Özgür-Der: Şervat Ali Irak'a Teslim Edilmesin!

Özgür-Der: Şervat Ali Irak'a Teslim Edilmesin!

Özgür-Der, Fatih PTT önünde Mısırlı hukukçu Şervat Ali’nin Irak’a teslim edilmesinin engellenmesini talep eden bir eylem düzenledi.

Mısır’lı hukukçu Şervat Ali’nin Irak’a teslimi sonucunda idam edileceği uyarısı yapılan eylemde Başbakanlık ve Dışişleri Bakanlığı’na aşağıda açık metni bulunan mektup yollandı.

Başbakanlık ve Dışişleri Bakanlığı’na gönderilen mektupta, “İslami Cihad örgütünün yöneticisi olmak suçlamasıyla hakkında idam kararları çıkarılan, uzun süredir farklı ülkelerde yaşamak zorunda kalan Şervat Ali’nin, küresel cihadi faaliyetlerde bulunmak iddiasıyla suçlandığını ve ABD kontrolündeki Irak’a teslim edilmesinin ölümüne sebep olabileceği için bu kararın tekrar gözden geçirilmesi” talep edilirken ayrıca “Avukatları aracılığıyla AİHM’e başvurmasına rağmen yargı sürecinin çok hızlı bir şekilde bu kararı alması Şervat Ali’nin ölüme yolculuğunu başlattı” siteminde bulunuldu.

Eylemde konuşan Özgür-Der Genel Başkanı Rıdvan Kaya, “Çeşitli bölgelerde direnişçilere destek verdiği için, Emperyalist ülkeler tarafından aranan Şervat Ali’nin ABD kontrolündeki Irak’a teslim edilmesinin onun idam kararı olacağını ve hükümetin bunu engellemesi gerektiğinin” altını çizdi, “Emniyet raporları uyarınca bürokratik işlemlerin yapılmasının bir insanın katline sebep olmasını anlamlı bulmuyoruz. Hükümet yetkilileri birer insan olarak yarın Şervat Ali idam edildiğinde bunun üzüntüsünü yaşayacaklar.” uyarısında bulundu.

Daha sonra konuşma yapan İMKANDER Başkanı Murat Özer, “Türkiye’de mülteciler ile ilgili sürekli sorun yaşanmakta, iki binin üzerinde Çeçen sığınmacıya mültecilik hakkı verilmiyor, Şervat Ali’nin Irak’la hiçbir resmi bağı bulunmamasına rağmen, daha geçtiğimiz günlerce onlarca kişinin idam edildiği, Amerika’nın işgali altında bir hükümet bulunan Irak’a teslim edilmesi onun idam edilmesi anlamına gelecektir” ifadesiyle bu hukuksuzluğa vurgu yaptı.

Eylem sırasında “Mısırlı Müslüman Kardeşimiz, Şervat Ali Ölüm Yollanmasın”, “Şüphesiz zalimler birbirlerinin velisidirler; Allah ise, muttakiler velisidir.” Yazılı pankartlar açıldı ve “Şervat Ali Ölüm Gönderilmesin!”, “Kahrolsun Amerikan Emperyalizmi!” sloganları atıldı. Getirilen tekbirlerin ardından mektupların postaya verilmesiyle program sona erdi.

Haksöz Haber

Başbakanlık ve Dışişleri Bakanlığı’na gönderilen mektupların tam metni:

T.C. DIŞİŞLERİ BAKANLIĞINA,

 

MISIR VATANDAŞI ŞERVAT ALİ ÖLÜME YOLLANMAMALIDIR!

 

20 Şubat 2012

Halen Türkiye’de Yabancılar Şube Müdürlüğünde tutulmakta olan Şervat Ali adlı bir Mısır vatandaşı hakkında Türkiye makamlarınca verilen Irak’a teslim etme kararının acilen gözden geçirilmesini talep ediyoruz.

1960 doğumlu Avukat Şervat Ali Mısır’da İslami Cihad örgütünün yöneticilerinden olmak suçlamasıyla hakkında iki kez idam cezası verilmiş siyasi bir kişidir. Aldığı ceza nedeniyle ülkesinden kaçmak ve uzun yıllar farklı ülkelerde yaşamak zorunda kalmıştır. En son olarak yaklaşık üç ay önce İran’dan Türkiye’ye geçerken yakalanmıştır. Türkiye Emniyeti Şervat Ali’yi, Türkiye’ye giriş yaptığı sırada üzerinde sahte bir Irak pasaportu taşıdığı gerekçesiyle Irak’a teslim etmek istemektedir.

Şervat Ali ABD ve Batılı güçler tarafından küresel cihadi faaliyetlere katkı sağladığı iddiasıyla suçlandığını ve bu yüzden halen ABD kontrolü altında bulunan Irak’a teslim edilmesi durumunda öldürülebileceğini ifade etmektedir. Ayrıca sınırdışı edilme kararına karşı avukatları aracılığıyla AİHM’e de başvurmuştur. Buna karşın Türkiye’de yargı süreci çok hızlı bir şekilde Şervat Ali hakkında sınırdışı etme kararı vermekten çekinmemiştir. Yasal süreç tüketildiğinden Şervat Ali’nin ölüme yolculuğu başlamış sayılabilir!

Türkiye makamlarını ve bilhassa siyasi sorumluluk sahibi yetkilileri söz konusu şahsın durumunu bir kez daha gözden geçirmeye davet ediyoruz. Siyasi kimliğinden ötürü bir insanın hayatının ciddi tehdit altında olacağı bir ülkeye gönderilmesinin uluslar arası hukuka ve vicdan ve adalet ölçülerine uymadığını hatırlatıyoruz. Şervat Ali hakkında verilmiş sınırdışı etme kararı askıya alınmalı ve kendisine siyasi mülteci statüsü tanınmalıdır.

Rıdvan Kaya

Özgür-Der Genel Başkanı

fatih_postane_servat_ali_eylem_.20120220143048.jpg

fatih_postane_servat_ali_eylem_2.jpg

fatih_postane_servat_ali_eylem_1.jpg

fatih_postane_servat_ali_eylem_3.jpg 

Önceki ve Sonraki Haberler