Polis ablukası altında Kudüs Günü

Polis ablukası altında Kudüs Günü

İstanbul Fatih Camii’nde birçok İslami kuruluşun Filistin Dostları adı altında organize ettiği Kudüs Günü yoğun polis ablukası altında yapıldı. 9 kişi gözaltına alındı.

Cuma namazının kılınmasının ardından Fatih Camii ön avlusunda saf oluşturan yaklaşık 2 bin kişi önce Filistin şehidleri için gıyabi cenaze namazı kıldı. Topluluk, boyunlarındaki Filistin atkıları, pankartları, flamaları, sloganları, yumrukları ve tekbirleriyle Kudüs sevdalarını ve Filistin halkıyla olan dayanışmalarını gösterdiler.

"Kudüs'te Siyonist İşgal 40. Yılında; 100 Yıl da Sürse Direneceğiz!", "Katil İsrail Filistin'den Defol!", "Aksa'ya Bin Selam!", "Kudüs Şehidleri Ölümsüzdür!", "Siyonist Ambargoya Karşı Kardeşlik ve Dayanışma!", "Filistin'de İntifada Irak'ta Direniş Kazanacak!" yazılı pankartların açıldığı eylemde Kenan Alpay ve Ahmet Ağırakça birer konuşma yaptılar. Konuşmalarda Kudüs'ün, Mescid-i Aksa'nın, Filistin direnişinin, şehidlerin, emperyalizme ve Siyonizme karşı var olma mücadelesi vermenin önemine değinildiği konuşmaların ardından Grup Yürüyüş, "İntifada" marşını seslendirdi. Grup Yürüyüş'ün "İntifada" marşına topluluk coşkuyla ve yumruklar havada eşlik etti.

Son olarak "Amerika'dan değil, Allah'tan korkun!" diyen Abdurrahman Dilipak'ın yaptırdığı duayla eyleme son verildi. Eylemde sık sık tekbir getirildi ve şu sloganlar atıldı: "Yaşasın Küresel İntifada!", "Emperyalizm Yenilecek İslami Direniş Kazanacak!", "Birruh Biddem Nefdike Ya Aksa!", "Hamas'a Selam Direnişe Devam!", "Ahmed Yasin Yolun Yolumuz!", "Siyonist Çeteyle İlişkiler Kesilsin!", "Yaşasın Filistin direnişimiz!", "Kahrolsun İsrail, Kahrolsun Amerikan Emperyalizmi!"

9 Kişi Gözaltında

Ancak gerek eylem öncesinde gerekse sonrasında polisin ısrarla sürdürdüğü baskılar sonucunda gözaltılar yaşandı. Camiye İsrail karşıtı ve Filistin direnişini övücü ifadelerin yazılı olduğu pankartların ve hatta Filistin atkılarının girmesini engelleyen polise direnen ve aralarında Nureddin Şirin'in ve Grup Yürüyüş elemanı ve sitemiz editörlerinden M. Ali Aslan'ın da olduğu 6 kişi gözaltına alındı. Eylem sonrasında da tevhid bayrağı açan Ömer Faruk İlbay isimli bir kişiyi gözaltına alan polis, buna engel olmak isteyen gruptan Kenan Alpay ve Rıdvan Kaya'yı da gözaltına aldı. M. Ali Aslan, Fatih Emniyet'e götürüldükten sonra serbest bırakılırken, diğerlerinin ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakılacakları ifade edildi.

HAKSÖZ-HABER

Önceki ve Sonraki Haberler