Darbe Kalkışması İstanbul’da Protesto Edildi

Darbe Kalkışması İstanbul’da Protesto Edildi

Darbe kalkışmasını protesto eden kalabalık, Fatih Camii’nden İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin önüne yürüdü.

Haksöz Haber

foto-galeri.gifDarbe kalkışmasını protesto etmek için İHH, Özgür-Der ile bazı vakıf ve derneklerin çağrısıyla Fatih Camii'nde toplanan kalabalık Fatih Camii'nden İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin önüne yürüdü.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin önünde Cuma akşamı yaşanan darbe kalkışmasında cuntacılar tarafından katledilen Müslümanların Harun Ünal'ın imamlığında gıyabî cenaze namazını kılan cemaat, sık sık darbeciler aleyhinde sloganlar attı.

darbe_kalkismasi_protestosu-(4).jpg

Kılınan gıyabî cenaze namazının ardından sözü İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım devraldı.

Yıldırım, konuşmasında özetle şunları söyledi:

"Zalimler, 11 yaşındaki yavrumuzu kafasından vurup katlettiler! Kanımız aktı, canımız gitti ama vazgeçmeyeceğiz! Zalimlere gereken dersi verdik. Bu milleti, İslâm topraklarını savunmak için kullanmaları gereken uçakları üzerimizde uçurdular! Zalimler elbette yok olacaklar! Biz tanklardan da bombalardan da asla korkmuyoruz. Buradan orduya da sesleniyorum: Eğer cunta olarak sivillere kurşun sıkarsanız ordunun, polisin içinde de sana kurşun atacakları bulursun! Ey cuntacılar Allah sizin belanızı versin!".

darbe_kalkismasi_protestosu-(5).jpg

Yıldırım'ın konuşmasının ardından sözü Özgür-Der Genel Başkanı Rıdvan Kaya devaraldı.

Kaya, konuşmasında özetle şunları söyledi:

"Bizler 27 Mayıs'ları, 12 Eylül'leri, 28 Şubat'ları yaşayarak, tecrübe ederek gelen bir halkız. Bu darbeleri yapanlar bilmediğimiz kadrolar değil. Bizler bu darbecilerin dost oldukları güçlerin Gazze'de, Kudüs'te, Ramallah'ta neler yaptıklarını biliyoruz. Bizler, aynı bu zalimler gibi Müslümanlar karşısında tağutlaşanların Adeviye'de nasıl kardeşlerimizi katlettiklerini gördük. Ve her gün Suriye'nin kentlerinde varil bombalarıyla, fosfor bombalarıyla çocuklarımızı katleden zalimlerin bu darbecilerle aynı soydan olduklarını biliyoruz. Bunlar değil miydi Sisi alçağıyla Türkiye ilişkilerini kesince ulusal menfaatlerimiz riske girecek diye kıyameti koparanlar? Beşşar alçağına karşı mücahidlerin kentlerini korumak için ihtiyaç duydukları silahlar buradan gönderildi diye bunu bir darbe operasyonuna dönüştürenler bunlar değil miydi? Sisi alçağının, Beşşar zaliminin yolu neyse dün gece kardeşlerimizi katledenlerin yolu da odur.".

Kaya'nın konuşmasının ardından okunan Kur'ân ve edilen duadan sonra eylem sona erdi.

"Darbeciler Halka Hesap Verecek!""Seni Vuranı Unutma Ey Halkım" pankartlarının ve"Darbeye Direnen Halkımıza Bin Selâm!""Cuntanın Tankı Yıldıramaz Halkı!" dövizlerinin taşındığı eylemde "Darbecinin Tankı Susturamaz Halkı!", "Müslüman Zulme Boyun Eğmez!","Yaşasın Ümmet Dayanışması!""Zalimler İçin Yaşasın Cehennem!""Darbeciler Allah'a Hesap Verecek!" sloganları atıldı.

 

darbe_kalkismasi_protestosu-(1).jpg

 

darbe_kalkismasi_protestosu-(2).jpg

 

darbe_kalkismasi_protestosu-(3).jpg

darbe_kalkismasi_protestosu-(6).jpg

Önceki ve Sonraki Haberler