Gazze katliamına Beyoğlu’nda protesto

Gazze katliamına Beyoğlu’nda protesto

FHDD'nin çağrısıyla Galatasaray Lisesi’nin önünde toplanan FHDD, Özgür-Der, Mazlumder ve ESP üyeleri Gazze’de Siyonistler katillerin gerçekleştirdiği katliamları kınadılar

Siyonist İsrail'in son bir haftadır Gazze'ye yönelen saldırılarıyla katliam boyutunu aşıp yeni bir soykırım denemesine kalkışmasına dünyanın birçok bölgesinden olduğu gibi bu akşam saatlerinde Beyoğlu'ndaki İstiklal Caddesi'nden de tepkiler yükseltildi.

Filistin Halkıyla Dayanışma Derneği'nin çağrısıyla Galatasaray Lisesi'nin önünde toplanan FHDD, Özgür-Der, Mazlumder, ESP, Kaldıraç ve Halk Kültür Merkezleri üyeleri Gazze'de bütün bir dünyanın gözleri önünde Siyonist İsrail çetesi tarafından işlenen katliamları protesto ettiler.  Galatasaray Lisesi önünde toplanan kalabalık bir grup ellerinde taşıdıkları "Siyonist Soykırımı Durduralım Gazze'de Vahşete Son!" ve "İsrail'le İşbirliği Suçtur! İsgalci Siyonist Katillerin Karşısında Direnen Filistinli Kardeşlerimizin Yanındayız" yazılı pankartlarla İstiklal Caddesi üzerinden Taksim Meydanı'na kadar yürüdüler. Sık sık "Katil İsrail Filistin'den Defol!", "Gazze Halkı Yalnız Değildir!", "Hamas'a Selam, Direnişe Devam!" vb sloganlar atan topluluk Taksim Meydanı'na ulaşınca basın açıklaması yaptı.

FHDD Başkanı Füsun Bandır, Filistin işgalcisi ırkçı İsrail'in Gazze'ye yönelen saldırılarının ABD başta olmak üzere emperyalist devletlerin teşvik ve desteği ile sürdürüldüğüne dikkat çekti. Filistin direnişini kırmak için defalarca tekrarlanan "Barış Görüşmeleri" sürecinin bir aldatmaca olduğunu ve özellikle böylesi süreçlerde katliamların hız kazandığını ifade eden Bandır, Filistin halkının yanında ve Siyonist saldırganlığın karşısında olduklarını ifade etti.

Basın açıklamasına destek veren Özgür-Der Genel Başkanı Hülya Şekerci de eylemde bir konuşma yaptı. Şekerci, bombaların sadece Gazze'yi değil bütün bir insanlığı imhaya yöneldiğini ve yürekleri bombalanan insanlar olarak tepki verdiklerini ifade etti. Hülya Şekerci, FHDD eylemine destek vermeleri ile ilgili olarak şunları söyledi: "Bütün farklılıklarımıza rağmen zulme hayır demek için, Filistin direnişi için burada buluştuk. Sessizlik duvarını yıkmak için ve ABD, AB, BM'nin zulme arka çıkan insanlık düşmanı politikalarına karşı durduğumuzu beyan etmek için buradayız. İsrail saldırılarını kınadığını ifade eden Başbakan Erdoğan samimiyetini fiilen göstermek zorundadır. Türkiye İsrail askeri-stratejik anlaşmaları sürüp giderken kuru kınamaların hiçbir geçerliliği yoktur. Başbakan Erdoğan İsrail ile Türkiye arasındaki tüm anlaşmaları feshetmelidir. Aksi durumda kınama mesajları katliamlardaki sorumlulukların payını azaltmayacaktır."

Basın açıklamasının ardından Beyoğlu İlçe Emniyet Müdürü, konuşma yaptıkları için Füsun Bandır ve Hülya Şekerci ile ilgili kimlik tespiti yapmak isteyince emniyet mensuplarıyla eylemciler arasında kısa süreli bir tartışma yaşandı. Topluluk basın açıklamasının ardından dağıldı.

HAKSÖZ-HABER

Foto: Niyazi Karaçay

Önceki ve Sonraki Haberler