İşgalin Yıldönümünde İsrail, Levent'te Protesto Edildi

İşgalin Yıldönümünde İsrail, Levent'te Protesto Edildi

Filistinlilerin Nakba (Büyük Felaket) olarak andığı ve Filistin topraklarının işgal edilmesiyle kurulan İsrail'in, 63. kuruluş yıldönümü İstanbul’da protesto edildi.

Hikmet Derneği, İHH İnsani Yardım Vakfı, Özgür-Der, Mazlumder ve Filistin Halkıyla Dayanışma Derneği gibi kuruluşlar işgalci İsrail devletinin kuruluşunun 63. yıldönümünü protesto etmek amacıyla Levent'teki İsrail Konsolosluğu önünde bir araya geldi. Levent Metrosu çıkışında toplanan yüzlerce kişi kortej halinde İsrail Konsolosluğu önüne yürüdü.

Sloganlar eşliğinde Siyonist İsrail Konsolosluğu önüne gelindiğinde ilk konuşmayı İHH İnsani Yardım Vakfı yöneticilerinden Yavuz Baysan yaptı. Baysan, Türkiye ayağını İHH'nın organize ettiği 2. Özgürlük Filosunun Haziran ayının sonunda hareket edeceğini söyledi. İşgalci İsrail Devletinin bu yıl 63. yıldönümü olduğunu söyleyen Baysan, ''İnşallah 64. yıldönümünde Mescid-i Aksa'da sabah namazı kılıyor olacağız'' dedi.

Özgür-Der Genel Başkanı Rıdvan Kaya da "Filistin özgürleşinceye kadar mücadelemiz devam edecek!" derken "Aradan yüzlerce yıl geçse de kesinlikle işgalci İsrail'i tanımayacağız!" şeklinde konuştu.

Filistin Halkıyla Dayanışma Derneği Başkanı Füsun Bandır ise dernek olarak Nakba dolayısıyla bir resim sergisi yaptıklarını ve seneye de özgür Filistin'in resimlerini sergilemek istediklerini söyledi.

Türkiye'de yaşayan Filistinliler adına konuşan Hikmet Derneği'nden Said el Hacc, Filistinlilerin hiçbir zaman yurtlarından vazgeçmediklerini ve bir gün mutlaka Filistin'e geri döneceklerini söyledi. Konuşmaların ardından İsrail bayrağı yakılırken protestolar yapılan dua ile son buldu.

Fotoğraf: Büşra BULUT

Önceki ve Sonraki Haberler