"Güngören Saldırısı Kirli Savaşın Gerçek Yüzüdür!"

"Güngören Saldırısı Kirli Savaşın Gerçek Yüzüdür!"

ÖZGÜR-DER: "Hiçbir siyasi söylem ve amaç savaşın tarafı olmayan sivillerin canına kast edilmesini haklı çıkartamaz. Masum insanları hedef alarak halkı tedhişe, paniğe sevketmeyi ve toplumsal kaosu amaçlayan bu tür eylemleri yapanlar hak ve halk düşmanı ca

Güngören'deki kanlı bombalı saldırıları kınayan Özgür-Der, konuyla ilgili yaptığı basın açıklamasında saldırının kirli savaşın gerçek yüzü olduğuna işaret ederek halkı, bu vahşeti üreten sapkın anlayışlardan, her türlü milliyetçilik fitnesinden, kirli ve karanlık çetelerin yönlendirmelerinden uzak durmaya çağırdı.

Özgür-Der Genel Merkezi'nden yapılan açıklamanın tam metni:

GÜNGÖREN SALDIRISI KİRLİ SAVAŞIN GERÇEK YÜZÜDÜR!

Türkiye gergin bir siyasal gündemin tam ortasında vahşi bir saldırıyla bir kere daha sarsıldı. İstanbul'da dün (27 Temmuz Pazar) akşam saatlerinde Güngören'de halkın yoğun olduğu bir caddede arka arkaya patlatılan iki bomba 20'ye yakın insanın ölümüne ve bir kısmı ağır olmak üzere 150'den fazla kişinin de yaralanmasına yol açtı.

Bombalama eyleminin kimler tarafından gerçekleştirildiği henüz bilinmiyor. Bu eylem gündemde yoğun bir biçimde tartışılmakta olan Ergenekon davası üzerinden derin çetelerin bir karşı hamlesi, öyle zannedildiği gibi kolayca tasfiye edilemeyeceklerine dair bir mesaj olabilir. Nitekim Ergenekon iddianamesinde yer alan bilgi ve belgelere bakıldığında söz konusu çetenin birbirinden çok farklı hedeflere yönelik kirli, karanlık ve vahşi saldırılara hazır bir yapıya sahip olduğu görülmekte.

Öte yandan Güngören'de masum insanlara yönelik bu alçakça saldırıların bir süredir Türkiye'nin doğusunda ve sınırlarının ötesinde TSK'nın sürdürdüğü yoğun bombardımana yönelik PKK unsurlarının cevabi bir eylemi olma ihtimali de az değildir. PKK, sonuçları itibariyle savunulması zor eylemleri üstlenmekten kaçınmaktadır. Bununla birlikte bugüne kadar benzeri pek çok eyleme imza attığı da bilinmektedir. Ankara Ulus Anafartalar Çarşısı'nda ve Diyarbakır'da bir dershane karşısında gerçekleştirilen ve pek çok masum insanın katledilmesine yol açan saldırılar ortadadır. Bu tarz eylemlerle, devlet güçlerinin sürdürdüğü çatışmayı "kirli savaş" olarak niteleyen PKK'nın da aslında boğazına kadar kirin, pisliğin içine gömüldüğü de ortadadır.

Hiçbir siyasi söylem ve amaç doğrudan savaşın tarafı olmayan sivillerin canına kast edilmesini haklı çıkartamaz. Sokakta yürüyen masum insanları hedef alarak halkı tedhişe, paniğe sevketmeyi ve devamında kışkırtma ve toplumsal kaosu amaçlayan bu tür eylemleri gerçekleştirenler hak ve halk düşmanı canavarlardır. Tüm halkımızı bu vahşeti üreten sapkın anlayışlardan, her türlü milliyetçilik fitnesinden, kirli ve karanlık çetelerin yönlendirmelerinden uzak durmaya ve yüz yüze olduğumuz sorunlara, sıkıntı ve acılara adalet temelinde çözüm aramaya çağırıyoruz.

Hülya Şekerci

Özgür-Der Genel Başkanı

Önceki ve Sonraki Haberler