Gaziosmanpaşa Özgür-Der’de İftar Yapıldı

Gaziosmanpaşa Özgür-Der’de İftar Yapıldı

Her yıl Gaziosmanpaşa Özgür-Der temsilciliği tarafından organize edile nCuma iftarları programları devam ediyor.

Yoğun katılımlı ailecek yapılan iftar organizasyonu yemek öncesi Şenel Mutlu'nun duası ve tavsiyeleriyle başladı.

Şenel Mutlu ramazanın değerlendirilmesi ile ilgili;

1. Kötü olanı terk eden, iyi olana sımsıkı sarılan, Allah için bedenini feda etmenin sabrıyla oruç tutarak.

2. Kötülükten, fenalıktan, azgınlıktan fuhşiyattan koruyacak şekilde namaz kılarak.

Burada teravi namazına özellikle vurgu yapmak istiyorum. Spor gibi ya da yıllık bonus gibi görüldüğünden sadece teravih namazına gelenlerin olduğu bir ortam da olsa bu iklimi iyi değerlendirmeliyiz. Çünkü camiye gelen hassasiyeti olan insanlarla diyolog kurabilmemiz her zaman şarttır ve teravih bunun için iyi bir fırsattır.

3. Tertil üzere Kuran tilavet ederek. Bir gecenin bin aydan daha hayırlı olduğu geceye ancak kuran okuyarak, anlayarak, hayatımıza tatbik ederek ulaşabiliriz. Hayatımıza nazil olmayan bir okumanın bir faydası olmadığının artık bilelim.

4. İsraf etmeyelim, fuzuli tüketmeyelim, arta kalanı islami harekete ve ihtiyaç sahiplerine verelim. Fıtır sadakasını verelim. İnfakta bulunalım.

5. İtikafa girelim. İtikaf; belli bir süre mescid, oda gibi yerlerde özellikle ramazanın son on gününde uygulanan bir ibadettir. İtikaf inziva olayı değildir. Bilakis yenilenme, dirilme, rabbimizle yakınlaşma ibadetidir. Hayatı terk etmek değil hayata hazırlanmaktır.

6. Beraber İftar yapalım. Şatafattan, gösterişten uzak iftarlar. Maalesef günümüzde özellikle hanımlar "8" çeşit yemek yapacağım diye misafir almaz oldular evlerimize. Bu hastalık Müslümanların ünsiyetini de azalttı. Ve hem sofralarımızı hem gönüllerimizi, madden ve manen gerçek manada ihtiyaç sahiplerine açalım.

Rabbimizden ramazanın feyzinden nasiplenen, muhasebesini yapan, yeni yılına hazırlanmış, mücadele ruhuna bürünmüş olmayı ve bu yenilenmenin mükafatı olarak bayrama kavuşmayı ümmeti Muhammede nasip etmesini dileriz.

Dernek temsilcileri bu iftarlarda kapılarının tüm Müslümanlara açık olduğunu ve ümmet olabilme, ünsiyet kurabilme açısından bu tür organizasyonların sadece ramazan ile sınırlı tutulmaması gerektiğini belirttiler.

 

20190510_201406.jpg

20190510_202002.jpg

20190510_205828.jpg

 

Önceki ve Sonraki Haberler