İzzet Şahin’in Özgürlüğü İçin Taksim’de Yürüyüş

İzzet Şahin’in Özgürlüğü İçin Taksim’de Yürüyüş

İsrail’in tutukladığı İHH Batı Şeria Temsilcisi için bugün de protesto eylemi yapıldı. Galatasaray Lisesi önünde toplanan Filistin Dostları, uzun ve kalabalık bir kortejle Taksim Meydanı’na yürüdüler.

İHH, Özgür-Der, Mazlumder vb. birçok İslami kuruluşun yer aldığı Filistin Dostları Platformu'nun çağrısıyla İstiklal Caddesi'ndeki Galatasaray Lisesi önünde toplanan çok sayıda kişi, İzzet Şahin'in serbest bırakılmasını istedi.

Eyleme İslami kuruluş temsilcileri, yazar ve sanatçıların yanı sıra Şahin'in eşi ve iki çocuğu da katıldı. Bazı sol görüşlü yapılanmalar da temsilcilik düzeyinde eyleme destek verdi.

İzzet Şahin'in serbest bırakılmasını ve zorbalığın hesabının sorulmasını talep eden çok sayıda pankart ve dövizin taşındığı eylemde İsrail'in OECD üyeliğini veto etmeyen TC Hükümeti de eleştirildi. Yürüyüş boyunca "Katil İsrail Filistin'den Defol!", "Her Yer Filistin Hepimiz İzzet Şahin'iz!", "Hükümet Uyuma İzzetine Sahip Çık!", "Dayanışma Sürecek, Gemiler Gazze'ye Ulaşacak!", "Yaşasın Gazze Dayanışması!", "Tehditler Olsa da Dayanışma Sürecek!", "Baskılar Bizi Yıldıramaz!" gibi sloganlar atıldı ve tekbirler getirildi.

Hedefimiz İnsani Yardım

Yürüyüş sonunda Taksim Meydanında bası açıklaması yapıldı. İlk konuşan İHH İnsani Yardım Vakfı Genel Başkanı Bülent Yıldırım, İsrail'in önümüzdeki günlerde Filistin'e insani yardım malzemesi götürecek gemi hareketini engellemek için İzzet Şahin'i rehin tuttuğunu ifade etti. Yıldırım, "Bu bir devlet anlayışı değil, çete anlayışıdır. Biz gemilerle ambargo altındaki Gazze halkına insani yardım malzemesi götüreceğiz. Eylemimiz tamamen insani. Cenevre Sözleşmesi'ne göre İsrail, bizi engelleyemez. Gemide çocuk, kadın, yaşlı, aktivist, sanatçı, aydın, siyasetçi, gazeteci olmak üzere birçok insan olacak. Hedefimiz bu ambargonun anlamsızlığını ortaya koymak." dedi.

İHH'nın bir insani yardım organizasyonu olduğunu ifade eden Yıldırım, "İnsani yardım dışında başka amacımız yoktur. İzzet Şahin bizim görevlimizdir. İsrail, genelkurmay istihbaratı Şahin'in başka amaçları olduğunu ileri sürerek kendi halkını da yanıltıyor. Ümit ediyoruz ki İsrail mahkemesi, bu hukuksuz gözaltıya son verir." diye konuştu.

Türkiye Etkin Olarak Devreye Girmeli!

Mazlumder Genel Başkanı Ahmet Faruk Ünsal ise "Şahin, uluslararası hukuka göre Filistin topraklarında gözaltına alındı. İsrail bu gözaltıyla 'Ben istediğim ülkede Türkiye vatandaşlarını gözaltına alırım!' demek istiyor. Bu Türkiye'ye yapılan büyük bir hakarettir. Şahin'in serbest bırakılması için Türkiye etkin olarak devreye girmelidir." dedi ve Dışişleri'ni, Başbakan'ı ve Cumhurbaşkanı'nı harekete geçmeye çağırdı.

 

Türkiyeli Avukatlar İsrail'e Gidiyor

İHH Yönetim Kurulu Üyesi Av. Gülden Sönmez ise Şahin'in durumunu yerinde görmek ve savunmasına katılmak için bu akşam Mazlumder İstanbul Şube Başkanı Av. Cihat Gökdemir ve Zehra Öztürk ile birlikte İsrail'e gideceklerini belirtti. Şahin'in askeri mahkemede yargılandığına dikkat çeken Sönmez, "Bu, bir Türk vatandaşının hak etmediği bir muameledir. Ümit ediyoruz ki 13 Mayıs Perşembe günkü duruşmada mahkeme Şahin'i serbest bırakır." şeklinde konuştu.

Murat Özer'in sunumunu yaptığı eylem "Yaşasın Küresel İntifada!" sloganıyla sona erdi.

Bu arada 27 Nisan 2010 tarihinde Beytüllahim kontrol noktasında geçerken İsrail güvenlik güçleri tarafından gözaltına alınan İzzet Şahin'in, 13 Nisan Perşembe günü üçüncü duruşmasına çıkacağı öğrenildi.

HAKSÖZ-HABER

Önceki ve Sonraki Haberler