Hama Katliamı Protesto Edildi

Hama Katliamı Protesto Edildi

Suriye’de yaşanan olaylar ve Hama kentinde halkın üzerine ateş açılması Suriye’nin Şişli’de bulunan İstanbul Konsolosluğu önünde protesto edildi.

 

 

Suriye'de Baas rejiminin katliamları sürüyor. 1982'de sistematik katliama maruz kalan Hamalı Müslümanlara dün Cuma namazı sonrası on binlerle sokağa dökülerek Beşar Esed'i ve zulüm düzenini protesto ettiler. Hamalıların silahsız gösterisine Esed rejimi silahlarla cevap verdi ve son alınan haberlere göre 150'ye yakın insan şehit edildi.

Esad rejiminin şiddet ve katliamı İstanbul'da Suriye Başkonsolosluğu önünde protesto edildi. Özgür-Der'in çağrısı ile Maçka Akif Tunçel Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi önünde toplanan Müslümanlar buradan Suriye'nin İstanbul Başkonsolosluğu'na kadar sloganlarla yürüdüler. İHH, Mazlumder, Gençlik Merkezi ve Suriyelilerin de destek verdiği eylem yürüyüşün ardından konsolosluğun önünde devam etti. Eylem sunuculuğunu yapan Murat Ayar Esed'in gerçekleştirdiği katliamlarla Mübarek'in akıbetini hak ettiğini belirterek, "Esed bir taraftan af çıkardığını söylerken diğer taraftan katliamlarını artırarak devam ediyor. Esed kendi halkı ve dünya ile dalga mı geçiyor" dedi.

Eylemde söz alan Özgür-Der Yönetim Kurulu Üyesi Hamza Türkmen, Hama'da haktan ve özgürlükten yana tavırlarını koyan Müslümanlara katliam uygulandığını ifade ederek, ''Suriye'de on binlerce direnişçi katledildi, hapislere atıldı, ancak oradaki onurlu insanlar bu koşulları değiştirmek için mücadele ediyorlar'' dedi. Türkmen, Türkiye'deki insanların Suriye'deki direnişi sahiplenmesi gerektiğini kaydederek, geleceğin, adalet ve özgürlükten yana olan Müslüman halkların dayanışması ve kardeşliğiyle sağlanacağını söyledi.

Hamza Türkmen'in ardından söz alan İHH YK üyesi Osman Atalay Suriye'de tam bir karartma uygulandığını belirterek Arap Birliği'nin ve İslam Konferansı Teşkilatı ile STK'ların acilen harekete geçmesi gerektiğini belirtti. Suriyeliler adına söz alan Hama kökenli Hamdi Osmanoğlu ise yaşanan olayları anlatarak Türkiye'den daha sert tavır alınmasını istedi. Mazlumder Genel Koordinatörü Demet Tezcan da sınır tanımadıklarını dünyadaki iyi insanların vicdanında Esed ve rejiminin mahkum edildiğini belirterek gerekirse burada yaptıkları eylemi Suriye'ye de taşıyacaklarını söyledi.

"Kahrolsun Baas Diktatörlüğü!", "Suriye'de Çocuklar Ölmesin", "Halkını Öldüren Haindir!", "Hama Halkı Yalnız Değildir!" dövizleri açıldı. Sık sık "Hama Halkı Yalnız Değildir", "Şehitlerin Kanı Boşa Gitmeyecek!" yazılı dövizler ve Suriye'deki isyanın sembolü olan 13 yaşındaki Hamza el Hatip'in fotoğraflarının da taşındığı eylemde sık sık tekbir getirildi. "İstanbul'dan Hama'ya Direnişe Bin Selam!", "Dera'ya Hama'ya Direnişe Bin Selam!", "Hama Halkı Yalnız Değildir!", "Suriye Halkı Yalnız Değildir!", "Katil Esed Hesap Verecek!", "Diktatörler Yenilecek İslami Direniş Kazanacak!" "Ya Hama Hurna Ma'ak İlel Mevt!" ,"Eş-Şa'b Yurid İskatel Nizam!", "Allah, Suriye, Hurriye u Bes!", "La İlahe İllallah u Şehit Habibullah!" sloganlarının atıldığı eylem Suriyelilerin toplu bir şekilde direneceklerine söz verdikleri yemin ile sona erdi

HAKSÖZ-HABER

Fotoğraflar: Sabiha ÇİMEN

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler