Gazze Direnişi Onurumuzdur

Gazze Direnişi Onurumuzdur

İslami kuruluşların ortak çağrısıyla, son günlerde yaşanan Siyonist katliamı tel'in ve Filistin İslami direnişinin yanında olunduğunu ifade etmek amacıyla Fatih Saraçhane Parkı'nda buluşuldu.

İslami kuruluşların ortak çağrısıyla, son günlerde yaşanan Siyonist katliamı tel'in ve Filistin İslami direnişinin yanında olunduğunu ifade etmek amacıyla Fatih Saraçhane Parkı'nda buluşuldu.

Kalabalık bir topluluğun katıldığı eylemde, Vakit gazetesi yazarı Ahmet Varol, Kudüs-Der'den Nureddin Şirin, Mazlum-Der İstanbul Şube Başkanı Ramazan Beyhan, Özgür-Der Genel Başkanı Hülya Şekerci ve İHH Başkanı Bülent Yıldırım konuyla ilgili değerlendirmelerde bulundular.

Özgür-Der yönetim kurulu üyesi Kenan Alpay'ın yönettiği eylemde, ABD ve İsrail'in bölgeye yönelik politikaları tel'in edilerek,  son dönemde yaşanan katliamlara sessiz kalınmaması, İsrail'le yapılan kirli antlaşmaların sona erdirilmesi, ümmet bilincinin diri tutulup Filistin'e uygulanan ambargoları ortadan kaldırmak için mücadele verilmesinin gerekliliği üzerinde duruldu. Medyanın kullandığı dilin de eleştirildiği eylemde, bunun Siyonizme hizmet eden bir dil olduğu vurgulanarak, Filistin'in meşru başbakanı Heniyye'den "eski başbakan", son Siyonist saldırılarda bir oğlunu daha şehid veren Mahmud ez-Zahar'dan "eski bakan" olarak söz edilmesinin bunun somut örneği olduğu dile getirildi.

Hepimizin birer Filistinli olduğu ve Filistinlilerin asla yalnız olmadıkları vurgusunun hemen tüm konuşmacılarla ifade edildiği eylemde, başta Abbas yönetimi olmak üzere tüm işbirlikçi Arap rejimleri ve onların katılımıyla gerçekleştirilen Annapolis konferansı da tel'in edildi.

"Gazze Direnişi Onurumuzdur!", "Katil İsrail Filistin'den Defol!", "Kirli Antlaşmalar İptal Edilsin!", "Kahrolsun İşbirlikçi Hainler!", "Yaşasın Küresel İntifada", "Hamas'a Selam Direnişe Devam", "Emperyalizm Yenilecek Direnen Filistin Kazanacak!", "Katil ABD Ortadoğu'dan Defol!", "Birruh Biddem Nefdike Ya Aksa!" gibi sloganlara kitlenin coşkuyla katıldığı eylemde, kanser tedavisi gören Saliha Nur isimli küçük bir kız çocuğunun yaptığı konuşma farklı anlamlar kattı.

Küçük Saliha'nın aynı sorunlardan müzdarip ve ihtiyaçları olan ilaçlara ambargolar yüzünden kavuşamayan Filistinli kardeşlerine destek çağrısında bulunduğu konuşması katılımcıları duygulandırdı. Küçük Saliha'nın bu çağrısının ardından İHH Başkanı Bülent Yıldırım'ın tüm sivil toplum kuruluşlarını Filistin'e yönelik ambargoyu kırmaya ve ilaç yardımı yapmaya davet ettiği konuşması kamuoyuna yönelik önemli bir çağrıydı. İHH nezdinde çalışmaları başlattıklarını ifade eden Yıldırım'ın konuşmasının ardından basın bildirisi okundu. İsrail ve ABD  bayraklarının yakılmasının ardından topluluk dağıldı.

 

Haksoz-Haber

Fotoğraflar: Sabiha Çimen

 

Basın Açıklamasının Tam Metni:

 

GAZZE'Yİ HEDEF ALAN SİYONİST SALDIRILARA KARŞI

HAMAS'IN YANINDAYIZ!

ABD Başkanı Bush'un Ortadoğu ziyareti, katliamlar eşliğinde gerçekleşti. Bush'un Siyonist rejimin işgal ve cinayete dayalı siyasetlerini teşvik edici beyanatları ardından İsrail, Filistin'de uygulamakta olduğu katliamlarına ivme kazandırdı.

İki yıldır küresel çapta uygulanan insanlık dışı bir ambargo ve tecritle mücadele eden Filistin halkı bir yandan da katliam politikası ile cezalandırılmak, sindirilmek istenmekte. Bu çerçevede 15 Ocak 2008 tarihinde Gazze'ye karşı gerçekleştirilen saldırıda aralarında Hamas liderlerinden Mahmud ez-Zehhar'ın oğlunun da bulunduğu 19 Filistinli kardeşimiz şehid olurken, son üç gün içerisinde gerçekleştirilen saldırılar sonucunda ise şehid sayısı 34'e ulaşmıştır. Siyonist rejimin varlığını tanımayan ve direniş kararlılığından vazgeçmeyen Hamas hükümetini ve Filistin İslami direnişini yok etmeyi hedefleyen İsrail'in bu son saldırıları Siyonizmin vahşi yüzünü bir kez daha açığa çıkartmıştır.

Siyonist İsrail'in pervasızca gerçekleştirdiği bu katliamlar, barışa destek iddialarıyla Bush'un himayesinde toplanan Annapolis ve Paris konferanslarının somut bir mahsulüdür. Bu toplantılara halkı Müslüman olan ülke liderlerinin büyük teveccüh göstermesi, yayılmacı işgal politikaları ile katliamları sürdürme konusunda İsrail'i daha da cesaretlendirmiştir. Annapolis konferansının hemen akabinde Doğu Kudüs'te üç yüz yeni yerleşim birimi inşa etme kararı da bunun açık göstergesidir.

Katliamların gerçekleştiği bir ortamda Mahmud Abbas yönetiminin tam bir utanç içinde İsrail'le pazarlık masasına oturması, Filistin halkının kanı ve toprağı üzerinde siyaset yapması ve Müslümanların önemli değerlerinden biri olan Kudüs'ü pazarlık konusu etmesi Filistin halkına ve Filistin davasına karşı büyük bir ihanettir.

Filistin halkına yönelik Siyonistlerin işlemekte olduğu insanlık dışı cinayetlere İsrail'le geliştirilerek sürdürülen ilişkiler vasıtasıyla ülkemiz yöneticileri de ortak olmuşlardır. Şimdi sormak gerek; Şimon Peres'i TBMM'de konuşturma payesi bahşeden AK Parti yetkilileri ve Peres'i ayakta alkışlayan milletvekilleri işlenen bu katliamların ardından acaba bir utanç hissetmiyorlar mı? Eğer AK Parti hükümeti, İsrail'in insanlık dışı suçlarına ortak olmak istemiyorsa stratejik ittifak politikaları bağlamında İsrail'le sürdürdüğü askeri, siyasi ve ekonomik ilişkilerini bir an önce kesmeli, ambargo ve tecrit kıskacında ezilen Filistin halkıyla dayanışmalıdır.

Bu basın açıklamasına katılan İslami dernek ve vakıflar olarak Siyonist İsrail'in Filistin halkına yönelik gerçekleştirdiği katliamları nefretle protesto ediyoruz. İsrail hükümetinin geçen ay almış olduğu karar doğrultusunda başta Filistin'in seçilmiş başbakanı İsmail Heniyye olmak üzere Filistinli siyasi liderlere yönelik suikastta bulunacağına dair tehditlere karşı tüm dünya kamuoyunu tepki vermeye ve İsrail'i engellemeye çağırıyoruz.

Son olarak Siyonist işgale karşı sabır ve azimle direnen tüm Filistinli kardeşlerimizin hususen Filistin halkının özgür iradesinin simgesi olan İsmail Heniyye başkanlığındaki meşru Filistin hükümetinin yanında olduğumuzu bir kez daha ilan ediyoruz. Tüm Müslümanları ve onurlu insanları Filistinli kardeşlerimize yönelik işlenen cinayetlere karşı duyarlı olmaya çağırıyor, AK Parti hükümetini de İsrail'le sürdürülen ilişkileri derhal kesmeye çağırıyoruz.

İsrailsiz bir dünya ve özgür Kudüs şiarımızı yineliyoruz!

Zafer direnen Filistin halkının olacaktır!

·Akabe Vakfı · Aksa Dayanışma Vakfı · Araştırma Kültür Vakfı

·Davet Derneği · Hikmet Vakfı · İHH · Kardelen-Der · Kudüs-Der

· Mazlum-Der · Medeniyet Derneği · Özgür-Der

Önceki ve Sonraki Haberler