Guta Katliamı İran Konsolosluğu Önünde Lanetlendi!

Guta Katliamı İran Konsolosluğu Önünde Lanetlendi!

Özgür-Der’in çağrısıyla, Doğu Guta’da yaşanan katliamları telin etmek üzere Cezeri Kasım Paşa Camii önünde toplanan yüzlerce kişi yürüyüş ve sloganlar eşliğinde İran Konsolosluğu önünde bir araya geldi.

Düzenlenen eylemin sunuculuğunu Murat Ayar üstlendi. Ayar, toplanma amaçlarının 'Guta'da yaşanan katliamlara sessiz kalmamak' olduğu vurgusunu yaparak sözü Özgür-Der Yönetim Kurulu üyesi Bahadır Kurbanoğlu'na verdi.

dogugutaeylemi_irankons-26.jpg

 

Kurbanoğlu, konuşmasına İbrahim Suresi 42. Ayetini okuyarak başladı. Kurbanoğlu, bu konsolosluğun önüne daha önce de toplanıldığını ve yedi yıldır Suriye'de yaşanan katliamın sorumlusunun İran olduğu gerçeğine dikkat çekti. Devamında Kurbanoğlu, sözde emperyalist karşıtı olan solcuların ve Molla İran rejiminin, ABD ve Rusya'dan medet ummaya başladıklarını gördükleri tespitinde bulundu. Kurbanoğlu, İran'ın bunca katliamından sonra Suriye'de hakimiyeti sağlaması üzerine kendilerini başarılı addedecekleri gafletinde oldukları vurgusunu yaptı. Ayrıca Kurbanoğlu, kendi halkını katleden bir rejimin olduğunu ve abluka altında tuttuğu Doğu Guta'lıların bombalardan ziyade açlıktan ötürü ölümün kıyısına geldiğini, dile getirerek konuşmasına son verdi.

dogugutaeylemi_irankons-18.jpg

Akabinde sözü Özgür-Der Beykoz Şube yöneticilerinden Nurten Çakır aldı. Çakır konuşmasına, 1979 İran devriminde Müslümanların gözünün İran'da olduğunu ancak bugün İran'ın gayesinin Şii mezhepçiliği yayma derdinin olduğunu vurgulayarak başladı. Ayrıca Çakır, bugün mevcut olan Suriye rejiminin İran'ın bir kuklasından ibaret olduğunu söyledi. Çakır, İran'ın, 79 İran Devriminde iddia ettiği gibi mazlumların yanında yer alacağı söyleminin, bugün ne kadar afaki bir söylem olduğunu bizatihi Suriye'de yaşanan katliamlardan anlayabileceğimizi söyledi. Çakır, Guta halkının, Esed'in zulmüne boyun eğmeyişini büyük bir izzet olduğunu ve bu direnişin nihayetinde zaferin yakın olacağı umudunu dile getirerek sözlerine son verdi.

dogugutaeylemi_irankons-21.jpg

Sözü Suriye Muhalefetinden Dr. Mehdi Nur aldı. Mehdi Nur konuşmasına, Katil Esed rejiminin elbet gideceğini ve Allah'ın izniyle de Guta halkı muzaffer olacağı umudunu dile getirerek başladı. Nur, Esed rejiminin İran'la beraber Doğu Guta'da masum sivil halkı katlettiği gerçeğine dikkat çekti. Son olarak Nur, zaferin Allah'ın inayetiyle olacağı inancını taşıdıklarını vurguladı.

dogugutaeylemi_irankons-01.jpg

"Doğu Guta'da Katliama Son!", "Katil İran Suriyeden Elini Çek!", "Katil İran Ümmete Hesap Verecek!" pankartları açılıp "Doğu Guta Muhasara İnsanlık Enkaz Altında!", "İran Baas Cumhuriyeti!", "Stop The Massacre İn Ghouta", "Katil ABD, Katil Rusya Suriye'den Defol", "Doğu Guta'yı Kerbela'ya Çevirenler Hüseyin Maskeli Yezidlerdir!", "Murder İran Get Out From Syrıa" dövizleri taşınırken eylem esnasında ise, "Katil Hamaney, Katil Putin", "İran Ümmete Hesap Verecek", "Guta'nın Hesabı Sorulacak", "Katil İran Suriye'den Defol", "Katil İran Katil ABD", "İşbirlikçi Zalimler Hesap Verecek", "Suriye Cihadı Onurumuzdur", "Yaşasın Suriye Direnişimiz", "Katil Rusya Suriye'den Defol", "Katil İran İşbirlikçi PKK" sloganları atıldı.

dogugutaeylemi_irankons-03.jpg

dogugutaeylemi_irankons-04.jpg

dogugutaeylemi_irankons-06.jpg

dogugutaeylemi_irankons-07.jpg

dogugutaeylemi_irankons-08.jpg

dogugutaeylemi_irankons-10.jpg

dogugutaeylemi_irankons-12.jpg

dogugutaeylemi_irankons-13.jpg

dogugutaeylemi_irankons-14.jpg

dogugutaeylemi_irankons-16.jpg

dogugutaeylemi_irankons-17.jpg

dogugutaeylemi_irankons-19.jpg

dogugutaeylemi_irankons-20.jpg

dogugutaeylemi_irankons-22.jpg

dogugutaeylemi_irankons-23.jpg

dogugutaeylemi_irankons-25.jpg

dogugutaeylemi_irankons-28.jpg

dogugutaeylemi_irankons-29.jpg

dogugutaeylemi_irankons-30.jpg

dogugutaeylemi_irankons-31.jpg

dogugutaeylemi_irankons-33.jpg

dogugutaeylemi_irankons-34.jpg

dogugutaeylemi_irankons-37.jpg

img_5260.jpg

img_5303.jpg

 

Önceki ve Sonraki Haberler