Beyazıt’ta On Bin Kişi Gazze İçin Ayaktaydık

Beyazıt’ta On Bin Kişi Gazze İçin Ayaktaydık

Beyazıt Meydanı’nı dolduran binlerce Müslüman Gazze’de şehit edilen kardeşlerimiz için yağan yağmur ve soğuğa rağmen gıyabi cenaze namazı kıldı. İsrail, ABD ve işbirlikçilerinin tel’in edildiği ve yaklaşık 10 bin kişinin katıldığı eylemde Gazze için dua e

Filistin Dostları adına Beyazıt Meydanı'nda Gazze'de şehit edilen Filistinli kardeşlerimiz için binlerce kişinin katılımıyla bir eylem gerçekleştirildi. Öğle namazını müteakiben Gazze'de şehit olan kardeşlerimiz için yoğun yağmur altında kılınan gıyabi cenaze namazı ile başlayan eylemde Beyazıt Meydanı "Kahrolsun İsrail" sloganı ve "Allahu Ekber" nidalarıyla inledi.

İsrail bayraklarının ve Siyonist katilleri temsil eden kuklalarının yakıldığı, Filistin direniş gruplarının bayrakları ve şehit önderlerinin posterlerinin taşındığı eylemde tevhid bayrakları da açıldı. "Gazze Siyonizm'e Mezar Olacak!", "İsrail, Filistin'i Yakıyor!", "Gazze'yi Savunmak İstanbul'u Savunmaktır!", "Filistin Halkı Yalnız Değildir!", "Kardeşlerimiz Öldürülse de Biz Büyüyor ve Geliyoruz!", "Siyonist Çete ile İlişkiler Kesilsin! İsrail ile Her Türlü İşbirliği Suçtur!", "Gazze Kuşatması Direnişle Kırılacak!", "İntifada Onurumuz, Kurtuluşumuz!", "Emrindeyiz Ya Meşal!", "Tepkisiz Kalma; Zulüm Alışkanlık Yapar!" vb. çok sayıda pankart ve dövizin taşındığı eylemde sık sık tekbirler getirildi. "İstanbul'dan Gazze'ye Direnişe Bin Selam" "Kahrolsun İsrail, Kahrolsun Amerika!", "Terörist İsrail!", "Katil İsrail Filistin'den Defol!", "Hamas'a Selam Direnişe Devam!", "Gazze Halkı Yalnız Değildir!", "Yaşasın Küresel İntifada!", "Siyonist Elçilik Kapatılsın!", "Kahrolsun İşbirlikçi Zalimler!", "Vur Vur Hamas Vur, İsrail'i Vur!", "Şehitlerin Yolunu Sürdüreceğiz!" şeklinde sloganların atıldığı eylem, Abdurrahman Dilipak, Ramazan Kayan ve Sadrettin Karaduman'ın Filistin Dostları adına yaptıkları konuşmalarla devam etti.

Yaşanan katliamın boyutlarını hatırlatan konuşmacılar, Siyonist İsrail'in katliamlarına karşı Müslümanların dayanışmasının önemine işaret ettiler. İsrail ile işbirliğini sürdüren devletlerin de katliamlardan sorumlu olduklarını belirten konuşmacılar Gazze için mücadele etmenin ve Filistin halkı için her türlü çaba içerisinde olmanın gerekliliğine dikkat çektiler. İsrail işgali ve vahşi katliamlar sürdükçe Filistin halkı ile dayanışmaya ve protesto etkinlikleri gerçekleştirmeye devam edeceklerini ifade eden konuşmacılar, İsrail ile her türlü işbirliğinin sona erdirilmesini istediler. Her şehidimizin İslam ümmetinin onuru olduğuna değinen konuşmacılar; canları pahasına savaşan kardeşlerimizin mücadelesine omuz vermenin sorumluluğuna dikkat çektiler.

Kenan Alpay tarafından yapılan duaya hep bir ağızdan katılan binlerce kişi Rabbimizden Bush-Obama, Olmert-Barak gibi zalimlerin ve bu zalimlere çanak tutan işbirlikçilerin kahrolmasını diledi. Filistin halkı ve diğer İslam coğrafyasındaki Müslüman kardeşlerimiz için kurtuluş istenen duada direnen tüm Müslümanlara selam edildi.

Eylemde son olarak Çeçen komutan İmran Abdulazimov'un gözaltına alınarak sınırdışı edilme girişimi de protesto edildi. Afganistan'ı ölüm tarlalarına çeviren, başta Cenk Kalesi  ve Şibirgan'da olmak üzere binlerce kişinin katili olan savaş suçlusu Raşid Dostum'u Ankara'da tüm misafirperverliğiyle ağırlayan hükümetin; Çeçen mülteci İmran Abdulazimov'u sınır dışı etme çabalarını kınandı.

Eylem, 2 Ocak 2009 Cuma günü yine Beyazıt Meydanı'nda Cuma namazı sonrasında Gazzeli kardeşlerimiz için buluşma çağrısıyla sona erdi.

HAKSÖZ-HABER

Foto: Sabiha Çimen

Önceki ve Sonraki Haberler