Gazze kuşatmasına İstanbul'dan protesto

Gazze kuşatmasına İstanbul'dan protesto

Gazze’de Filistin halkına yaşatılan ambargo ve kuşatma İstanbul’da da protesto edildi. Özgür-Der’in çağrısıyla Saraçhane’de toplanan grup İsrail ve işbirlikçilerini protesto etti; direnişi selamladı.

Uluslararası Gazze Kuşatmasını Kırma Günü olarak ilan edilen bugün, birçok ülkede olduğu gibi Türkiye'de de Gazze'yle dayanışma eylemleri düzenlendi. Özgür-Der, Antalya, Bursa ve İstanbul'da Siyonist işgal ve kuşatmayı protesto ederek Gazze halkı ve direnişiyle dayanışma içerisinde olduğunu deklare etti.

 

İstanbul Fatih Saraçhane Parkı'nda düzenlenen eylemde Siyonistlerle birlikte İsrail'e destek sunan ABD emperyalizmi ve Türkiye'de başörtüsü yasakçıları da protesto edildi. Ayrıca TSK'nın sınırötesi kara operasyonunun gündeme getirildiği eylemde Kürt sorununun militarist yöntemlerle değil; kardeşlik ve adalet yaklaşımlarıyla çözülmesi gerektiği belirtildi.

 

"İsrail ile İşbirliği Suçtur! İşgalci Siyonist Katillerin Karşısında; Direnen Filistinli Kardeşlerimizin Yanındayız!" yazılı bir pankartın açıldığı eylemde Gazze ambargosunu protesto içerikli İngilizce ve Arapça dövizler taşındı. Filistinli şehit ve direniş önderleri Şeyh Ahmed Yasin, Abbas Musavi, Abdulaziz Rantisi, İsmail Heniyye, Halid Meşal ve son olarak Şam'da şehit edilen Hizbullah komutanı İmad Muğniye'nin posterlerinin taşındığı eyleme Kudüs-Der ve Kardelen-Der de destek verdi.

 

Eylemde uluslararası Gazze'yle dayanışma günü dolayısıyla toplandıklarını belirten Özgür-Der üyesi Murat Özer, ümmetin uyanışına vesile olan Gazze'nin açlık ve ölümle imtihan edildiğini belirtti. Müslümanların kalbinin Irak, Afganistan, Çeçenya ve Gazze'de attığını belirten Özer, onca kuşatılmışlığa ve yokluğa rağmen teslim olmayan Gazze direnişinin ümmetin iftiharı olduğunu vurguladı.

 

"Hepimiz İmad Muğniye'yiz!"

 

Eylemde söz alan Kudüs-Der Başkanı Nureddin Şirin, "Gazze, kardeşlerinin yardımını bekliyor. Direnen Gazze'ye destek bir onur ve farziyettir." diyerek sözlerine başladı. Siyonist işgalcilerin zalimliğini ortaya koyan Şirin, direniş hareketlerine yönelik suikastlara değindi. Siyonist terörün direnişi yok etmek için alçakça ve haince planlar kurduğunu söyleyen Şirin, son olarak Şam'da şehit edilen İmad Muğniye'yi andı. İşgalcilere darbe vuran eylemlerin öncülerinden Hizbullah komutanı Muğniye'nin şehadetinin Müslümanlar için üzüntüyle birlikte büyük bir onur olduğunu ifade eden Şirin, Muğniye'nin direnişinin takipçisi olacaklarını belirtti. Direnişin salt Filistinlilerin görevi olmadığını söyleyen Şirin, direniş hareketleri ve öncülerinin yolunda yürüyeceklerini vurguladı ve sözlerini "Hepimiz Muğniye'yiz!" diyerek bitirdi.

 

"Kürt Sorunu Militarizmle Değil, Adaletle Çözülür!"

 

Özgür-Der Yönetim Kurulu üyesi ve Haksöz dergisi yazarı Rıdvan Kaya da eylemde söz alarak "Gazze yalnızca Filistin için değil; bütün ümmetin onuru için de mücadele ediyor." dedi. Gazze'de İslami direnişin yılmayan mücadelesinin öğreticiliğine değinen Rıdvan Kaya, Siyonist rejimle işbirliği yapmanın onursuzluk ve büyük bir utanç olduğunu ifade etti. Sözü yaşadığımız ülkenin sorunlarına getiren Kaya, "Yaşadığımız sorunlar birbirinden kopuk değil. Gazze'de bizi açlık ve ölümle imtihan edenler, T.C.'de İslami kimliğimize yönelik baskılarla karşımıza çıkıyorlar. Başörtüsü tartışmaları örneğinde olduğu gibi İslami değerlerimizi boğmaya çalışan sistem, özgürlük ve adalet taleplerimizi bastırmaya çalışıyor." dedi. Kaya, "İslami değerlerimizi hiçbir zaman pazarlık konusu yapmayacağız ve aynen Siyonizme karşı direnen Gazze halkı gibi; kimliğimize yönelik kuşatma ve baskılara karşı bizler de direneceğiz." dedi. Son olarak sınırötesi kara harekatına değinen Kaya, operasyonların bir çözüm olmadığını ve Kürt sorununun militarist yöntemlerle çözülemeyeceğini vurguladı. Sorunun ancak İslami kardeşlik ve adalet temelli yaklaşımlarla çözülebileceğini belirten Kaya, Kürt sorununu daha da derinleştirecek militarist baskıların sona ermesini talep etti. Kaya, sözlerini tüm dünyada emperyalizme, siyonizme ve işbirlikçilerine karşı direnen kardeşlerimize selam ederek bitirdi.

