Beyoğlu'nda Binlerce Kişi Gazze İçin Yürüdük

Beyoğlu'nda Binlerce Kişi Gazze İçin Yürüdük

Filistin Dostları'nın acil çağrısıyla 2-3 saat içinde toplanan yaklaşık 5 bin kişi İsrail'in bugün Gazze'de gerçekleştirdiği katliamı tel'in etti. Siyonistlerin ve işbirlikçilerin protesto edildiği eylemde İslami direniş ve Gazze halkıyla dayanışma çağrıl

Çok sayıda İslami kuruluşun bir araya gelerek oluşturduğu Filistin Dostları adına çok kısa bir sürede organize edilerek gerçekleştirilen eyleme binlerce kişi katıldı. İstiklal Caddesi'nin saatlerce tekbirler, Gazze ve Hamas nidalarıyla inlediği eylemde polisin barikat engeline rağmen protesto yürüyüşü de tertip edildi. Panzerler ve robocoplu çevik kuvvetlerle yürüyüşü engellemeye çalışan polise rağmen kitlenin kararlı duruşu sonucunda gerçekleştirilen yürüyüş sırasında korteje yeni katılımlarla sayı 5 bini buldu. Çok kısa bir sürede böyle bir topluluğun toplanması Siyonist İsrail'e duyulan öfkenin boyutlarını gösterdi.

 Yürüyüş boyunca "Gazze Siyonizm'e Mezar Olacak!", "Filistin'de Vurulan Kardeşin Ölen Sensin!", "Gazze'yi Savunmak İstanbul'u Savunmaktır!", "Siyonist İsrail Gazze'de İnsanlığı Katlediyor!", "Filistin Halkı Yalnız Değildir!", "Kardeşlerimiz Öldürülse de Biz Büyüyor ve Geliyoruz!", "İsrail ile Her Türlü İşbirliği Suçtur!", "Hepimiz Kardeşiz!" vb. çok sayıda pankart ve dövizin taşındığı eylemde sık sık tekbirler getirildi. "Kahrolsun İsrail, Kahrolsun Amerika!", "Terörist İsrail!", "Katil İsrail Filistin'den Defol!", "Hamas'a Selam Direnişe Devam!", "Gazze Halkı Yalnız Değildir!", "Şehitlerin Kanı Siyonizmi Bpğacak!", "Müslüman Zulme Boyun Eğemez!", "Yaşasın Küresel İntifada!", "Siyonist Elçilik Kapatılsın!", "Kahrolsun İşbirlikçi Zalimler!", "Vur vur Hamas Vur, İsrail'i Vur!", "Üzülme Gevşeme Allah Bizimle!" şeklinde sloganların atıldığı eylem, Bülent Yıldırım ve Ahmet Ağırakça'nın Filistin Dostları adına yaptıkları konuşmalarla devam etti.

Siyonist İsrail'in katliamlarına karşı Müslümanların dayanışmasının önemine işaret eden konuşmacılar; Gazze ile İstanbul ya da Şam ve Bağdat arasında fark olmadığını ve bombalananların canımızdan bir parça olanlar olduklarını vurguladılar. İsrail ile işbirliğini sürdüren devletlerin eleştirildiği konuşmalarda Gazze için mücadele etmenin ve Filistin halkı için her türlü çaba içerisinde olmanın gerekliliğine dikkat çekildi. İsrail işgali ve vahşi katliamlar sürdükçe Filistin halkı ile dayanışmaya ve protesto etkinlikleri gerçekleştirmeye devam edeceklerini açıklayan konuşmacılar, İsrail ile her tülü işbirliğinin sona erdirilmesini istediler.

Polisin meydana doğru yeniden barikat kurduğu eylem, İstiklal Caddesi'nin meydana yakın kısmında yapılan oturma eylemi ile sona erdi. Eylemde duyarlı tüm insanlar yarın (28 Aralık Pazar günü) öğle namazını müteakiben Beyazıt Meydanı'nda gerçekleştirilecek protestoya çağrıldı.

HAKSÖZ-HABER

Foto: Sabiha Çimen

Önceki ve Sonraki Haberler