinde olması kararlaştırılarak toplantı sona erdi.

elazig-2.jpg

 

Önceki ve Sonraki Haberler