 

Rıdvan Kaya'nın sözleri "Militarizme Hayır, Adalet İstiyoruz!" ve "Biji Bratiya İslam!" sloganlarıyla karşılık buldu. Ayrıca "Militarizme Hayır! Kürt Sorununa Adalet Temelli Çözüm!" yazılı Özgür-Der imzalı dövizler de eylemde taşındı.

 

Eylem boyunca sık sık "Yaşasın Filistin Direnişimiz!", "Yaşasın Gazze Dayanışması!", "Gazze Direnişi Onurumuzdur!", "Siyonizm Yenilecek İslami Direniş Kazanacak!", "Şehitlerin Kanı Siyonizmi Boğacak!", "Hamas'a, Hizbullah'a, Direnişe Bin Selam!", "Yaşasın Küresel İntifada!", "Yaşasın İslami Mücadelemiz!", "Ambargoyu Parçala Gazze'yi Özgürleştir!" sloganları atıldı ve tekbirler getirildi.

 

Grup Yürüyüş'ün "İntifada" marşını seslendirdiği ve topluluğun da marşa eşlik ettiği eylem Özgür-Der adına hazırlanan basın bildirisinin Murat Özer tarafından okunmasıyla sona erdi.

 

HAKSÖZ-HABER

Foto: Sabiha Çimen

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Eylemde okunan basın açıklamasının tam metni:

 

GAZZE'NİN ÇIĞLIĞINA SESSİZ KALMAYALIM!

SİYONİST AMBARGOYA KARŞI DAYANIŞMAYI YÜKSELTELİM!

23 Şubat 2008

 

Bugün, Gazze'de sürdürülmekte olan insanlık dışı, vahşi ablukaya karşı uluslar arası dayanışma günü. Bu amaçla dünyanın farklı ülkelerinde, 70'ten fazla şehirde dayanışma eylemleri düzenleniyor ve bizler de bu vesileyle Siyonist ablukanın sadece Filistin halkı tarafından değil, adaletten ve kardeşlikten yana tüm dünya halklarınca lanetlendiğini, Siyonist işgalcilerin zulümlerine karşı Filistin halkı ile dayanışma içinde olunduğunu dile getirmek için yükseltilen bu çağrıya İstanbul'dan ses vermek için buradayız.

 

Gazze, İslam coğrafyasının on yıllardır Siyonist işgalcilerin türlü insanlık suçlarına maruz kalmış bir beldesi, bir beldemiz. En değerli evlatlarını şehid vermiş, kadını erkeğiyle sayısız insanı yaralanmış, sakat kalmış ve binlerce genci tutsak düşmüş ama tüm bu zulümlere rağmen direniş iradesini yitirmemiş Filistin'de bir direniş abidesi Gazze. İşgalcilerin, sömürücülerin gözünde ise bir an önce boyun eğdirilmesi, sindirilmesi elzem hale gelmiş bir tehdit unsuru, tehlikeli bir çıban başı!

 

İşte bu mantıkla emperyalist-siyonist ittifak bugüne kadar silahla, şiddetle baş eğdiremediği, işgal duvarlarıyla tecrit ederek sürdürdüğü katliamlara rağmen sindiremediği Gazze'yi açlıkla, susuzlukla, soğukla, ilaçsızlıkla ezme çabasında. Tüm baskı, şantaj ve komplolara rağmen Gazze halkının İslami Direniş Hareketi Hamas'ı tercih etmesi, onunla bütünleşmesi zalimleri çılgına çevirmekte. Bu gözü dönmüşlükle işgalciler ve destekçileri eliyle bugün Gazze'de açık, sistematik ve yoğun insanlık suçları işlenmekte. İslami Direnişi kırma hedefine ulaşmak için Gazze'de ABD-İsrail işbirliğiyle canavarca, barbarca bir abluka siyaseti uygulanmakta.

 

Gazze'den günlerdir, aylardır ruhunu şeytana satmamış her insanın vicdanını yaralayacak bir ses, bir feryad yükseliyor. İnsanlık onuru taşıyan hiç kimse tüm dünyanın gözleri önünde cereyan eden bu manzaraya gözlerini kapayamaz, bu sese kulak tıkayamaz. Bu sesi Filistin halkının Türkiyeli kardeşleri olan bizler bu sesi duyuyor, kardeşlerimizin acısını yüreğimizde hissediyor ve aynı zamanda da işgale karşı direniş iradesini bir onur meşalesi olarak yükseltiyoruz.

 

Özgür-Der

Önceki ve Sonraki Haberler